Pokládka vinylové „click“ podlahy svépomocí

Vinylové podlahy jsou velmi oblíbenou podlahovou krytinou především pro její užitné vlastnosti a snadnou pokládku. Pokládka vinylové podlahy je rychlá, méně pracná a jednoduchá, takže ji zvládne každý trochu zručný kutil svépomocí.

Proč zvolit vinylovou podlahu?

Při zařizování vlastního bydlení je kladen důraz na kvalitní provedení s dlouhou životností a právě dlouhou životnost vinylové podlahy zaručují. Podlahové dílce mají vysokou otěruvzdornost, jsou nárazuvzdorné a voděodolné. Alergici ocení antistatickou úpravu, rodiny s dětmi protiskluznost. Navíc vinylové podlahy plní nároky na elegantní design a jsou snadné na údržbu. Pokud si podlahu pokládáte svépomocí, oceníte jednoduchou systémovou pokládku díky promyšlenému provedení zacvakávacích zámků podlahových dílců.

Jednotlivé dílce se skládají z několika funkčních vrstev. Tou základní je nosná HDF deska síly standardně 6 – 8 mm se zvýšenou odolností proti vlhku, na které jsou dále aplikovány vrstvy pro snížení kročejového hluku a nakonec samotná vinylová nášlapná vrstva. Materiál je příjemný na dotek, poskytuje měkký došlap a pocit tepla.

Vrchní vinylová vrstva je nabízena v mnoha dekorech. Vybírat můžete z obrovské palety barev, přírodních motivů, kamene, dřeva, kovu apod.

Zdaleka největší výhodou je však možnost použití vinylových dílců pro podlahy s podlahovým topením. Dílce jsou konstruovány tak, aby vydržely výkyvy teplot a pružně reagovaly na změny vytápění.

Pokládka vinylové podlahy

Vinylová podlaha se pokládá jednoduše ve třech krocích – příprava podkladu pro položení podlahové krytiny, položení podlahy a dokončení včetně údržby. Aby výsledný efekt stál za to, podlaha byla bezchybná a kvalita předčila vaše očekávání, je nutné myslet na několik zásadních věcí, kterých je třeba se při pokládce držet.

Příprava podkladu pro vinylovou podlahu

Příprava podkladu pro pokládku je velmi důležitá. Důsledně připravený podklad, to je jednoduchá, rychlá a bezproblémová pokládka vinylových dílců. Při pokládce vinylové podlahy může i malý výčnělek, nebo kamínek na podlaze způsobit viditelnou deformaci. Proto je nutné, aby byl povrch, na který je vinylová podlaha pokládaná, bez nečistot, hrubých i jemných částic. Povrch je tedy vhodné vysát, aby byly veškeré nečistoty odstraněny.

Vinylovou podlahu lze pokládat nejen na betonový a anhydritový podklad, ale také na původní podlahovou krytinu jako je dlažba, PVC, lepené parkety, lepený laminát a na dřevěnou podlahu. Podklad však musí být celistvý a nesmí se v něm vyskytovat větší trhliny, výtluky a volné části. Trhliny a výtluky od jisté velikosti musí být zapraveny tmelem, volné části podlahy musí být odstraněny nebo řádně ukotveny tak, aby byl povrch pevný a soudržný. Pokud je vinylová podlaha pokládána na původní dřevěnou podlahu, je třeba se ujistit, zda není napadená dřevokaznou plísní, houbou či hmyzem.

Pokud se na povrchu podkladu vyskytují nerovnosti větší jak 2 mm na 1 m dlouhé lati, je třeba provést vyrovnání povrchu vhodnou nivelační stěrkou. Po aplikaci nivelační stěrky je třeba nechat povrch dostatečně vyschnout. Po aplikaci na vlhký podklad by mohlo dojít ke zvlnění vinylových dílců. Vlhkost v případě cementového potěru by měla být maximálně 2,5 % CM, u anhydritové podlahy 0,5 % CM a u dřeva 10 %. Vlhkost se měří příložným vlhkoměrem.

Dále je třeba zajistit vhodné podmínky pro pokládání vinylové podlahy a tím je teplota podkladu, která by měla být optimálně 18 – 27 °C. Pokud je v podlaze zabudované podlahové topení, je nutné zajistit, aby se teplota pohybovala po celou dobu montáže a alespoň další dva následující dny v tomto rozmezí teplot.

