Chci vlastní dům. Kde hledat pomocné ruce?

Stavba vlastního domu není zapomenutou módou doby socialismu. I v dnešní době se lidem vyplácí. Nově získávají na popularitě nízkoenergetická a chytrá řešení domů. Svépomocí byste strávili na staveništi nejedno léto. Spoustu starostí se sháněním pomoci ušetří poptávkové systémy.

Než začnete připravovat plány budoucího domova a tedy i poptávání různých dodavatelů, zamyslete se nad materiálem. Nenechte se svázat předsudkem, že dům má být z cihel. Oblíbené nízkoenergetické stavby třeba ze dřeva totiž splňují náročné podmínky stejně i mnohdy i lépe než ty ostatní.

Stavby ze dřeva

Sloupková konstrukce dřevostavby
Sloupková konstrukce dřevostavby

Dřevostavby jsou výhodné zejména kvůli své energetické úspoře. Zároveň však mají i vynikající izolační vlastnosti. Důležitou roli hraje čas. Na bydlení totiž nečekáte dlouho. A to směřuje hned k další velké výhodě – ušetříte i na nákladech, jako je nájem za dosavadní bydlení. Dřevo zároveň vytváří atmosféru, že jste blíž přírodě.

Pokud už o dřevostavbě uvažujete, rozmyslete další krok, tedy technologii stavby. Můžete si vybrat mezi montovanými sendvičovými dřevostavbami, dřevostavbami z panelů z masivu, dřevostavbami se sloupkovou konstrukcí, ale i moderními srubovými a roubenými stavbami.

Montované sendvičové dřevostavby a dřevostavby z masivních panelů se skládají z předpřipravených panelů, vyrobených v přesných formátech pro stěny, stropy i střechy. Masivní panely tvoří nosné konstrukce stěn a stropů. Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí jsou domy z nařezaných fošen či hranolů na míru. Při stavbě se pospojují pomocí hřebíků a plechových spojek do skeletu. Za tuto dřevěnou síť se vkládá izolace. Dřevostavby z masivních panelů již není třeba blíže popisovat. Jejich zdi jsou, jak název napovídá, vytvořeny z vodorovně kladených trámů a kulatin. Všechny postupy mají jedno společné, někdo je musí poskládat.

Kde hledat řemeslníky

Ať už se rozhodnete pro dřevostavbu, či ne, řemeslníky a stavební firmy naleznete nejjednodušeji na poptávkových systémech. Například na Poptávej.cz, kde zájemce vyplní poptávkový formulář zdarma. Zadání poptávky zabere jen necelé dvě minuty.

Tip: Nezapomeňte vyplnit detaily, jako je zvolený materiál, rozměry a další dostupné podrobnosti. Firmy pak posílají své nabídky přímo do emailu poptávajícího, a tak je můžete jednoduše a rychle porovnat v pohodlí domova. Čím přesnější tedy zadání bude, tím lepší kalkulaci na míru mohou dodavatelé nabídnout.

Jak prověřit firmy

Nabídky musí zadavatel zhodnotit komplexně. Kromě toho si v ideálním případě prověří firmu před uzavřením smlouvy. Podle identifikačního čísla si vyhledá v obchodním rejstříku základní informace, jako jsou: právní forma podnikání, spolehlivost v placení daně z přidané hodnoty, solventnost, jak dlouho působí na trhu atp.. Mnohé však prozradí i dobře a jasně zpracovaná nabídka, která by měla být základním kamenem komunikace.

stavba dřevostavby rychle levně svépomocí
Tradiční thajská dřevostavba v rurálním prostředí
Dřevěný krov
Dřevěný krov
 dřevěná pergola a dřevěná terasa svépomocí
Dřevěná terasa s dřevěnou pergolou

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů