Jak vyčistit žaluzie snadno a rychle? | stavimbydlim.cz

Jak vyčistit žaluzie snadno a rychle?

Banner v článku 1. odstavec 300 x 300 px

Každá hospodyňka se jistě někdy rozčilovala nad čištěním nejen oken, ale i žaluzií. Okna se totiž čistí vcelku snadno, avšak špinavé žaluzie se někdy stávají neřešitelným problémem. Zvláště zažraná špína se z nich velice špatně dostává. V dnešním článku si proto představíme pár tipů a rad, jak snadno a relativně rychle žaluzie vyčistit.

Jaké přípravky na čištění žaluzií použít?

Nejprve si musíme ujasnit, že se jiným způsobem a jinými přípravky čistí vertikální a horizontální žaluzie. Na vertikální bude stačit obyčejná voda, zatímco na klasické horizontální hliníkové žaluzie si připravte účinný odmašťovací a čisticí saponát. Použít můžete obyčejné přípravky na odstraňovaní špíny, se kterými běžně uklízíte. Pokud je špína starší, a tudíž víc zažraná, bude potřeba použití daleko radikálnějších přípravků. Jestliže se vás tato situace týká, zajděte se poradit do drogerie, případně propátrejte internet a najděte ten nejúčinnější čistící přípravek.

7 kroků, jak při na stavbě/rekonstrukci střechy ušetřit: 

1. Nechte si zpracovat kvalitní projekt, ve kterém budou specifikovány použité materiály s výkazem výměr.

2. Na základě projektu si nechte zpracovat slepý rozpočet.

3. Zajistěte si více nabídek od stavebních firem. Mnohdy se liší o desítky procent. Otevřít celý článek v novém okně...

Jaké použít náčiní?

K čištění žaluzií není potřeba žádná speciální technika ani nástroje. Budou vám stačit obyčejné gumové rukavice pro ochranu vašich citlivých dlaní, kbelík s vodou a čistícím saponátem a pochopitelně utěrku z mikrovlákna, případně nějaký hadřík s houbičkou. To jsou klasické komponenty, pomocí kterých byste měli bez problémů umýt zašpiněné žaluzie.

Likvidace eternitu – 1

Zdarma a nezávazně Vám zajistíme nabídky od firem ve Vašem okolí.

Please select a valid form

Existují však i zlepšovací tipy, s nimiž by vám to mělo jít o poznání lépe. V dnešní době se dají zakoupit specializované kartáče, které budou čistit více lamel najednou, ovšem jejich pořizovací ceny není zanedbatelná.

Zkuste babské rady

Mezi babskými radami byste nalezli i použití staré vyřazené ponožky nebo obyčejných rukavic. Možná se těmto dvěma věcem budete divit, ale k vyčištění špinavých žaluzií mohou být více než skvělé. Jsou totiž převážně vyrobeny z kvalitního savého materiálu, do kterého se nacucá čistící saponát, jenž bude následně nanášen na jednotlivé lamely. Další výhodou je jejich hrubší povrch, takže budou nečistoty odstraňovány nejen chemicky, ale také fyzicky. Ovšem s fyzickou silou opatrně, horizontální hliníkové lamely jsou velice náchylné na zlomení.


Realizace podlahy

Zdarma a nezávazně Vám zajistíme nabídky od firem ve Vašem okolí.

Podlahy – IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak správně při čištění postupovat?

Konečně se dostáváme ke správnému pracovnímu postupu. Pojďme si jej rozdělit na horizontální a vertikální žaluzie, protože se v dnešní době hojně vyskytují obě varianty.

Vertikální žaluzie

Začněme tedy jednoduššími, vertikálními žaluziemi. Ty jsou převážně vyrobeny z textilu, díky čemuž se velice snadno čistí. Stačí je pouze demontovat, umýt ve vaně a nechat uschnout. Vlastníci těchto žaluzií mají tedy vyhráno, alespoň co se týče jejich čištění. Precizní údržbou prodloužíte jejich životnost, a navíc budou propouštět daleko více světla.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Horizontální žaluzie

U horizontálních žaluzií je čistící postup o dost složitější. První zádrhel přichází při nemožnosti demontování, tyto žaluzie se tedy musí čistit přímo na okně, kvůli čemuž se tato činnost stává velice pracnou a časově náročnou. Nejjednodušší je vzít vlhký hadr namočený ve vodě smíchané s čisticím prostředkem a otírat každou jednotlivou lamelu zvlášť.

Každému jistě došlo, že pokud byste tímto způsobem měli čistit žaluzie, byť jen v jedné místnosti, zabralo by vám to spoustu času. Čištění si však můžete ulehčit použitím speciálního přístroje, o kterém jsme se bavili dříve. Ten je schopen vyčistit více lamel najednou, takže se celkové čistění několikanásobně zrychlí.

Please select a valid form

Nebojte se použít parní čistič

Při čištění horizontálních žaluzií však můžete použít i parní čistič. Těžko odstranitelné nečistoty a mastnota se působením horké páry rozpustí, tudíž se nebudete muset trápit drhnutím každé jednotlivé lamely. Obrovskou výhodou je fakt, že tímto způsobem vyčistíte žaluzie bez použití chemikálií, takže se výtečně hodí do prostředí, kde se pohybují malé děti.

I přesto však zvládne odstranit přes 98 procent bakterií. Malý zádrhel však může nastat při pořizování samotného parního čističe. Dnešní doba je však velice benevolentní, takže si kvalitní parní čistič můžete sami pořídit v řádu několika set korun. Poté s ním budete moci čistit nejen žaluzie, ale také další prostory.

6 kroků, jak při na stavbě střechy ušetřit: 
1. Nechte si zpracovat kvalitní projekt, ve kterém budou specifikovány použité materiály s výkazem výměr.
2. Na základě projektu si nechte zpracovat slepý rozpočet.
3. Zajistěte si více nabídek od stavebních firem. Mnohdy se liší o desítky procent. Jako podklad pro zhotovení cenové nabídky firmě poskytněte...
  1. Nechte si zpracovat kvalitní projekt, ve kterém budou specifikovány použité materiály s výkazem výměr.
  2. Na základě projektu si nechte zpracovat slepý rozpočet.
  3. Zajistěte si více nabídek od stavebních firem. Mnohdy se liší o desítky procent. Jako podklad pro zhotovení cenové nabídky firmě poskytněte slepý rozpočet. Nezávazně poptat firmu můžete zde.
  4. Stavební firmu nevybírejte pouze podle nejlepší cenové nabídky, ale dívejte se i na reference a hodnocení firmy. Prověřte si ji na internetu, zeptejte se známých.
  5. S firmou podepište smlouvu o provedení díla (to se týká především větších zakázek).
  6. Najděte si technický dozor investora. Ten Vám zkontroluje soulad rozpočtu s projektem, během realizace pohlídá správně zvolené materiály a dodržování technologických postupů. Kromě toho zkontroluje soulad fakturovaných činností se skutečně odvedenou prací a nakoupeným materiálem. Projekt, rozpočet a technický dozor Vás sice budou něco stát, ve výsledku se Vám tato investice vrátí.

Nechcete se s čištěním zaobírat?

Pokud se však nechcete s čištěním zaobírat, můžete si pochopitelně najmout specializovanou firmu, která tuto činnost udělá za vás. Za pomoci kvalitních strojů, speciálních kartáčů a chemických prostředků vyčistí i ty nejodolnější skvrny. Jejich pracovníci jsou navíc velice zkušení, takže přesně vědí, co mají dělat. Pochopitelně vás takové čistění bude něco stát. Výše ceny závisí na použité technice, míře zašpinění a velikosti žaluzií. Dolní hranice se však pohybuje okolo 20 korun za metr čtvereční.

Žaluzie byste měli čistit alespoň jednou za rok, nyní jsme vám poskytli zajímavé tipy, takže věříme, že pro vás bude čištění žaluzií hračkou.

blank blank
banner_floating_bottom
blank
Exit Popup - obecná-min