Dřevěná nebo plastová okna? Která vybrat?

nacenění

Výběr správných oken není zdaleka tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Okna jsou nedílnou součástí domu využívanou prakticky každý den. Proto by okna měla být volena s ohledem na požadavky investora. Vhodným výběrem lze docílit naplnění veškerých požadavků na funkčnost a spolehlivost oken.

Běžně jsou k dostání okna ve třech materiálových řešeních – plastová, dřevěná a hliníková, z nichž nejprodávanější jsou okna dřevěná a plastová. Plastová a dřevěná okna se na trhu perou o „lepší postavení“ a prakticky každý, kdo kupuje nová okna, se ptá, zda jsou lepší ty dřevěná, nebo plastová okna. Správnou odpovědí je asi to, že vhodná okna jsou ta, která vám budou pasovat. Zkrátka každý má jiné požadavky a pro každého je rozhodující jiný faktor.

výběr mezi dřevěnými a plastovými okny
Plastová okna – profil

Jaký materiál tedy zvolit? Jaké jsou výhody a nevýhody plastových a dřevěných oken?

Zda použít pro vaši stavbu plastová, nebo dřevěná okna, to záleží z části taktéž na druhu stavby a vašem vkusu. Pokud se jedná o novostavbu či výměnu oken v panelovém bytě, plastová okna nejsou špatná volba. Pakliže rekonstruujete starší budovu nebo historickou památku či stavíte dřevostavbu, hodí se dřevěné okno více než plastové. Nejde ani tak o vzhledové provedení okna, jako o celkovou filosofii stavebníka. Jak by asi vypadala ekologická stavba s plastovými okny? Nepsaným pravidlem je, že pro dřevostavby a historické stavby volíme okna dřevěná.

U klasické zděné novostavby či rekonstrukce staré budovy už filosofie nerozhoduje, ale porovnávají se hlavní parametry oken. A jedním z nejdůležitějších parametrů pro většinu stavebníku je jejich cena.


Čtěte dále: Více o výběru oken nalezenete v článku Jak postavit dům – Jak vybrat okna?


Cena dřevěných vs. plastových oken

Cena oken je pro mnohé stavebníky rozhodujícím faktorem. Není ovšem dobré volit nejlevnější variantu bez toho, aniž by se porovnaly různé typy oken poměrem cena/kvalita. V některých případech tisícovka navíc vynaložená při koupi oken se po pár letech může projevit jako ušetřená dvoutisícovka. Velký rozdíl v ceně ovšem vytváří zvolené zasklení okna. Pro standardní nízkoenergetické stavby mnohdy postačí okna s izolačními dvojskly, pro pasivní domy se navrhují izolační trojskla. O rozdílech v zasklení se dočtete v článku dvojsklo vs. trojsklo.

Především je dobré porovnávat tepelně-technické vlastnosti oken. Kvalitní tepelně-izolační okno může do budoucna ušetřit nemalé peníze za energie na vytápění domu. Schopnost okna tepelně izolovat je posuzována dle součinitele prostupu tepla oknem Uw. Čím nižší tato hodnota je, tím lépe. Standardní hodnota součinitele Uw se dnes pohybuje od 1,1 – 1,2 W/(m2K).

Cena plastových oken je všeobecně nižší než cena dřevěných oken, ovšem vždy záleží na konkrétním výběru a konkrétních požadavcích. Velkou roli hraje jako vždy značka oken, designové provedení a především způsob zasklení okna.

Údržba oken

Výrobci plastových oken slibují bezúdržbovost oken po celou dobu životnosti. Naopak o dřevěných oknech tvrdí, že vyžadují péči, jejich lak je nutné ošetřovat a čas od času je okna nutné přelakovat. Je to pravda, nebo jde jen o způsob jak prodat více plastových oken?

To, že jsou plastová okna bezúdržbová, není přeci jen zcela pravda. Rámy oken by se měly umývat obdobně jako zasklení, aby si okno co možná nejdéle udrželo svůj vzhled. Okno, na kterém ulpí špína, může za spolupůsobení UV záření změnit barvu a na okně se vytvoří nepravidelné fleky, které nelze odstranit.

Okno je navíc vystaveno povětrnostním vlivům, slunečnímu záření, teplotním výkyvům, dešti a mrazu. Plast je materiál, který je teplotně roztažný a při velkých teplotních výkyvech pracuje. Pokud venku mrzne a uvnitř je teplo, plastové profily jsou různě teplotně namáhány a okno má tendenci se prohýbat, což může mít na nějaký čas za následek zhoršení těsnících vlastností. Následkem teplotních výkyvů je také nutnost jednou za určitý čas seřídit kování plastových oken.

Dřevěná okna nemají tak markantní problémy s teplotní roztažností, nicméně bezúdržbové také nejsou. Stejně jako plastová okna je vhodné je párkrát do roka umýt mýdlovou vodou. Pro důkladné ošetření se nabízí různé pasty, vodky, lazury apod.  Vhodné je poradit se přímo s výrobcem dřevěných oken, které ošetřovací prostředky můžete použít. Volba ošetřovacích prostředků totiž závisí na původním způsobu ošetření rámu dřeva.

Při nesprávné údržbě také může nastat, že dřevěná okna budou vyžadovat přelakování. Doba, po které je původní lak nutné obnovit, je individuální a záleží právě na přístupu k údržbě oken. Hlavní je vyvarovat se poškození laku, který zabraňuje vniknutí vody do rámu okna. Při mytí oken není vhodné používat drsné materiály, jako je drátěnka či hrubší kartáč. Na umývání rámu dřevěného okna používejte vždy vlhkou hadru.

Pro mnohé je nutnost přelakování oken po pár letech naprosto zastrašující. Přeci jen jsou to peníze a spousta času navíc. Jenže když dřevěná okna natřete, máte je jako nová. Co budete dělat, když vám zežloutnou plastová okna, která natírat nelze? Budete je muset reklamovat a podstoupit výměnu.

Okna z přírodního materiálu

Mnozí stavebníci se bojí dřeva jakožto přírodního materiálu, který dokáže absorbovat vodu a je napadnutelné dřevokaznými houbami a plísněmi. Zvýšení vlhkosti ve dřevě má za následek bobtnání dřeva, vysychání dřeva má za následek smršťování a kroucení profilů. Jenže dnešní okna se vyrábí z křížem lepených profilů, u kterých je riziko kroucení profilů eliminováno. Navíc dřevo je chemicky ošetřeno proti biologickým škůdcům, je napuštěno impregnací zaručující odpuzování vody a povrchově ošetřeno různými oleji a laky na dřevo, které chrání dřevo před povětrnostními vlivy a UV zářením. Díky tomu dřevo nezmění po dlouhá léta svoji barvu.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min