Home Inspirace Je tu podzim a s ním podzimní dekorování

Je tu podzim a s ním podzimní dekorování

0

Podzim je tady, dny se ochlazují a stromy se začínají pomalu barvit. Teploty se pomalu snižují a počasí začíná být nepřívětivé, deštivé a chladné. Proto je určitě na čase si tuto dobu nějak zpříjemnit, a zvelebit své okolí a domovy. Podzimní dekorace rozhodně kupovat nemusíte, stačí využít nejrůznějších přírodnin, které snadno najdeme venku nebo na vlastní zahrádce. Dá se říci, že základem, a i takovým symbolem podzimu jsou dýně. Pokud nemáte možnost mít zahradu, kde si ji vypěstujete, seženete ji momentálně prakticky v každém obchodě za pár korun. Tipy na dekorace budou velmi jednoduché a taky zhotovitelné prakticky ze všeho, co běžně máte doma. Nejčastěji používanými materiály tedy budou: dýně, svíčky, skleněné nádoby, sušené plody, kaštany, šišky, jablka, pomeranče, ořechy, barevné listí a slaměné kruhy na věnce. Teď už se jenom stačí nechat inspirovat a pustit se do vlastních nápadů na dekorování!

Začneme tím úplně nejsnadnějším. Velmi pěkně budou v interiéru vypadat různé plody, listy, větvičky a listy, které volně umístíte do skleněné misky, sklenice, či nádobí z porcelánu. Sami budete překvapeni, že postačí pár kaštanů a malá dekorativní dýně, a krásná, jednoduchá dekorace je na světě.

jednoduchá dekorace na stůl
jednoduchá dekorace na stůl (zdroj: http://www.countryliving.com/diy-crafts/g2009/fall-centerpieces/?slide=6)

Podzimní atmosféru výborně doplní jakékoliv svíčky. Od malých čajových po obrovské, které budou hořet několik hodit. Svíčky se opět dají použít téměř do všech dekorací, jenom pozor na blízkost k hořlavým materiálům (nikdy nenechávejte svíčku v místnosti bez dozoru). Svíčky stačí jednoduše doplnit listím, látkou nebo třeba skořicí. Pokud máte rádi vůně, zkuste aromalampy. Na podzim obzvlášť oceníte teplé a příjemné vůně vanilky, pomeranče nebo skořice. Jako svícny můžete také použít malé dýně, které rozříznete napůl a vydlabete, takže poslouží jako malý svícínek.

Dekorace se svíčkami
Dekorace se svíčkami (zdroj: http://www.countryliving.com/diy-crafts/g2009/fall-centerpieces/?slide=15)
Dekorace se svíčkami
Dekorace se svíčkami (zdroj: http://www.sortra.com/30-pretty-candle-decoration-ideas-for-thanksgiving/)
Dekorace se svíčkami
Dekorace se svíčkami (zdroj: http://www.sortra.com/30-pretty-candle-decoration-ideas-for-thanksgiving/)
Dekorace se svíčkami
Dekorace se svíčkami (zdroj: http://www.sortra.com/30-pretty-candle-decoration-ideas-for-thanksgiving/)
Dekorace se svíčkami
Dekorace se svíčkami (zdroj: http://www.sortra.com/30-pretty-candle-decoration-ideas-for-thanksgiving/)
Dekorace se svíčkami
Dekorace se svíčkami (zdroj: http://www.sortra.com/30-pretty-candle-decoration-ideas-for-thanksgiving/)

Asi nejoblíbenější dekorací stále zůstávají vydlabané dýně. Je to i skvělá činnost pro děti. (Opět ale pozor na prsty!) Dýně se nahoře odkrojí tak, aby vznikl dostatečně velký otvor pro vydlabávání. Tento poklop nevyhazujeme, později jím vydlabanou dýni přiklopíme. Dýni postupně vydlabáváme například lžící. Až bude vydlabaná, opatrně nožem vyřežeme obličej, nebo nějaké vzory.

Vydlabané dýně
Vydlabané dýně (zdroj: http://www.ireceptar.cz/res/archive/237/028304.jpg?seek=1382861327)
Vydlabané dýně
Vydlabané dýně (zdroj: http://www.ireceptar.cz/res/archive/271/032357.jpg?seek=1414065678)

I klasický věnec stále neustal ve své oblibě. Můžete ho vyrobit prakticky z čehokoliv podzimního, co se Vám líbí. Může být z listí a mini dýní, nebo jenom z kaštanů či ořechů, které tavnou pistolí přilepíte k věnci ze slámy, který je k dostání v květinářství nebo hobby marketech. Věnec bude působit pěkně, když ho doplníte stuhou v podzimních barvách nebo přírodním provázkem. Pro oživení je dobré věnec přizdobit sušenými květinami, pokud máte, například hortenzií, slaměnkami, nebo třeba makovicemi, skořicí, badyánem, použít se dají i malé sušené dekorativní kukuřice, kůra, mechy… cokoliv Vás napadne.

Kaštanový věnec
Kaštanový věnec (zdroj: http://3.bp.blogspot.com/-OOINWdg39zM/UH6OGVFLveI/AAAAAAAAASM/Ruv4Kss76fs/s1600/DSC_0698.JPG)
Věnec z podzimních plodů
Věnec z podzimních plodů (zdroj: http://www.hgtv.com/design/make-and-celebrate/handmade/forage-a-wreath-for-fall-pictures)
Věnec z dýní a listů
Věnec z dýní a listů (zdroj: http://www.potterybarn.com/products/faux-pumpkin-leaf-harvest-wreath/)
(zdroj: https://www.etsy.com/listing/239997521/hydrangea-wreath-fall-wreath-front-door?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=wreath&ref=sr_gallery_25)
Věnec ze sušené a barvené hortenzie (zdroj: https://www.etsy.com/listing/239997521/hydrangea-wreath-fall-wreath-front-door?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=wreath&ref=sr_gallery_25)

I okolí domu vyzdobíte pár různými dýněmi, můžete doplnit například na podzim krásně kvetoucími chryzantémami, které koupíte v každém květinářství. Pokvetou Vám celý deštivý podzim.

Kombinace dýní a chryzantém
Kombinace dýní a chryzantém (zdroj: http://thegardeningcook.com/quick-and-easy-halloween-diy-projects/)
Výzdoba vchodových dveří
Výzdoba vchodových dveří (zdroj: http://lauratrevey.com/2015/10/01/autumn-porch-decorating-ideas/)

Oblíbené se stávají dekorace z dýní a sukulentů, jejichž efekt je celkem netradiční, ale výroba velmi jednoduchá. Do dýně, která je navrchu prohnutá naaranžujte mech a lišejníky, které budou držet vlhkost. Do nich se nakladou sukulenty tak, aby v lišejníku pěkně drželi. Zbytek se dozdobí opět listy plody nebo stuhou.

Dýně se sukulenty
Dýně se sukulenty (zdroj: http://cf.cleanandscentsible.com/wp-content/uploads/2015/09/d9d1cbc19a8ed2ad0e8c8af0f0946976.jpg)

Pokud máte malé děti, určitě ocení vycházky, kdy budou moci sbírat podzimní plody a listí, které si pak sami budou moct naaranžovat v teple domova.

Pokud nejste příznivci těchto klasických přírodních dekorací, určitě najdete i spoustu netradiční inspirace, která podzimní výzdobu pojímá netradičně. Zde je pár inspiračních obrázků.

Batikovaná dýně
Batikovaná dýně (zdroj: http://www.aliceandlois.com/marbled-indigo-pumpkins/)
Dýně z rozpuštěných voskovek
Dýně z rozpuštěných voskovek (zdroj: http://cdn.diycozyhome.com/wp-content/uploads/2014/09/Crayon-Drip-Pumpkin-Art.jpg)

Pokud rádi vaříte, najdete opět spoustu nejrůznějších receptů, na dýňové polévky, palačinky nebo klasické svařené víno.