Taky sníte o vlastním bydlení v rodinném domku? Anebo jste jednoduše dospěli do fáze, kdy je potřeba zrekonstruovat stávající bydlení? Pokud jste na jednu anebo druhou otázku odpověděli kladně, pak budete jistě řešit finanční stránku věci. Kde vzít peníze na stavbu anebo rekonstrukci, když neexistují finanční rezervy? Máme pro vás rovnou několik tipů.
Klasický hypoteční úvěr
Získat hypotéku není díky přísným pravidlům zrovna dvakrát jednoduché. Navíc na ni dnes již nedosáhne jen tak někdo. Obecně musíte mít naspořenou určitou částku (zhruba 25 – 35 % z hodnoty nemovitosti), splňovat podmínky konkrétní banky a mít dostatečný a především pak stabilní příjem. Spousta žádostí o hypoteční úvěr tak končí jejich zamítnutím. Na druhou stranu dnes hypoteční úvěry nabízí prakticky všechny banky, takže je z čeho vybírat. Díky novele spotřebitelského zákona také nyní můžete hypotéku (anebo její část) předčasně splatit i bez poplatků a sankcí.
Předhypoteční úvěr
Zajímavou alternativou, jak získat peníze na stavbu nemovitosti je předhypoteční úvěr. Zatímco v případě již postavené nemovitosti čerpáte prostředky jednorázově přímo od banky, je-li váš vysněný dům zatím pouze v podobě obrysů nakreslených na papíře, je vše jinak. Čerpání prostředků probíhá postupně, na základě faktur, podle toho, jak roste samotná stavba. Předhypoteční úvěr se od hypotečního liší tím, že není ze strany klienta nijak zajištěn a není tedy k němu vázáno zástavní právo. Podmínkou je ale jeho sjednání s úvěrem hypotečním. Ten na něj navazuje a je určen k jeho uhrazení. I tady však existují poměrně přísné podmínky, za kterých můžete úvěr získat.
Úvěr ze stavebního spoření
Nedosáhli jste na hypotéku anebo předhypoteční úvěr? Jistou alternativou je řádný úvěr ze stavebního spoření. Ten se vám vyplatí zejména v případě, kdy máte na stavebním spoření již nějakou slušnou částku naspořenou. Je také často voleným způsobem financování pro větší rekonstrukce. Dobrým řešením je i pro koupi družstevního bytu pro ty, kdo nemají k dispozici jinou nemovitost, kterou by mohli zastavit. V tomto případě můžete žádat jak o řádný úvěr ze stavebního spoření, tak o úvěr překlenovací. Ten vám může být poskytnut v případě, že na řádný úvěr nedosáhnete.
Spotřebitelský úvěr
Výstavbu anebo rekonstrukci stávajícího bydlení můžete financovat také prostřednictvím klasického spotřebitelského úvěru. Obvykle jde ale o tu nejméně vhodnou volbu. Nicméně i tato alternativa se vám nabízí třeba v případě, kdy bojujete s nedostatkem financí, anebo vám neschválí klasickou hypotéku. Spotřebitelský úvěr si můžete vzít u banky anebo u některé z nebankovních institucí jako je Zaimo. Při výběru sázejte nejen na úrok, ale zejména také na hodnotu RPSN, která v sobě zahrnuje samotné úroky i další poplatky (například poplatek za vedení účtu nebo pojištění apod.) Protože je nabídek na našem trhu opravdu nepřeberné množství, je potřeba je mezi sebou vzájemně porovnat. K tomu vám mohou složit praktické kalkulačky a srovnávače, které vás budou na základě vstupních parametrů informovat o nejrůznějších nabídkách.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Státní půjčka pro mladé
Nechcete si brát bankovní či nebankovní půjčku? Pokud splňujete podmínky (patříte mezi osoby, které žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 36 let, nebo osoby do 36 let, které trvale pečují o dítě, které nedosáhlo ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 15 let), můžete požádat o státní půjčku. Díky ní můžete získat až 80 procent skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi nemovitosti včetně pořizovací ceny pozemku. Nejméně pětinu peněz ale musíte mít našetřenou.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.