Dřevěný nábytek na zahradu – výhody a nevýhody?

Pro posezení na zahradě u grilu můžete vybírat z dřevěného, kovového, hliníkového, ratanového a plastového nábytku. Každý materiál se vyznačuje jinými vlastnostmi a také cenou. Jaké jsou však přednosti dřevěného zahradního nábytku?

Odolnost materiálu

Co se týká odolnosti, masivní dřevěný nábytek na zahradu by bylo možné umístit někde mezi plastový a kovový. Velkou roli zde však hraje dřevina, ze které je zahradní nábytek vyroben, a také dimenze, resp. tloušťka jednotlivých částí nábytku.

Dřevěný nábytek se vyrábí nejčastěji ze smrku nebo modřínu, tedy dřevin méně odolných a levnějších. Odolnější, stabilnější a dražší nábytek je vyroben z dubu, buku nebo cizokrajných dřevin jako je teak či meranti. Při výběru zahradního nábytku je vhodné se zaměřit především na sílu jednotlivých latí a jejich spoje. Robustnější nábytek zajistí stabilitu, vyšší únosnost a dlouhou životnost. Naopak nábytek z tenkých latí budete po půl roce klížit, aby vám nevrzal.

Velká nevýhoda dřevěného nábytku, který je mnohdy prodáván bez nátěru a jiného ošetření, je malá odolnost vůči mastnotě a jiným nečistotám. Pokud vám na stůl ukápne olej, počítejte s přebroušením a lakováním, jinak flek neodstraníte.

Ať už vybíráte dřevěné zahradní stoly nebo dřevěné zahradní židle, tak mějte vždy na paměti, k jakému účelu je budete nejčastěji používat a kde je budete skladovat.

Škůdci

Přírodní materiál je napadán hmyzem. Před koupí zahradního nábytku z masivu se ujistěte, že je materiál ošetřen mořením a lakováním nebo lazurou. V opačném případě by mohl nastat problém s dřevokazným hmyzem a v případě vlhkosti i s dřevokaznými houbami a plísněmi.

Klimatické podmínky

Nábytek ze dřeva je vhodné umístit pod střechu nebo vždy před deštěm přikrývat plachtou. Lakem ošetřené dřevo má sice jistou odolnost vůči vodě, ale dřevo je materiál přírodní a každý výkyv vlhkosti se projevuje na jeho bobtnání, sesychání a kroucení. Neošetřené dřevo navíc na sluníčku časem zešedne a ztratí tak svoji přirozenou krásu.

Cena

Nábytek z masivu bývá často označován jako nejdražší, ovšem za stejnou sumu se dá pořídit stejný zahradní set v jakémkoli materiálovém provedení. Pokud chcete ale opravdu kvalitní, robustní, lakem ošetřený nábytek, počítejte s cenou více jak 20 000,- Kč za set 4 židlí a 1 stolu.

Vzhled

Největší výhodou dřevěného nábytku z masivu je jeho vzhled. Nic se nevyrovná textuře dřeva. Ovšem ne každému se dřevo líbí, a pokud svůj exteriér ladíte z hlediska designového, nemusí se Vám tam tento materiál hodit.

Ekologie

Pro ty z vás, kteří myslí na životní prostředí, je dřevěný nábytek volbou číslo jedna. Materiál je ekologický, recyklovatelný, nezávadný a šetrný k životnímu prostředí.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů