Chytré termostaty – šetřete na vytápění domu

Vzhledem k rostoucím cenám energií chce každý majitel domu nebo bytu ušetřit na energiích. Na vytápění se dá šetřit několik způsoby. Jeden z nejvýznamnějších způsobů šetření tepla na vytápění je použití chytrého termostatu. Chytrý „smart“ termostat dokáže znatelně snížit náklady na vytápění.

chytrý termostat tado propojení instalace
Chytrý termostat TADO lze propojit s veškterým zařízením (zdroj: tado.com)

Co je to termostat?

Termostat je technické zařízení, které dokáže regulovat a udržovat teplotu v uzavřené místnosti (pokoj, dům) na požadované teplotě. Jedná se nejčastěji o bílou plastovou krabičku s displayem, na kterém se nastaví požadovaná teplota v místnosti a termostat na základě aktuální teploty v pokoji ovládá kotel, který tuto místnost zásobuje teplem a oběhová čerpadla, která zaručují cirkulaci topné vody v otopné soustavě.

Na termostatu je možné nastavit konkrétní datum a čas, kdy se má kotel zapnout a začít vytápět dům. Vzhledem k tomu, že v domě od 7:00 do 15:00 hodin nikdo není, kotel může vytápět na menší teplotu a ušetří se tak náklady. Na termostatu je také možné snížit výkon kotle na víkend, příp. kotel úplně vypnout když jedete na dovolenou.

Kdyby v pokoji nebyl termostat, kotel by topil pořád na stejný výkon, což by v případě změny venkovní teploty mohlo vést k přehřívání místnosti nebo naopak k nedostatečnému vytopení místnosti.

Termostat je nejčastěji umístěn v referenční místnosti, podle které ovládá teplotu v celém domě. Měl by být umístěn tedy tam, kde nedochází k častým výkyvům teploty. Nevhodné umístění vnitřního termostatu je například blízko vchodových dveří nebo v kuchyni, kde během vaření teplota vzroste, kotel se následně vypne a ostatní místnosti nebudou vytápěny.


Čtěte dále: Netáhne vám komín? Zkuste komínový ventilátor.


Zónová regulace vnitřním termostatem

O něco vyspělejší je technologie zónové regulace vytápění. Termostat je v tomto případě umístěn v každé vytápěné místnosti, kde si každý uživatel nastaví požadovanou teplotu. Jednotlivé termostaty komunikují s řídicí jednotkou, která reguluje teplotu vody a oběh otopné vody v otopné soustavě.

Princip chytrého termostatu TADO
Princip chytrého termostatu TADO (zdroj: bydlimesfilipem.cz)

Chytrý termostat – co umí?

Popsali jsme, co je to klasický „hloupý“ termostat. Co ale dokáže chytrý termostat? Chytrý termostat je možné přes bezdrátovou síť WiFi propojit s téměř jakýmkoli zařízením u vás doma nebo v práci. Prostřednictvím chytrého termostatu tak můžete ovládat topení na mobilu, tabletu nebo na počítači v práci. Jednoduše si tak můžete před odjezdem z práce na dálku zapnout kotel a vytopit si dům.

To není ale všechno, co chytrý termostat dokáže. Chytrý termostat je neustále propojený s mobily celé rodiny. Jakmile se členové rodiny s mobily začnou vzdalovat od domu, chytrý termostat tuto skutečnost zaregistruje a začne snižovat výkon vytápění. Čím dále se s mobilem nacházíte, tím je výkon nižší a nižší. Pokud tedy například neodjíždíte do práce pravidelně vždy ve stejnou dobu, schopnosti obyčejného termostatu jsou v tomto případě nedostačující a o regulaci se musíte starat ručně. S chytrým termostatem se o regulaci starat nemusíte.

 

Chytrý termostat s pohybovým čidlem

Termostat může být ovládán i pohybovým čidlem, které je součástí některých modelů. Pokud pohybové čidlo nezaregistruje pohyb po určený časový úsek, opět se výkon kotle začne snižovat. Toto rozšíření je vhodné zejména tehdy, pokud jsou v domácnosti i lidé, kteří nevlastní smartphone, což mohou být zejména děti do cca 10 let nebo důchodci. Nevýhodou tohoto systému může být situace, kdy se díváte na televizi nebo si odpočnete po obědě na gauči. Pokud ne nebudete delší dobu hýbat, pohybové čidlo pošle signál do termostatu a ten ztlumí topení.

Chytrý termostat TADO vlastnosti
Chytrý termostat TADO vlastnosti (zdroj: tado.com)

Autonomní schopnosti chytrého termostatu

Chytrý termostat se dokonce sám učí. Na základě vyhodnocování dat dokáže předvídat situaci a topení ztlumit ještě před odchodem a spotřebu snížit úplně na minimum. Na základě dat z pohybového čidla a historického vývoje pohybu smartphonů celé rodiny si sám dokáže předpovědět, že za 20 minut budete odcházet do práce a topení sám ztlumí. Zní to samozřejmě dobře, nicméně tato funkce bude zcela zbytečná, pokud do práce odcházíte nepravidelně, čas od času si vezmete home office nebo budete nemocní.