Jelikož se příprava podkladu nesmí podcenit, napsali jsme pro vás ještě podrobnější návod na přípravu podkladu pro pokládku vinylové podlahy, ve kterém se dočtete, jak opravit starou betonovou podlahu, jak ji vyrovnat samonivelační stěrkou a mnoho dalšího.

Nechte vinylové podlahové dílce aklimatizovat

Než se začne s pokládkou, je nutné udělat ještě jednu věc. Podlahové vinylové dílce je třeba umístit do místnosti, ve které budou pokládány alespoň na 48 hodin z důvodu aklimatizace. Podlahové dílce mohou zůstat v obalu, jen je stačí položit na zem a pokládku začít za 2 dny. V místnosti bude pravděpodobně jiná teplota a vlhkost a při okamžitém položení by po objemových změnách vznikly viditelné deformace podlahové krytiny.

Pro instalaci vinylové podlahy potřebujete metr, provázek, tužku, speciální nůž a úhelník, který slouží jako dorážedlo a tesařský úhelník.


Bude Vás zajímat: Už jste slyšeli o jednolité podlahové krytině s vysokou odolností a designovým provedením za příznivou cenu? Kamínková podlaha je stále oblíbenějším povrchem nejen v garážích, technických místnostech, ale i na chodách, schodištích, v koupelnách, ale i v kuchyních.


Pokud:

– je povrch podlahy rovný a čistý,

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


– je suchý,

– je celistvý a pevný,

– má vhodnou teplotu mezi 18 – 27 °C

– a je připravené nářadí a koupené podlahové vinylové dílce, lze začít s pokládkou.

Jak položit vinylovou podlahu?

Pravidlo číslo 1 při pokládce podlahové krytiny je provádět ji při dostatečném osvětlení, nejlépe za denního světla. Na denním světle jsou totiž barvy věrohodné a jsou lehce pozorovatelné případné defekty dílců. Při pokládce je potřeba brát dílce z několika balení naráz aby se vyloučila možnost jednobarevných polí způsobena mírně rozdílnými odstíny dílců.

Před tím, než se položí vinylové dílce na podlahu, změřte místnost a rozvrhněte předem rozložení dílců na podlaze. Je důležité, aby dílce po obvodě místnosti měly minimálně 5 a více cm.

Na připravený povrch se jako první položí izolační podložka. Tloušťka této měkké podložky je velmi malá, přitom spolehlivě vyrovnává drobné nerovnosti podkladu. Mimo to také působí jako akustická kročejová izolace a tlumí tak účinně hluk vznikající chůzí a pádem předmětů na podlahu. Podložka se pokládá na sraz bez přesahů a spojuje se lepicí páskou.

Pokládka vinylových dílců začíná v levém rohu místnosti směrem doprava. Dílce se pokládají tak, aby mezi nimi a stěnou místnosti byla dilatační mezera alespoň 2-5 mm.  Dílce v sousedních řadách musí být vůči sobě posunuty alespoň o 30 cm tak, aby nevznikla průběžná spára v příčném směru pokládky podlahy. Dílce se do sebe jednoduše nacvaknout a zatlačí. Při pokládce není potřeba použití kladiva či příklepového bloku. Řezání dílců se provádí speciálním nožem, řez se vede podél vodícího úhelníku příp. po vyznačené čáře. Dílec se nařízne a následně se přes hranu zlomí.

Na závěr se hotová vinylová podlaha doplní o podlahové lišty, které se mechanicky či chemicky ukotví pouze na obvodové zdivo, nikoli k podlaze, aby byla zajištěna dilatace. Nejtěžší na pokládce vinylové podlahy svépomocí je správné zpracování detailů – tedy napojení nové podlahy na práh, styk se stávající podlahou a v místech průchodů trubek topení. Při jejich zpracování je nutné dbát na bezvadné a přesné provedení.

Údržba vinylové podlahy

Hotová vinylová podlaha je ihned únosná a můžete po ní chodit. Její údržba je snadná, stačí ji setřít mopem nebo vlhkým hadrem. Parní čističe není vhodné používat. Aby podlaha vydržela co nejdéle jako nová, je vhodné nohy nábytku opatřit vhodnou ochranou, aby při jejich stěhování a denním používání nedocházelo k poškrábání podlahy. V prostorech zádveří dbejte na to, aby se na podlaze nevyskytovaly kamínky a jiná špína. Rozlitou vodu z vinylové podlahy ihned stírejte. V zimním období také dbejte na to, aby teplota v místnosti neklesla pod bod mrazu.

Nyní nezbývá nic jiného, než si vinylovou podlahu s jejím parádním provedením pořádně užít.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů