Chytré osvětlení pergoly, terasy a zahrady

Jistě jste slyšeli o inteligentních domech, které lze ovládat pomocí aplikace nainstalované v tabletu či mobilním telefonu a možná jste slyšeli i o chytrém osvětlení. Chytré žárovky pro domácnost jsou dostupné již nějakou dobu, ovšem teď máte možnost chytré osvětlení zakomponovat i ven na terasu, pod pergolu, k bazénu či jen tak do zahrady.

Co je to chytrá žárovka?

Chytrá žárovka je žárovka s úspornou LED technologií a elektronikou, která zajišťuje bezdrátovou komunikaci s mobilním telefonem či tabletem, a to skrze tzv. „bridge“ připojený k bezdrátové síti. Výhodou žárovek je nejen nízká spotřeba elektrické energie, ale především možnost nastavit si intenzitu a barvu světla dle nálady či potřeby. Každá činnost totiž vyžaduje jinou intenzitu osvětlení a jinou teplotu chromatičnosti světla tak, aby během ní nebyly zbytečně namáhány oči a nekazil se tím zrak.

Chytré osvětlení Philips Hue Outdoor pro osvětlení zahrady
Chytré osvětlení Philips Hue Outdoor pro osvětlení zahrady

Venkovní chytré osvětlení

Jedním z výrobců chytrých žárovek je Philips, který venkovní chytré osvětlení nabízí pod obchodním označením Philips Hue Outdoor. Pomocí chytrého osvětlení můžete osvětlit nejen prostor na terase či chodníky kolem domu, ale také nasvítit fasádu domu, zahradu, ozdobné keře, stromy či jiné prvky zahradní architektury. Nejedná se tedy jen o základní užitkové osvětlení, nýbrž o designové osvětlení, které nabízí možnost vytvořit jakoukoliv atmosféru.

Stejně jako interiérové chytré osvětlení, tak i venkovní chytré osvětlení nabízí až 16 miliónu barev. Můžete si nastavit nejen intenzitu osvětlení dle potřeby, ale také teplotu a odstín barvy. Lze také vytvářet vlastní scény – tedy na každé žárovce přednastavit určitou barvu a intenzitu světla, vše uložit do paměti aplikace v telefonu či tabletu a poté dotykem na obrazovku jednoduše měnit tyto přednastavené scény dle nálady. Na terase tak nastavíte scény pro čtení, relaxaci, posezení s přáteli či romantické chvilky.

Jak lze chytré osvětlení ovládat?

Chytré venkovní osvětlení lze ovládat několika různými způsoby. Základní způsob ovládání chytrého osvětlení je pomocí aplikace Philips Hue, kterou si nainstalujete do telefonu či tabletu.  S pomocí této aplikace lze ovládat jednotlivé žárovky, které jsou spárovány s tzv. „bridgem“, a to buď jednotlivě, nebo jako celek pomocí přednastavených scén. Samozřejmostí je také možnost nastavení automatického zapnutí a vypnutí osvětlení v závislosti na čase.

Pro ovládání dále můžete využít nástěnné bezdrátové vypínače či dálkové ovladače, na kterých lze měnit přednastavené scény či měnit intenzitu osvětlení. Pohybová čidla se postarají o automatické ovládání venkovního osvětlení příjezdové cesty či chodníku okolo domu.

Pro příznivce inteligentní domácnosti se nabízí ještě jedna možnost ovládání chytrého osvětlení, a to pomocí hlasových příkazů. Pokud vlastníte chytrého domácího asistenta s umělou inteligencí, který je připojen k WiFi síti, chytré osvětlení může být ovládáno pomocí hlasových příkazů, které si opět jednoduše přednastavíte v aplikaci Philips Hue. K přednastaveným scénám si přiřadíte hlasové příkazy a již nikdy nebudete potřebovat mít po ruce žádná tlačítka, vypínače ani telefony k tomu, abyste si mohli rozsvítit světlo.

Více o chytrém osvětlení

Pokud vás chytré osvětlení zaujalo a přejete si vědět více, navštivte stránky výrobce chytrého osvětlení na adrese http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla, kde se dovíte více o tom, jak správně vybrat osvětlení. Pakliže zařizujete pokoj pro dítě, na adrese http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/jak-detem-zaridit-pokojicek se dočtete, jak správně vybrat osvětlení s ohledem na bezpečnost, zdraví, praktičnost a moderní trendy.