Údržba digestoře, která zajistí vaší kuchyni čistý vzduch | stavimbydlim.cz
Home Reklamní článek Údržba digestoře, která zajistí vaší kuchyni čistý vzduch zbavený od zplodin a bakterií

Údržba digestoře, která zajistí vaší kuchyni čistý vzduch zbavený od zplodin a bakterií

0

Nejen povrchové čištění, ale hlavně vnitřní údržba digestoře spojená s výměnou, případně regenerací filtrů povede ke zlepšení ovzduší v místnosti, kde se pravidelně vaří. Předejdete tak šíření bakterií a plísní v obytném prostoru. Tuky, mastnoty, pachy a zplodiny, které kuchyňské odsavače par likvidují, se usazují ve speciálních pohlcovačích. Jejich absorpční schopnost je však omezena! Úměrně s intenzitou a způsobem přípravy pokrmů se zvyšuje i stupeň zanesení. Po čase je třeba přistoupit k servisu. Kromě toho dosáhnete zlepšení výkonnosti, ušetříte finance za energii a výrazně prodloužíte životnost přístroje.

Údržba digestoře podle typu likvidace par

Vlastnit spotřebič, který si poradí s vedlejšími pachovými efekty vzniklými během vaření je dnes téměř samozřejmostí. Zcela nezbytný je likvidátor par ve velkých obytných kuchyních, které jsou v dnešní době trendem v moderním bydlení. V místnostech, kde se připravuje jídlo a obyvatelé tráví většinu času, je kvalita vzduchu nezbytností. Na trhu a v domácnostech se vykytují dvě základní skupiny odsavačů podle způsobu odvodu vzduchu z místnosti.

1. Režim odtahu – výpary jsou vedeny výstupním potrubím do odvětrávací šachty, komínu, ven z místnosti nebo mimo dům.

2. Režim recirkulace – odsávané páry jsou zbavovány molekulárních nečistot přes filtry s aktivním uhlíkem a vyčištěný vzduch se vrací zpět do místnosti.

Dnes již většina firem nabízí obě varianty odvodu zakomponované v jednom výrobku. Vy se na základě technických parametrů vaší kuchyně rozhodnete, kterému systému dáte přednost. Můžete používat a měnit režimy dle momentálních potřeb. Obecně je odvod par z místnosti pokládán kvůli efektivnosti za lepší variantu a recirkulace spíše za alternativu a náhradní řešení. Ale u systému rekuperace (automatický ventilační systém) je naopak pozornost soustředěna právě na recirkulaci, která zabraňuje úniku ohřátého vzduchu z budovy.

Jaký typ filtrů má váš odsavač par?

Všechny odsavače jsou osazeny tukovými filtry, nejčastěji v podobě vyjmutelných nerezových kazet. Recirkulační mají navíc zabudovány pohlcovače pachů s aktivním uhlíkem. Každý výrobek disponuje trochu jinými podobami těchto komponent. Proto je třeba prostudovat manuál a ověřit kompatibilitu. Výměnné díly najdete v sekci příslušenství.

Údržba digestoře

Druhy filtrů

· Kovové – zabraňují pronikání tuků rozptýlených v páře do ventilační jednotky, není nutné kupovat nové, bývají součástí výrobku, musí se pravidelně vyjmout dle návodu a vyčistit.

· Papírové – jsou součástí menších odsavačů závěsného a vestavného typu, nelze je regenerovat, je třeba provést výměnu

· Syntetické – vyskytují se u menších digestoří, v některých případech je možné dle návodu vyčistit a vrátit zpět, ale po čase také vyměnit

· Uhlíkové – existují různé druhy dle typu přístroje. Dělí se na dvě kategorie. Varianta první je filtr na jedno použití. Ten má životnost cca půl roku, pak se musí odstranit a použít nový. Lze jej vyhodit do běžného komunálního odpadu. Některé typy lze po nasycení jej opět připravit k provozu.

Jak poznáte, že jsou filtry zanesené?

Novější a technicky zdokonalené digestoře jsou vylepšeny funkcí indikace přesycení. U ostatních je třeba prostudovat návod k použití a zjistit, jak často přistoupit k výměně a čištění. Doporučované intervaly kontroly jsou odvozeny z průměrných hodnot. Jsou vypočítány pro odsávání na střední stupeň při běžném kuchyňském provozu. Pokud však často smažíte nebo fritujete a volíte často možnost vyšších frekvencí, měli byste interval zkrátit.

Jak často provádět servis

Druh pohlcovače pachůPrůměrný interval výměny/čištění
Kovový2 měsíce
Uhlíkový6 měsíců až 2 roky

Podle varianty odsávání a odvodu par se liší také zabudované vnitřní části. Pokud váš odsavač nemá automatický ukazatel, je třeba zjistit tento údaj z instrukcí výrobce. Většinou je doba pro demontáž a opětovnou instalaci spolu s přesným popisem uvedena v manuálu. Před každou manipulací s výrobkem dodržujte předepsané bezpečnostní údaje. Nezapomeňte vytáhnout kabel ze zásuvky, nebo vypnout hlavní jistič! To, jak pečujete o svou digestoř má velký vliv na její životnost, výkon a v neposlední řadě i na vaše zdraví! Máte zkušenosti s provozem digestoří? Jak často se zabýváte servisem? Jaký postup nejčastěji používáte? Můžete se podělit o nějaké zaručené tipy?