Může vás zajímat: Inteligentní řízení budovy – ovládání jedním prstem


Ovládání chytrého termostatu

Termostat je možné ovládat dvěma základními způsoby. Buď jej můžete ovládat jako klasický termostat, tedy na display zařízení nebo pomocí aplikace v mobilu, na tabletu nebo na PC.

Chytrý termostat můžete v zásadě nastavit jako obyčejný termostat tak, aby fungoval na základě vámi pevně zadaných hodnot, nebo jej můžete nechat regulovat teplotu právě na základě vaší polohy a vzdálenosti od domova, příp. pomocí pohybového čidla v domě.

Termostat také umí pochopitelně pracovat v manuálním módu, přičemž lze nastavit dobu, po jakou má manuální mód být v provozu.

Vývoj spotřeb zaznamenaný v aplikaci chytrého termostatu TADO
Vývoj spotřeb zaznamenaný v aplikaci chytrého termostatu TADO (zdroj: bydlimesfilipem.cz)

Přehled spotřeb jako na dlani

Díky propojení chytrého termostatu s mobilem, ve kterém je nainstalována aplikace pro ovládání chytrého termostatu, můžete sledovat aktuální spotřebu a výkon kotle. Za určitý časový úsek si můžete zobrazit historii spotřeb, nebo zjistit kdy byl kotel spuštěn nebo vypnut, příp. co bylo podmětem pro spuštění nebo vypnutí kotle.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Modely chytrých termostatů

Na trhu vedou 2 chytré termostaty. Jejich cena je v porovnání s obyčejným termostatem podstatně vyšší, na druhou stranu můžete očekávat daleko vyšší úspory tepla.

Chytrý termostat TADO
Chytrý termostat TADO (zdroj: www.theecostore.co.uk)

Chytrý termostat TADO

Chytrý pokojový termostat Tado nabízí moderní design, který se hodí do každého interiéru. Jeho vzhled je jednoduchý a je nabízen v bílém provedení. Firma Tado slibuje úsporu až 31 %. To je úctyhodné číslo, ovšem některé zákazníky nemusí tato hodnota přesvědčit. Je totiž otázkou, jaký termostat bude Tado nahrazovat. Pokud máte instalován termostat vyšší modelové řady, úspora nebude zajisté tak markantní. Úspora 31 % by se dala předpokládat jedině v případě, kdy otopná soustava není prozatím ničím regulovaná.

Chytrý termostat Tado je kompatibilní s 95 % topných systémů a aplikace běží jak na iOS, Androidu, tak i na obyčejném PC s operačním systémem Windows.

Zajímavostí je, že do firmy vyrábějící chytrý termostat Tado investovala česká firma ČEZ. Termostat se prozatím nedá koupit v českých e-shopech. Prozatím je k sehnání na zahraničních e-shopech za cenu okolo 5000 – 7000,-Kč.


Čtěte dále: Je možné využívat fotovoltaiku pro přípravu teplé vody? Samozřejmě, že lze.


Chytrý termostat NEST
Chytrý termostat NEST (zdroj: nest.com)

Chytrý termostat NEST

Termostat NEST je z rodinky Google. Tento vzhledný, stylový, kruhový termostat nabízí velmi jednoduché ovládání pomocí kolečka, kterým se reguluje prakticky vše. Chytrý termostat Nest je možné propojit prakticky s každým zařízením, s každým plynovým kotlem, kotlem na biomasu, zásobníkem na teplou vodu nebo s podlahovým vytápěním. Samozřejmostí je propojení chytrého termostatu s tepelným čerpadlem.

Stejně jako chytrý termostat Tado, lze i termostat Nest propojit s aplikací, skrze kterou můžete termostat ovládat na dálku prostřednictvím smartphonu nebo tabletu.

Termostat Nest je standardně nabízen v e-shopech za cenu okolo 6000 – 8000,-Kč.

Instalace chytrého termostatu

Nainstalovat chytrý termostat není vůbec těžké a každý manuálně zručný kutil to jistě dokáže. Termostat je nainstalovaný a v provozu během 2 hodin.

Pokud je původní termostat propojen s Heat Linkem bezdrátově, je potřeba pro chytrý termostat zajistit napájení přes USB kabel. Pokud je propojení drátové, termostat je napájen přímo z Heat Linku a o nic dalšího se nestaráte.

Důležité je také nainstalovat do mobilu aplikaci pro ovládání termostatu na dálku. Aby termostat fungoval správně, aplikaci musí mít nainstalovanou a aktivovanou všichni členové rodiny. Pro úspěšnou instalaci se zaregistrujete na internetových stránkách výrobce. Další kroky jsou detailně popsány v návodu od termostatu.

[tmreview]

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů