Jak ušetřit při výběru stavební firmy nebo řemeslníka?

Vzhledem k tomu, že v posledních letech stavebnictví „kvete“, na stavbu či rekonstrukci je třeba shánět s velkým předčasem nejen stavební materiál, kterého je nedostatek, ale také stavební firmu a řemeslníky. Vzhledem k tomu, že minulé období stavebnictví prosperovalo, řemeslníci a firmy měly nabídek tolik, že je mnohdy musely odmítat, případně odkládat na další rok.

Pokud tedy nechcete usnout na vavřínech a se stavebními pracemi začít co nejdříve, je potřeba shánět řemeslníky s předstihem. I když budete řemeslníka potřebovat až na podzim, už teď je vhodné se s ním dopředu domluvit.

Poptávka po pokladači zámkové dlažby ušetřila přes 13 000,-Kč
Poptávka po pokladači zámkové dlažby ušetřila přes 13 000,-Kč

Jak ale vybrat toho poctivého a neriskovat tak, že za vaše peníze práci odflákne? Nejlepší je se vždy spoléhat na doporučení od známých, kteří mají s danou firmou či řemeslníkem osobní zkušenost. Takové osobní doporučení má nejvyšší váhu.

Druhou možností je sehnat řemeslníka online z různých internetových katalogů a na internetu si jej v různých diskuzích „proklepnout“, zda se nejedná o nějakého podvodníka, který neplní to, co je podloženo smlouvou či neodvádí kvalitní práci. Pozor však na různá hodnocení zákazníků, která mohou být sepsána „na míru“ stavební firmě.

Shánění řemeslníka zabere mnoho času

Velkou nevýhodou tohoto způsobu vyhledávání řemeslníka je to, že musíte každého zvlášť kontaktovat s vaší poptávkou. Může se vám také stát, že ani jeden z desítek kontaktovaných nebude mít v daném období možnost pro vás práci udělat, nebo si řekne příliš vysokou cenu. To je v dnešní době zcela běžné. Jelikož je mnoho práce a stále méně řemeslníků a poptávka je tedy větší jak nabídka, někteří řemeslníci si neváhají říct i dvojnásobek obvyklé ceny.

 Vybírejte z více nabídek a ušetříte

Při výběru řemeslníka či stavební firmy je vhodné vždy porovnávat více cenových nabídek. Cenové nabídky se mnohdy liší o desítky procent, což při cenách stavebních prací ve stovkách tisíc dělá nezanedbatelnou sumu. Na vině je v tomto případě mnoho práce a nedostatek řemeslníků, kteří mají zakázky i na několik měsíců dopředu. Tito „vytížení“ řemeslníci nasazují vysoké ceny a zkouší tak, zda se někdo „chytne“.

Osobně jsme vyzkoušeli odeslat poptávkový formulář na pokládku zámkové dlažby, a to v okolí města Brno. Kompletní znění naší poptávky je uvedeno níže:

Poptávám: Pokladače zámkové dlažby

Dobrý den, poptávám pokladače, který by položil zámkovou dlažbu (přírodní Parketa, výška 8 cm) na příjezdové cestě ke garáži. Délka cesty je cca 12 metrů, šířka 3,5 m. Celková výměra zámkové dlažby je tedy cca 42 m2, délka obrubníku tl. 50 mm bude cca 28 m. Podklad pro položení dlažby není připraven, poptávám kompletní práce včetně dodávky materiálu. Foto staveniště v příloze.

Místo realizace: Brno

Termín: září – listopad

Na výše uvedenou poptávku se nám během 2 dnů ozvalo celkem 8 řemeslníků, nebo malých stavebních firem, které nám zaslaly hrubé cenové nabídky. Jejich přehled můžete vidět v tabulce.

Pořadové číslo:Cena v Kč za kompletní realizaci
145 000
246 900
354 200
442 000
548 590
651 100
755 600
849 800

Jak můžete v tabulce vidět, nejnižší cena za realizaci byla 42 000,-Kč a nejvyšší nabídka byla 55 600,-Kč, tedy o více jak 32 % vyšší. Odesláním poptávkového formuláře a porovnáním cenových nabídek vícero firem jsme tedy ušetřili 13 600,-Kč.

Zašlete nezávaznou poptávku a ušetřete spoustu času

Práci s kontaktováním, ale i peníze, vám může ušetřit hromadné rozeslání poptávky. Níže v tomto článku jsme pro vás připravili formulář, kterým zcela zdarma odešlete nezávaznou poptávku ověřeným řemeslníkům a firmám ve vašem okolí. Pokud bude kdokoli z kontaktovaných schopen práci provést, ozve se vám během několika hodin s cenovou nabídkou, příp. s upřesňujícím dotazem. Výhodou tohoto řešení je to, že vyplněním jednoho formuláře zkrátíte tak dobu hledání na minimum.

TIP: Prostřednictvím tohoto formuláře můžete také levně pořídit stavební materiál. Stačí napsat, jaký materiál sháníte a jaké množství ho potřebujete. Cenové nabídky se liší mnohdy i o několik desítek procent. Ve výsledku tak můžete materiál pořídit za příznivější cenu.

Exit Popup - obecná-min