Dřevěný obklad fasády, ať již v podobě prken, latí, palubek či šindele, designově zkrášlí jakoukoli nejen tradiční, ale i moderní budovu. V článku se dočtete, proč dřevěný obklad fasády použít, jaké jsou výhody a nevýhody obložení domu dřevem, ale také jak postupovat při montáži a údržbě dřevěného obložení domu.
V posledních letech získalo dřevo jako stavební prvek opět na významu. Využívají ho architekti a designéři celého světa, aby ozvláštnili své projekty a návrhy. Používá se jak na fasády, tak v interiéru. Nejedná se ovšem pouze o vizuální prvek, který dopomůže k originálnímu a příjemnému vzhledu budovy. Již naši předci věděli, že dřevo má něco do sebe, co se pozitivních vlastností týká. Důkazem nám mohou být stavby staré i stovky let, které jsou stále v dobré kondici. Dále stojí za zmínění klasické domky v severských zemích. Většinu času tam vládne nepříznivé počasí a i tak mají dřevo jako jeden z hlavních stavebních prvků. Něco nám říká, že vědí, proč ho tak hojně využívají. Dřevo, stejně jako kámen, je historií prověřený stavební materiál. Mezi obkladovými materiály se jedná o jediný, který lze obnovit.
Jaké dřevo použít na dřevěný obklad fasády?
Pro dřevěný obklad fasády lze použít téměř jakoukoliv dřevinu. Společně si však projdeme nejčastěji používané z nich.
Sibiřský modřín pro nejodolnější dřevěný fasádní obklad
Bez pochyb patří mezi nejpoužívanější dřeviny kvůli své odolnosti. Představme si, jaké počasí vládne na Sibiři – silný vítr, zima, déšť, sníh a další nepříznivé vlivy. Příroda zde nachystala velmi náročný test, kterým tento druh modřínu prošel a je nachystaný, stát se kvalitním materiálem pro dřevěný obklad fasády na vašem domě. Jeho životnost je až několik desítek let. Musíme se však smířit s faktem, že během několika prvních let přijde o své zbarvení a zašedne. Jednoduše řečeno zkrátka zestárne.
Můžete jeho barvu zakonzervovat ochranným nátěrem, tím však sibiřský modřín připravíme o jeho jedinečné vlastnosti, které získal v nepříznivé Sibiři. Jedná se tedy o dřevinu, která se používá bez jakýchkoliv ochranných nátěrů. Mnoho architektů, designérů a investorů si ho vybírá právě kvůli zašedlému odstínu, který během pár let získá.
Tato dřevina je nejlepší volbou pro bezúdržbový fasádní obklad. U dřevěných obkladů fasády se však jedná o nejvyšší počáteční investici ze všech běžně používaných dřevin.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Dřevěné obložení domu z evropského modřínu má kratší životnost
Jedná se o nižší cenovou alternativu vůči sibiřskému modřínu. Vlastnosti a odstín má víceméně stejné, ale životnost má přibližně o čtvrtinu kratší, shodují se odborníci.
Dřevěný fasádní obklad ze severského smrku
Severský smrk je alternativou k sibiřskému modřínu. Stejně jako sibiřský modřín, ani severský smrk nevyžaduje důkladnou povrchovou úpravu. Oproti našemu smrku je severský smrk méně savější, odolnější a pevnější. Jedná se o kvalitnější dřevo vzhledem k hustším letokruhům a menšímu výskytu suků, které nevypadávají. Jeho nevýhodou je však vyšší cena.
Smrk a jiné dřeviny
Další variantou je smrk a jiné dřeviny ošetřené nátěrem. Smrk je podstatně levnější oproti modřínu, nicméně počáteční rozdíl v pořizovací ceně dožene léty potřebné údržby. Je doporučené obnovovat ochranný nátěr každé dva roky. V případě nepoužití nátěru by byla životnost smrkového fasádního obkladu pouze pár let. Výhodou jeho použití je stálobarevnost, pouze za předpokladu, že se nátěr obnovuje každé dva roky.
Thermo borovice pro odolný dřevěný obklad fasády
Thermo borovice je tepelně upravené borovicové dřevo, které je odolnější biologickým škůdcům, hnilobě, plísním, je rozměrově stabilní a má lepší izolační vlastnosti. Dřevo je ve výrobním procesu předsušeno při teplotě 180 °C, při výrobě Thermo borovice se nepoužívají žádné chemikálie. Díky tomuto procesu se eliminuje bobtnání a následné smršťování dřeva způsobené změnou vlhkosti okolního prostředí. Borovice touto tepelnou úpravou změní své přirozené zabarvení na lehce tmavší odstín. Dřevo není potřeba ošetřovat, pakliže však po pár letech nechcete mít na fasádě šedou patinu, je potřeba fasádní obklad chemicky ošetřit nátěrovou hmotou dle doporučení výrobce.
Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.
Výhody a nevýhody dřevěného obkladu na fasádu
Mnoho lidí si myslí, že klasická omítka je odolnější a trvanlivější než dřevěný fasádní obklad. Pravdou ale je, že dřevo může při správné péči vydržet na fasádě i stovky let. Bez problémů tak může dřevěná fasáda konkurovat klasické omítkové. Oproti klasice je odolnější proti mechanickému poškození a je možné jí znovu obnovit.
- Mezi další výhody bychom zařadili výborné izolační a akustické vlastnosti dřevěných fasádních obkladů.
- V neposlední řadě se jedná o vizuálně zajímavý a příjemný stavební prvek. Přírodní materiály působí pozitivně na naši psychiku a vytváří pocit útulného domova.
- Pokud máme ekologické smýšlení, můžeme se radovat. V tomto ohledu je dřevěný obklad na fasádu nejvhodnějším řešením, které jsme mohli zvolit.
- Mezi nevýhody se dá zařadit menší odolnost povětrnostním vlivům, vyšší pořizovací cena oproti jiným typům obkladů, složitější montáž a náročnější údržba.
Dřevěný obklad fasády a jeho cena
V tabulce jsou uvedeny orientační ceny fasádních dřevěných obkladů nejpoužívanějších dřevin. Cena fasádního obkladu se odvíjí především od typu profilu fasádního obkladu.
Dřevina pro dřevěný fasádní obklad | Cena dřevěného obkladu fasády za m2 |
Sibiřský modřín | 550–750 Kč/m2 |
Severská borovice | 270–350 Kč/m2 |
Smrkové palubky | 250–350 Kč/m2 |
Smrk severský | 350–800 Kč/m2 |
Modřín slezský | 550–700 Kč/m2 |
Cedr červený | 2 000 – 2 200 Kč/m2 |
Dark Red Meranti | 900 – 1 100 Kč/m2 |
Thermo borovice | 800–900 Kč/m2 |
Dřevěný obklad fasády na postup montáže
Palubky se nejčastěji montují na dřevěný rošt, který je ukotvený k obvodovým stěnám. Obklad realizujeme tak, aby za ním mohl proudit vzduch směrem nahoru a měl kudy unikat. Montáží dřevěného fasádního obkladu se tak vytvoří provětrávaná fasáda, která má řadu výhod, mezi které patří například odvod tepelné zátěže ze slunečního záření a zamezení přehřívání interiéru v letních měsících.
Montáž obkladových palubek
Obkladové palubky se realizují ve dvou provedeních. První typ palubek má pero a drážku, druhý typ je bez pera a drážky. Při vodorovném pokládání umísťujte palubku tak, aby byla vždy perem nahoru. Rozteče roštu je nutné přizpůsobit rozměru palubek. Dále pamatujme, že rošt je nutné také ošetřit, aby si na něm postupem času nepochutnávaly různé druhy hmyzu a dřevokazné houby. Každou palubku, kterou budeme seřezávat, je nutné přetřít v místě řezu. Tak zabráníme průniku vlhkosti do dřeva. Při kotvení roštu a přidělávání palubek je vždy nutné, aby spojovací materiál byl co možná nejméně náchylný vůči korozi.
Dřevěný obklad fasády přichycujte pomocí nerezových vrutů. Jedině tak budete předcházet nevzhledným skvrnám.
I když jste zručný kutil, doporučujeme, aby vám asistoval odborník na dřevěné obklady na fasádu. Stavební truhláři a tesaři se také nestydí dojít si pro radu, i když mají mnohaletou praxi v práci se dřevem. Pamatujte, žádný učený z nebe nespadl a není ostuda se zeptat, když něco nevíme.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Dřevěný obklad na fasádu by měl být detailně zakreslený v realizační projektové dokumentaci. Pokud jej chcete realizovat na již vystavěné budově, doporučujeme tento plán konzultovat s odborníkem.
Ochrana a údržba dřevěného obložení domu
Pamatujme, že dlouhodobá životnost dřevěného obkladu fasády není ovlivněná pouze povrchovou úpravou a výběrem řeziva. Je nutné na ní myslet už u kreslení projektové dokumentace. Dřevo trpí, když na něj dopadá déšť pod úhlem, nebo odrazem od země. Radíme tedy, abyste si pohlídali dostatečný přesah střechy a výšku soklu.
Dále má vliv správné umístění okapů, ostění, parapetů, atd. Zkrátka je třeba, aby se nedostala voda za dřevěný fasádní obklad. Mohla by tam dělat neplechu, kterou byste museli dříve nebo později řešit.
U výběru dřevin, které se musí opatřit ochranným nátěrem, doporučujeme, abyste ho každé dva roky obnovovali. Prodloužíte tak jeho životnost a vzhled, který bude déle lahodit vašemu oku.
Cena zateplení fasády
Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.