Co je to calofrig a kde se vyráběl?

Mnoho z vás může mít postavený dům právě z tohoto systému, přesto o něm málokdo ví a netuší co to vlastně calofrig je.

Calofrig je stavební materiál vyrobený ze směsi křemeliny, dřevěných pilin, cementu a vápna. Z této směsi se nejčastěji vyráběly tvárnice pod značkou ISOSTONE, ale i stropní nebo střešní tepelně-izolační desky, které se vyráběly lisováním a tvrzením v autoklávu.

Calofrig se používal jako tepelně-izolační zdivo vzhledem k jeho tepelně-technickým vlastnostem. Součinitel tepelné vodivosti Calofrigu je λ = 0,30 W.m-1.K-1. Jelikož byl lehký a ohnivzdorný, svoje uplatnění si našel zejména při aplikaci na střechy výrobních hal.

Stavební materiál pod obchodní značkou Calofrig na trh dodávala česká firma Calofrig a.s. v Borovanech. Do té však v roce 2000 vstoupila firma Lasselsberger s.r.o., která mimo jiné vstoupila i do společnosti Kemat spol. s.r.o., RAKO Rakovník a.s. a KERKO Košice a.s. V roce 2007 došlo k rozdělení firmy a to formou odštěpení části majetku firmy Lassesberger, a.s. na tři nově založené akciové společnosti LB MINERALS, a.s., LB Cemix, a.s. a LB IMMO, a.s.

Dnes se společnost LB MINERALS zabývá těžbou a zpracování kaolinu, jílů, živce, kameniva a písků a jiných produktů. Společnost LB CEMIX je všem známější. Na trh dodává omítkové a zdicí systémy pro rodinné, bytové a komerční stavby. Výroba tvárnic ISOSTONE a desek z calofrigu již byla ukončena.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů