Schody jsou stavební konstrukce spojující různé výškové úrovně objektu. Nejen že jsou účelné, ale v mnoha případech slouží i jako velmi povedená architektonická ozdoba interiéru. Schody se v dnešní době staví ze všech možných materiálů, používají se jejich různé kombinace a designérské ozdoby jako podsvícení schodišťových stupňů, vyřezávané nebo kované ozdobné zábradlí apod. Chůze po schodech musí být především bezpečná a pohodlná.
Návrh schodiště – obecné zásady pro navrhování
Stejně jako pro každou stavební konstrukci stanovuje norma požadavky na konstrukční řešení, tak ji stanovuje i v případě schodišť. Základní ustanovení např. říká, že schodiště ze sklepního prostoru musí být od ostatních místností odděleno dveřmi, osvětlení a větrání schodišťového prostrou by mělo být přímé a schodiště vedoucí do půdního prostoru by mělo být odděleno nehořlavými dveřmi.
Sklon schodiště
U rodinných domků se navrhují schodiště s běžným sklonem 25 – 35° a výškou stupně 150 – 180 mm. Vše ovšem záleží na projektu a návrhu schodiště. Strmá schodiště (35 – 45°) nebo žebříková schodiště (45 – 60°) se používají pro přístup do půdních prostor.
Průchodná šířka schodiště
Průchodná šířka schodiště by měla být násobkem 600 mm (vyjímečně 550 mm). U rodinných domků je průchodná šířka min. 900 mm.
Podchodná a průchodná výška schodiště
Aby byla chůze po schodišti pohodlná a bezpečná, musí se správěn navrhnout podchodná a průchodná výška. Podchodná výška je značena svislicí mezi hranou schodišťového stupně a podhledem nad tímto stupněm. U rodinných domků musí být tato výška minimálně 2100 mm. Průchodná výška se měří na kolmici mezi výstupní čárou a podhledem a její minimální hodnota je 1900 mm. Nutno podotknou, že ani jedna z výšek nesmí být snížena jakoukoli konstrukcí nebo technickým vedením.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
V jednom schodišťovém rameni by nemělo být více jak 18 stupňů (platí pro RD). Pokud je počet vyšší, je třeba navrhnout mezipodestu. Šířka této mezipodesty by měla být o 100 až 200 mm širší, než schodišťové rameno. Co se týká délky, podesta musí být dlouhá jako průměrný krok (630 mm) zvětšený o jednu šířku schodišťového stupně.
Dále také platí, že schodiště se skládá z min. 3 schodišťových stupňů, a všechny musí mít stejnou výšku a šířku.
Návrh a výpočet schodiště můžete provést sami s pomocí tohoto návodu na výpočet. Další základní parametry schodiště a schodů naleznete v článku Základní rozměry schodiště a schodů.
Schodiště a bezpečnost
S ohledem na bezpečnost se přihlíží k protiskluzové ochraně, která je tvořena gumovým protiskluzovým úhelníkem, karborundovým páskem nebo různými povrchovými úpravami.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Schodišťové zábradlí – návrh
Zábradlí je nedílnou součástí každého schodiště. Slouží k pohodlnějšímu výstupu nebo sestupu především starším lidem, je estetickým doplněním schodiště, ale nejdůležitější je bezpečnostní funkce.
Výška zábradlí se volí podle hloubky volného prostoru pod schodištěm. Snížená výška je 900 mm pro hloubku volného prostoru pod 3 m. Pokud je hloubka větší je nutné zvolit základní výšku 1000 mm.
Výplň zábradlí je buď tyčová, sloupková, mřížová nebo tabulová, přičemž mezera mezi svislými tyčemi nesmí být větší jak 120 mm a u tyčové výplně s odklonem od svislice větším jak 45° nesmí být mezery větší jak 180 mm.
Kotvení schodišťového zábradlí
Kotvení zábradlí se dělá více způsoby. Kotví se buď do stěny, nebo do schodnice z boku, zhora, nebo zespodu. Zásadní je, aby zábradlí bylo stabilní, pevné a odolné.
Materiálové řešení – dřevěné, kovové nebo skleněné schodišťové zábradlí?
Zábradlí je většinou vyráběné ze stejného materiálu, jako je schodiště, ale není to podmínkou. Dnes jsou nejčastější kombinace dřeva, oceli a skla. Zábradlí se dá zkonstruovat i z obyčejných neopracovaných nerovnoměrných kulatin, ovšem kdo si chce připlatit, může mít zábradlí např. kované nebo vyřezávané ze dřeva. Představivosti se zde meze nekladou.
Madlo zábradlí musí být umístěno ve výšce 900 – 1200 mm a minimálně 50 mm od zdi. Je vyráběno ze dřeva z plastu nebo z kovu, přičemž na žádném místě madla nesmí vyčnívat ostré předměty nebo ostré hrany. Velikost madla je určená poloměrem, ten je 30 – 60 mm.
Typy schodišť a jejich provedení
Schodiště by mělo do interiéru zapadat. Materiál by se měl volit podle převahy materiálu v místnosti, kde se budou schody nacházet a designérské prvky by neměly být příliš kýčovité.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Nejčastější materiálové varianty schodů jsou dřevěné, ocelové a betonové nebo jejich kombinace.
Dřevěné schodiště
Dřevěné schodiště je většinou celé ze dřeva, včetně zábradlí a madla. Je estetické a teplé na dotek a navrhuje se především v rodinných domcích nebo chatách. Nevýhodou může být vrzání při chůzi, pokud realizační firma schody zhotoví neodborně. Dřevo na schodiště se používá spíš tvrdé (dub, modřín, borovice), měkké se po zatížení může deformovat. Povrchová úprava se používá dle zvoleného dřeva.
Montáž schodiště probíhá na stavbě tak, že se montují z celých ramen popř. z jednotlivých dílů, které jsou dle projektové dokumentace zhotoveny v řemeslnických dílnách. Uchycují se pod výstupním a nástupním stupněm pomocí šroubů nebo kotev. V některých případech se kotví i z boku do nosné stěny.
Ocelové schodiště
Ocelové schodiště (nerezové) může být konstruováno různými způsoby. Schodnice může být jedna umístěna ve středu, nebo dvě po stranách a pokaždé mohou mít jiný tvar a průřez. Sestavují se stejně jako dřevěná, a to buď z jednotlivých dílů, nebo z předem sestavených dílců. Celoocelové schodiště není zcela vhodné pro umístění do interiérů. Ovšem kombinace ocelové schodnice a ocelového stupně s dřevěným obložením vypadá velmi designově a novodobě. Vše zálěží na přání investora. S ocelí se v praxi kombinují i ostatní materiály jako keramika nebo tvrzené sklo.
Ocelové schodiště se kotví na předem připravené konstrukci. U nástupního stupně je to vyztužený základ popř. vyztužená deska a u výstupního na zhotovený strop. Kotví se pomocí šroubů nebo kotev.
Nejčastějším typem ocelového schodiště je vřetenové točité schodiště.
Monolitické železobetonové schody
Monolitické schodiště se zhotovuje do připraveného bednění tím způsobem, že se nejprve zhotoví spodní část bednění, která je zajištěna proti pohybu. To sahá od podlahy až po stropní konstrukci. U podlahy je předpřipraveno bednění nástupního schodu, které udává tvar podstupnici. Horní část bednění je tvořena jako L úhelník, který dává tvar stupnici schodu a podstupnici následujícího schodu.
Po uložení armování do bednění se začíná s betonáží. Ta postupuje schod po schodu tak, že po vybetonování stupnice schodu se na tento schod přikládá úhelník, do kterého bude dále ukládána betonová směs následujícího stupně.
Schodiště je ihned po uložení betonové směsi únosné díky bednění, smí se ale používat pouze v případě nutnosti. Bednění se odstraňuje po vyzrání betonu.
Výhodou betonových schodišť je jejich tvarová variabilita, jelikož se dají zhotovit různorodé tvary, které mohou být z architektonického hlediska velice zajímavé.
Co se úpravy vzhledu týká, betonové schodiště se může opatřit jakýmkoli obkladem, ať už keramickým, tak dřevěným, popř. kobercem nebo linoleem.
Konstrukční řešení schodiště – jaké schodiště vybrat?
Pokud je zvolený materiál pro konstrukci schodiště, nyní je nutné přihlédnout k tvarovému řešení. Nejčastěji jsou schody přímé, půlkruhové, kruhové, točité nebo do tvaru písmene L, J nebo U. S tímto se musí počítat již při samotném návrhu domu v projektové dokumentaci.
Na trhu je na výběr z mnoha konstrukčních typů schodišť:
- Konzolová schodiště – schodišťové stupně vykonzolované z nosné stěny
- Stupnicové schodiště – tvořeno pouze z podstupnic a stupnic bez použití schodnice
- Páteřové schodiště – tvořeno nosníkem probíhajícím po celé délce uprostřed schodišťového ramene
- Příhradové schody
- Bočnicové schody
- Čepové schody
- Jeklové schody
- Točitá schodiště
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.