Správná příprava zahrady na jaro zahrnuje celou řadu činností. Připravili jsme pro vás přehled takových, které představují naprostý základ. Ať už máte u domu či chaty menší pozemek s jedním stromem nebo rovnou rozlehlý sad. Přečtěte si, na co byste rozhodně neměli zapomenout, pokud se i nadcházející sezónu chcete těšit z krásného prostředí plného zeleně.
1. Zkontrolujte stav zahrady
Mráz a sníh dokážou nadělat pořádnou paseku. Proto než se pustíte do konkrétních zahradních prací, nejprve se podívejte, zda někde nevznikly nějaké škody. Typicky se může jednat o popraskanou dlažbu či dekorace. Doporučujeme postarat se o nápravu co nejdříve, aby vám poničená místa nebránila v bezproblémovém užívání a údržbě pozemku.
2. Prokypřete půdu
Když už půda přestane být ztuhlá vlivem působení přízemních mrazíků, nastane ideální čas pro její kypření. Odborníci tuto metodu nazývají rotavace. Žádnou vědu v ní ale nehledejte. Vezmete do ruky klasickou motyčku a postupně zeminu rozhrnete. Existují také speciální stroje – rotavátory, s nimiž to jde samozřejmě snadněji. Na závěr dodejte živiny v podobě kompostu a je hotovo.
3. Ošetřete trávník
A u země ještě zůstaneme. Kvalitní zelený koberec vyžaduje péči, což po skončení zimního období platí dvojnásob. Trávník trpěl a potřebuje pořádnou vzpruhu. Zbavte ho nežádoucích vrstev a nánosů, které se na něm nahromadily – listí, větvičky, zbytky rostlin, mech a další. Bude tak moci opět dýchat a přijímat vláhu. Pokud objevíte holá místa, naskytne se vám příležitost je dosít. Na co však určitě nezapomeňte, to je hnojení. Obvykle se k němu přistupuje v dubnu. Aby porost prospíval, měl by obdržet čtvrtinu z celkové roční dávky hnojiva.
4. Postarejte se o stromy a keře
Dostatečnou pozornost si dále zaslouží stromy, keře a okrasné dřeviny, u kterých je nejdůležitější jejich průklest neboli prořezání. Staré a uschlé větve musí pryč, aby rostliny získaly zpět ztracenou vitalitu. Úkony vám usnadní šikovní pomocníci, jako jsou nůžky a pilky, mnohým zahrádkářům vyhovuje např. i sada pro stříhání živých plotů, která obsahuje nejlepší nástroje pro tuto činnost.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Na kmenech můžete objevit praskliny a další podobné rány. Malé se zpravidla zacelí samovolně, s ošetřením větších musíte přírodě pomoci. K těmto účelům slouží speciální balzámy, latex a štěpařský vosk.
5. Dejte do pořádku náčiní a pomůcky
A na závěr uvádíme zásadní krok, který mnozí lidé opomíjejí. Zjistěte, v jakém stavu se nachází zahradní technika. Možná jste před zazimováním zapomněli na její očistu, a to je nyní nutné napravit. Musíte také zkontrolovat, zda vše funguje, jak má. Ačkoliv byla výbava uložena v krabicích či jen tak ležela v kůlně, můžete zjistit nedostatky v podobě uvolněných šroubků, tupých nožů či popraskaných šasi.
I nejmenší pomocníci jako si zaslouží přípravu. Zkontrolujte, zda vám zahradní nářadí po zimě nezrezivělo nebo nijak jinak nepoškodilo, zda máte vše potřebné na důležité práce na zahradě a vše si připravte, ať si práci na zahrádce co nejvíce zjednodušíte. A preventivní opatření se vždy vyplatí mnohem více než případné řešení následků.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.