Plechová střecha je aktuálně velmi populárním řešením zastřešení domu, které stále častěji vytlačuje standardní pálenou a betonovou střešní krytinu. Plechová krytina má celou řadu výhod. My se nyní podíváme na to, jak probíhá montáž plechové krytiny.
Plechová krytina se dělí na dvě základní skupiny. Jedná se o:
- Plechové falcované krytiny
- Plechové skládané krytiny
První varianta se samozřejmě může dělit do dalších podkategorií dle materiálu. Tím může být hliník, měď, nerez či pozinkovaný plech. U druhé kategorie se dostáváme do segmentu trapézových plechů, ale hlavně do segmentu imitace taškových krytin, tedy tzv. plechových tašek, které jsou u rodinných domů nejpopulárnějším řešením. A jak na samotnou montáž plechové krytiny?
Příprava je základ
Montáž plechové krytiny se samozřejmě neobejde bez přípravných prací. Základem je kontrola střešní konstrukce. Především je nutné zkontrolovat rovinatost celé konstrukce a v případě rekonstrukce střechy také zjistit stav jednotlivých prvků krovu. Pakliže se v krovu nachází shnilé trámy, kleštiny aj., je třeba provést jejich výměnu, zesílení krovu, příp. celkovou rekonstrukci krovu. O tom by měl rozhodnout statik, který osobně stavbu navštíví a vše s vámi odborně zkonzultuje.
Montáž pojistné hydroizolace
Pokud je vše v pořádku, druhým krokem je natažení pojistné hydroizolační folie. Pojistná hydroizolace slouží pro odvod kondenzátu příp. srážek, které se dostanou pod krytinu. Hydroizolace se kotví na celoplošné dřevěné bednění, příp. na krokve, a to pomocí sponkovačky či lepenkového hřebíku. Pásy hydroizolace se pokládají od spodního okraje střechy směrem nahoru, a to v horizontálním směru. Přesah pásů je minimálně 100 mm. Pásy se kotví v přesazích, kotvení v ploše se provádí výjimečně speciálními hřebíky s těsněním. Konkrétní provedení pojistné hydroizolce se odvíjí od dodržení či nedodržení bezpečného sklonu střechy a dle lokality, v níž se dům nachází. Provedení navrhne buď projektant, příp. technik realizační firmy.
Kalkulace ceny
Montáž střešních latí a kontralatí
Po položení pojistné hydroizolace následuje montáž střešních latí, které tvoří nosný podklad pro střešní plechovou krytinu. Latě se montují ve dvou rovinách. Nejprve se v ose krokví ukotví kontralatě, na které se kolmo k těmto kontralatím připevní střešní latě v horizontálním směru. Touto konstrukcí se vytvoří tzv. dvouplášťová střecha, kterou oceníte zejména v létě. Dvouplášťová střecha dokáže výrazně eliminovat přehřívání podkroví.
Určitě nezapomínejte také na potřebné ošetření dřeva proti plísním a dřevokazným houbám. Neošetřené dřevo je náchylné k napadení různými hnilobami a houbami, jako je například koniofora sklepní či dřevomorka domácí, ale také k napadení dřevokazným hmyzem.
Montáž plechové krytiny
Podstatným a velmi důležitým krokem je ukotvení plechové krytiny. Při montáži jde o naprosto nezbytnou věc, která se následně podepisuje na celkové kvalitě plechové střechy. Řádně ukotvená střešní krytina je odolná silnému větru a nehrozí její poškození při vichřicích.
Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Když je řeč o kvalitě, je vhodné se zaměřit na osvědčenou techniku montáže. Montáž plechové krytiny by měla být provedena kvalitními, dostatečně dlouhými šrouby, nejlépe doporučenými přímo od výrobce střešní krytiny. Nezbytností je i EPDM podložka, která zajistí dokonalé utěsnění kotvícího šroubu. Při kotvení je důležitý také směr samotného šroubu, který musí být vždy kolmý ke střešní krytině. Při dodržení výše uvedeného zajistíte dokonalou těsnost střechy a eliminujete riziko zatékání vody.
Jak se řeže plechová krytina?
Na rozdíl od klasických střešních tašek je plechová krytina dodávána ve větších kusech. S tím samozřejmě souvisí i nutnost správného nařezání. Prvním krokem je pochopitelně správné a důkladné zaměření střechy. Doporučujeme postupovat dle hesla – dvakrát měř, jednou řež. Jakmile máte jasno o přesné velikosti, je možné plechovou krytinu zkrátit na požadovaný rozměr. Zde se samozřejmě neobejdete bez dalších pomůcek, jako jsou:
- Prostřihovací nůžky
- Ruční nůžky
- Kotoučová pila
Co se naopak při montáži plechové krytiny nedoporučuje používat, je klasická flexa (úhlová bruska). Řezáním střešní krytiny úhlovou bruskou může docházet k tomu, že se plechová krytina nadměrně zahřeje a může tak dojít k nenávratnému poškození. Po provedení řezu je nutné z krytiny odstranit kovové piliny a řez zapravit výrobcem určenou barvou. V opačném případě může časem dojít ke korozi střešní krytiny.
Čtěte dále: Váháte, zda pořídit plechovou krytinu či nikoli? V článku Plechová střecha nabízí dlouhou životnost a nízkou cenu uvádíme největší výhody této střešní krytiny.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Instalace sněhových zábran
Kdo se držel našeho návodu, ten celkem dobře ví, jak na samotnou montáž plechové krytiny. S tou souvisí ještě další krok, a tím je instalace sněhových zábran. Sice nejsou plošně povinné, ale nutno říci, že jsou praktickým a bezpečnostním doplňkem. V zimě totiž mohou takové zábrany snížit možné riziko zranění spojené s nekontrolovaným pádem sněhu ze střechy. Zábrany by měly být minimálně na místech, kde se pohybují osoby, tedy například před vchodem do domu či do garáže, na terase apod.
Počet a rozmístění zábran se volí dle sklonu střechy a oblasti, ve které se dům nachází. Je velmi důležité zvolit správný typ a počet sněhových zábran, v opačném případě systém nemusí správně fungovat a může dojít k jeho vytržení a poškození střešní krytiny. Sněhové zábrany se na plechovou střechu namontují pomocí speciálních šroubů s gumovým těsněním, většinou ve dvou až třech bodech. Šroub se vždy umisťuje do údolí krytiny a kotví se do střešní latě. Sněhové zábrany se montují tak, aby byly v jedné rovině.