Jak plně využít elektřinu z fotovoltaické elektrárny?

Na zemský povrch každým rokem dopadne velké množství sluneční energie, kterou lze využít pro výrobu elektrické energie, a to pomocí fotovoltaických panelů. Elektřinu z fotovoltaické elektrárny lze využívat nejen na provoz domácích spotřebičů, ale i na ohřev teplé vody, na vytápění či na dobíjení elektromobilu.

I když vzhledem ke své účinnosti dokáže fotovoltaický panel využít „pouze“ 15 % veškeré dopadené energie, i přesto se jedná o významný zdroj, kterým lze pokrýt většinu potřeby elektrické energie pro provoz rodinného domu.

Před pár lety bylo velmi výhodné pořídit fotovoltaickou elektrárnu, část vyrobené energie využít pro vlastní potřebu a přebytek poslat do sítě za slušnou výkupní cenu. Bohužel dnes je výkupní cena natolik nízká, že posílání přebytečné energie do distribuční soustavy je pro vlastníka neekonomické a je tedy lepší veškerou vyrobenou elektřinu spotřebovat.

Elektrárna však vyrábí elektřinu přes den, kdy svítí slunce, ale v domě zpravidla přes den nikdo není, a tudíž není ani potřeba elektřina. Ta se spotřebovává maximálně na provoz ledničky, pračky či na ohřev teplé vody v elektrickém akumulačním zásobníku.

Hybridní fotovoltaický systém umožní akumulaci energie

Hydridní fotovoltaický systém je vhodný nejen pro rodinné domy
Hydridní fotovoltaický systém je vhodný nejen pro rodinné domy

Řešením tohoto problému jsou hybridní fotovoltaické elektrárny. Jedná se o klasické fotovoltaické systémy, které jsou doplněny o LiFe akumulátor. Ten slouží pro akumulaci přebytečné energie během dne, kdy svítí slunce a elektrárna jede naplno. V noci, kdy výroba elektřiny z fotovoltaické elektrárny ustane, se poté může naakumulovaná elektřina využít.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Hybridní fotovoltaický systém je naprojektován tak, aby kapacita baterie byla dostatečná a naakumulovala se veškerá vyrobená energie. Přitom je potřeba systém naprojektovat s akumulátorem s dostatečně velkou kapacitou, který pokryje potřebu domácnosti.

Hybridní fotovoltaický systém je vhodný především pro rodinné domy. Tyto fotovoltaické sestavy jsou určeny zejména pro tzv. ostrovní systémy, které si vystačí pouze s vlastní vyrobenou elektřinou a z distribuční soustavy tak nic neodebírají.

Pokud přemýšlíte o tom, že si hybridní fotovoltaický systém pořídíte na střechu svého domu, poraďte se nejprve s odborníkem, jak velkou elektrárnu na střechu instalovat, a optimalizujte její využití. Obrátit se můžete na projektanty z firmy SolarPartner s.r.o. na internetových stránkách www.solarpartner.cz.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů