Tmelení sádrokartonu bez kompromisů: Vyzkoušejte váleček a pásku Habito®

Tmelení sádrokartonu

Takhle upravují sádrokarton profíci. Váleček na pastové stěrky a tmely umožňuje pohodlné tmelení přímo ze země, skelná páska Habito® zase zajišťuje mimořádnou odolnost proti prasklinám. Ať už patříte k začátečníkům nebo pokročilým kutilům, tahle kombinace vám výrazně usnadní práci.

Tradičně se pro tmelení sádrokartonu využívá špachtle a nerezové hladítko, ale ještě efektivnější je úprava za pomoci válečku. Má hned několik výhod:

  1. Nepotřebujete štafle, tmel se nanáší ze země. Dokonce i v případě úpravy podhledu.
  1. Váleček se naučíte používat okamžitě. Je to jako klasické malování.
  1. Vrstva tmelu bude rovnoměrná. Váleček snadno vytvoří vrstvu o stejné tloušťce.
  1. Práci si rozdělíte. Zatímco jeden nanáší tmel, druhý vrstvu vyrovnává pomocí špachtle.

Sečteno a podrtženo: s válečkem zvládnete tmelení rychleji a můžete se těšit na výsledek jako s rukou mistra sádrokartonáře.

Tmelení rohů

Páska Habito® pro dokonale pevné spoje

Při úpravě SDK konstrukcí mají nezastupitelnou funkci výztužné pásky. Zpevňují totiž spáry mezi jednotlivými sádrokartonovými deskami. Existují buď samolepicí pásky, které se jen nalepí na suchou desku a přetmelí, nebo skelné (či papírové) pásky. Ty se vkládají do tenké vrstvy čerstvého tmelu. 

K vytvoření opravdu pevných spojů se hodí skelná páska Habito®. Je dvouvrstvá, má skvělé mechanické vlastnosti a spolehlivě odolává vzniku prasklin. Můžete ji použít při úpravě různých druhů sádrokartonu i sádrovláknitých desek. Do rohů a koutů je pak ideální volbou páska Habito® Flex.

Chcete vědět, jak správně pásky Habito® aplikovat a jak následně nanést tmel válečkem? Na webu společnosti Rigips najdete podrobný návod.

Pomůcky na tmelení sádrokartonu

Tmelení sádrokartonu má svoje pravidla

Finální úprava sádrokartonových konstrukcí není velká věda. Přesto se hodí mít na paměti několik jednoduchých zásad.

Zaprvé, tmelení a obecně sádrokartonové konstrukce se provádí až po vyschnutí všech mokrých procesů. Tedy až po tom, co necháte vyzrát podlahy a omítky. Důležitá je také teplota. Vzduch i povrchy musí mít nejméně 5°C, a to minimálně 24 hodin před zahájením prací.

Tmelí se samozřejmě konstrukce, které už jsou finálně namontované. U příček musí být opláštění z obou stran. Ujistěte se, že jsou všechny sádrokartonové desky správně připevněné a zároveň suché a čisté, bez mastnoty či prachu. A nezapomeňte – konstrukce s vícenásobným opláštěním se tmelí ve všech vrstvách opláštění.

Budou na SDK obklady, nebo tapety? Přizpůsobte tomu kvalitu tmelení

Než se vůbec pustíte do tmelení sádrokartonu, rozmyslete si, jak má vypadat finální povrch. Rozlišují se totiž čtyři stupně kvality tmelení – tzv. Q1, Q2, Q3 a Q4.

Při základním tmelení (Q1) se pouze zaspárují sádrokartonové desky a přetmelí se hlavičky šroubů a hmoždinek, případně výztužné pásky. Broušení se neprovádí. Taková úprava je vhodná pro plochy, které budete následně obkládat.

Nanášení tmelu na spáry desek

Stupeň Q2 je považovaný za „standardní úroveň tmelení“. Po úpravě do Q1 následuje dodatečné tmelení, kdy se spárované plochy srovnají s povrchem desek. Na takto upravený SDK už můžete aplikovat tapety (se střední či hrubou strukturou), nelesklé nátěry a střednězrnné vrchní stěrky.

Tmelení sádrokartonu stupně Q3

U stupně Q3 se na plochu v úrovni Q2 nanese tenká vrstva tmelu. Následně se tmel širokou špachtlí Rigips setře. V ploše zůstane část tmelu, který uzavře póry a drobné nerovnosti. Výsledkem je jednotná vrstva, která se před malováním nemusí penetrovat.

 Plocha v kvalitě Q3 je připravená pro matné nátěry, jemnozrnné vrchní omítky a tapety, které potřebují rovný podklad.

Tmelení sádrokartonu H-stěrkou

Kvalita Q4 je vůbec tou nejvyšší, jaké lze při tmelení dosáhnout. Nejprve se provede standardní tmelení Q2 a následně se na celou plochu válečkem nanese rovnoměrná vrstva tmelu, který se pomocí špachtle Rigips vyhladí.. Na takový povrch můžete aplikovat i tapety s leskem, speciální štuky nebo středně lesklé lazury a nátěry.

Tmelení sádrokartonu stupně Q4

Správný postup tmelení a jeho rozdílné kvality názorně popisují odborníci z Rigipsu v pořadu Praxe z dílny. Pusťte si ho a uvidíte, že úprava sádrokartonu není žádná věda. 

A pokud vás teprve čeká samotná montáž příčky, podhledu nebo třeba suché podlahy, přijde vhod kalkulačka materiálu. Ve třech krocích vám doporučí vhodnou skladbu konstrukce a připraví soupis všeho, co potřebujete nakoupit. Od SDK desek přes hmoždinky až po tmel.

Exit Popup - obecná-min