5 věcí, které je potřeba udělat po zimě na zahradě

příprava zahrady na jaro
příprava zahrady na jaro

Správná příprava zahrady na jaro zahrnuje celou řadu činností. Připravili jsme pro vás přehled takových, které představují naprostý základ. Ať už máte u domu či chaty menší pozemek s jedním stromem nebo rovnou rozlehlý sad. Přečtěte si, na co byste rozhodně neměli zapomenout, pokud se i nadcházející sezónu chcete těšit z krásného prostředí plného zeleně.

Kontrola zahrady
Kontrola zahrady

1. Zkontrolujte stav zahrady

Mráz a sníh dokážou nadělat pořádnou paseku. Proto než se pustíte do konkrétních zahradních prací, nejprve se podívejte, zda někde nevznikly nějaké škody. Typicky se může jednat o popraskanou dlažbu či dekorace. Doporučujeme postarat se o nápravu co nejdříve, aby vám poničená místa nebránila v bezproblémovém užívání a údržbě pozemku.

Kypření půdy vertikutátorem
Kypření půdy vertikutátorem

2. Prokypřete půdu

Když už půda přestane být ztuhlá vlivem působení přízemních mrazíků, nastane ideální čas pro její kypření. Odborníci tuto metodu nazývají rotavace. Žádnou vědu v ní ale nehledejte. Vezmete do ruky klasickou motyčku a postupně zeminu rozhrnete. Existují také speciální stroje – rotavátory, s nimiž to jde samozřejmě snadněji. Na závěr dodejte živiny v podobě kompostu a je hotovo.

Mulčování a kypření půdy
Mulčování a kypření půdy

3. Ošetřete trávník

A u země ještě zůstaneme. Kvalitní zelený koberec vyžaduje péči, což po skončení zimního období platí dvojnásob. Trávník trpěl a potřebuje pořádnou vzpruhu. Zbavte ho nežádoucích vrstev a nánosů, které se na něm nahromadily – listí, větvičky, zbytky rostlin, mech a další. Bude tak moci opět dýchat a přijímat vláhu. Pokud objevíte holá místa, naskytne se vám příležitost je dosít. Na co však určitě nezapomeňte, to je hnojení. Obvykle se k němu přistupuje v dubnu. Aby porost prospíval, měl by obdržet čtvrtinu z celkové roční dávky hnojiva.

Správné ošetření trávníku
Správné ošetření trávníku

4. Postarejte se o stromy a keře

Dostatečnou pozornost si dále zaslouží stromy, keře a okrasné dřeviny, u kterých je nejdůležitější jejich průklest neboli prořezání. Staré a uschlé větve musí pryč, aby rostliny získaly zpět ztracenou vitalitu. Úkony vám usnadní šikovní pomocníci, jako jsou nůžky a pilky, mnohým zahrádkářům vyhovuje např. i sada pro stříhání živých plotů, která obsahuje nejlepší nástroje pro tuto činnost.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Na kmenech můžete objevit praskliny a další podobné rány. Malé se zpravidla zacelí samovolně, s ošetřením větších musíte přírodě pomoci. K těmto účelům slouží speciální balzámy, latex a štěpařský vosk.

Křovinořez na živé ploty
Křovinořez na živé ploty

5. Dejte do pořádku náčiní a pomůcky

A na závěr uvádíme zásadní krok, který mnozí lidé opomíjejí. Zjistěte, v jakém stavu se nachází zahradní technika. Možná jste před zazimováním zapomněli na její očistu, a to je nyní nutné napravit. Musíte také zkontrolovat, zda vše funguje, jak má. Ačkoliv byla výbava uložena v krabicích či jen tak ležela v kůlně, můžete zjistit nedostatky v podobě uvolněných šroubků, tupých nožů či popraskaných šasi.

I nejmenší pomocníci jako si zaslouží přípravu. Zkontrolujte, zda vám zahradní nářadí po zimě nezrezivělo nebo nijak jinak nepoškodilo, zda máte vše potřebné na důležité práce na zahradě a vše si připravte, ať si práci na zahrádce co nejvíce zjednodušíte. A preventivní opatření se vždy vyplatí mnohem více než případné řešení následků.

Zahradní technika
Zahradní technika

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů