Pro většinu lidí je tradiční květinou, bez které si neumí představit Vánoce samozřejmě vánoční hvězdice. Ale věděli jste, že poslední roky jí pomyslně „šlape na kořeny“ i starý známý brambořík? Ne, opravdu si nepředstavujte nějakou bramborovou hlízu v květináči – brambořík Vás dokáže uchvátit svým elegantním vzhledem a jednoznačně se řadí mezi šlechtu hrnkových květin.
Jak brambořík pěstovat?
Pěstování bramboříků je něco jako každoroční skládání maturity. Samotné vypěstování rostliny od semínka trvá zhruba 8 až 13 měsíců a i potom jsou velice náročné na údržbu, je třeba tuto rostlinu často:
- čistit
- hnojit
- mlžit
- ošetřovat proti škůdcům
- zbavovat chorob
Nicméně, právě jejich náročnost vedla k vyšlechtění nových odrůd, které jsou nejen jednodušší na údržbu, ale také je možno je pěstovat ve sklenících celý rok v kuse.
Dnes volně dostupné bramboříky můžeme rozdělit do několika základních skupin:
- Hrnkové odrůdy
jedná se o klasické bramboříky, které v květináčích dorůstají velikosti 12 – 16 cm. Většinou jsou jeho odrůdy odlišovány a označovány jejich barvou, nicméně existují i například dvoubarevné varianty. Rozlišují se do mnoha odrůd, jako například:
- Sierra
- Beethoven
- Sylphide
- Rosa von Zehlendoif
- Cattleya
- Sylphide
- Mini bramboříky
Hodí se do moderních bytů, jelikož jsou svou velikostí 8 – 10 cm zvláště elegantní a decentní. Další jejich výhodou je široká škála barev, ve kterých se dají pěstovat, tudíž si můžete vybrat tu správnou rostlinu, která bude designově ladit s Vaším interiérem. Mají rádi sušší a teplejší prostředí, kde dokáže bohatě kvést.
- Odrůdy určené k řezání květů
Tenhle speciální druh bramboříků je vyšlechtěn tak, aby měl dlouhé pevné stopky a hlavně větší květy. Těch má také na rozdíl od klasických odrůd více – a to až 9 – 11 okvětních plátků. Z tohoto druhu se také často vážou kytice k mnoha slavnostním příležitostem.
Jak rostlinu uchovat?
Je třeba brambořík pěstovat na světlém místě s teplotou okolo 15 stupňů Celsia, s maximální teplotou 18 stupňů Celsia. Ideální je umístit jej mezi okna, ale musíte přitom dát pozor na plné slunce, na kterém by mohlo dojít k popálení a samozřejmému uvadnutí rostliny.
Co je nejdůležitější při pěstování bramboříku?
Jako u většiny rostlin, je to její zalévání. To musíte dodržovat pravidelně dle její potřeby a dbát na to, aby byl substrát neustále vlhký. Ale pozor – rostlina by neměla být umístěna do misky s vodou. Nejlepší pro pěstování je umělohmotný květináč, který nedokáže propustit vodní páry. Pokud dojde k vysokému zavodnění rostliny, shnijí jí kořeny. Pokud ji budeme pravidelně po dvou týdnech hnojit, bude nám odměnou velké bohatství jejích květů.
Co bramboříku neprospívá?
- Svrchní zalévání
- Přemokření hlízy
- Teploty pod 10 či nad 20 stupňů Celsia
- Nepravidelné zalévání
- Kolísání teplot
- Přímé sluneční světlo
Co až bramboříky odkvetou?
To se děje pravidelně na přelomu ledna a února. Když už venku nejsou teploty pod nulou, můžete rostlinu po odkvetení postavit na nějaké zastíněné místo venku, které je v zákrytu před silným větrem. Poté je třeba postupně snižovat její zálivku. V průběhu jara a léta je ji možné pěstovat venku s ostatními pokojovými rostlinami, kdy koncem letního období se na ní začnou objevovat nové listy – tím Vám rostlina dává najevo, že by byla ráda přesazena do většího květináče a stejně tak jí vyměnili substrát.
Pokud tedy hledáte rostlinku, která Vám nebude jen sedět na okně, ale takovou, o kterou se můžete celoročně starat a výsledek své starosti opravdu vidět, pořiďte si jeden z krásně zbarvených bramboříků a uvidíte, že nezůstanete pouze u jedné rostlinky a Vaše domácnost bude hrát všemi barvami.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.