Mezi námi se jistě najdou tací, kteří si nedokáží představit svůj život v betonových domech uprostřed velkoměsta a raději by si postavili vysněný dům někde na venkově. V rámci této skupiny zas existuje určité procento lidí, kterým ani tohle nestačí a rádi by žili v něčem opravdu speciálním. V domě, který bude od rána do večera vonět dřevem, a to po celý život. Kde je budou obepínat zdi s viditelnými letokruhy. Kde bude příroda přímo čišet ze stěn a stropů. To vše nabízí dřevostavby z CLT panelů.
Systém masivních dřevostaveb, který se momentálně pohybuje na absolutní špici v tomto oboru, se nazývá CLT panely. Že podle názvu nedokážete odhadnout, o co se jedná?
Co potřebujete vědět o konstrukčním systému z CLT panelů
Všichni určitě znáte typické zástupce masivních dřevostaveb, kterými jsou roubenky a sruby. CLT panely stojí na podobných principech, nosný systém také tvoří v celé ploše dřevěný materiál. Na rozdíl od prvně zmiňovaných typů dřevostaveb však panely vynikají vysokou tvarovou stálostí díky výrobnímu postupu, při kterém se eliminují přírodní vady dřeva. Navíc je tento konstrukční systém vhodný použít jak pro výstavbu rodinných domů, tak pro výstavbu vícepodlažních budov.
Co znamená zkratka CLT
Název „CLT panely“ je odvozen od anglického „cross-laminated timber“, nicméně se v praxi můžete setkat i s označením X-LAM, nebo také KLH (z německého Kreuzlagenholz).
Jedná se o konstrukční systém tvořený dřevěnými panely, které jsou vyráběné z masivních, křížem vrstvených dřevěných lamel. Dřevěný CLT panel složený z lichého počtu na sebe kolmých vrstev je pak v případě těchto dřevostaveb základním stavebním kamenem celého nosného systému. Jednotlivé vrstvy jsou spojovány buď lepením a lisováním nebo šroubováním. V podstatě se jedná o překližku větší tloušťky. CLT panely se vyrábějí v tloušťkách v rozmezí od 60 do 160 mm.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Výroba CLT panelů
CLT panely se upravují podle požadavků jednotlivých zákazníků, takže i přesto, že jejich výroba probíhá v hale za jednotného technologického postupu, finální fáze výroby každého panelu se dle individuálního přístupu liší. Do každého panelu jsou pomocí CNC zařízení vyřezány nejen otvory pro osazení oken a dveří, ale i otvory pro vedení instalací a drážky pro elektroinstalaci.
Dřevostavby z CLT panelů – rozměry CLT panelů
Omezení rozměrů CLT panelů vychází pouze z možností výrobních linek a následné přepravy k zákazníkovi. Maximální výška panelu tedy může být až 3 m a maximální délka 16–18 m. Ale právě z hlediska zmíněné přepravy je lepší se těmto obrovským rozměrům raději vyhnout.
Pro výrobu CLT panelů se používají především polyuretanová lepidla, které neobsahují formaldehyd. Lepidla by zároveň měla mít garanci zdravotní nezávadnosti a tuto informaci by si měl každý z vás raději předem ověřit.
Lepení probíhá pod vysokým tlakem za studena a provádí se dvojím způsobem:
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
- Bez lepení lamel v rámci jedné vrstvy, takže jsou lepeny pouze sousedící vrstvy.
- Varianta lepení jednotlivých lamel i vrstev, které zajistí potřebnou neprůvzdušnost všem typům a rozměrům CLT panelů.
Stěny z CLT panelů
Stěny plnící zásadní nosnou funkci výsledné budovy se začínají vyrábět už při tloušťce 60 mm. Samozřejmě se ale jedná o nejnižší možnou hranici s ohledem na minimální zatížení stěn a používajíc se tak pro stavbu dělicích příček, příp. pro stavbu vnitřních nosných stěn. Se zvyšujícím zatížením se zákonitě zvyšuje i tloušťka stěn, můžeme však počítat s maximální tloušťkou kolem 160 mm.
Výhody a nevýhody stěn z CLT panelů
Negativním efektem na celou stavbu se při vyšších tloušťkách stěn stává narůstající výsledná cena materiálu, a kromě toho také rostoucí hmotnost konstrukcí vyvozující větší zatížení. I přesto však CLT panely s tloušťkou 160 mm nabízí velkou výhodu týkající se poměru zastavěné a podlahové plochy objektu. Díky takto malé tloušťce nosných zdí lze na stejné zastavěné ploše získat až o 10 % více podlahové plochy oproti klasickému stavebnímu zděnému systému z tvárnic.
Stropní a střešní CLT panely
Stropní panely mají prakticky stejné složení jako panely stěn. Ve většině případů mají větší tloušťku a tím pádem vyšší počet vrstev. Používané jsou pro rozpon kolem šesti metrů. Při větších rozponech se opět neefektivně zvyšuje tloušťka stropního panelu a díky tomu dochází ke stejným negativním efektům jako tomu bylo u panelových stěn.
CLT stropní panely však nejsou jediným materiálem, který lze k výstavbě stropů použít. Zajímavou variantou je též použití vícevrstvých panelových systémů se středovým nosným roštem. Vrstvená deska tvoří opláštění panelu a na ni jsou nalepena žebra v příčném i podélném směru.
Dutiny mezi žebry lze využít pro vedení všemožných kabelů a potrubí nebo je lze vyplnit tepelnou izolací a zvýšit tak nejen tepelně-izolační schopnost konstrukce, ale zvýšit i vzduchovou neprůzvučnost.
Za krásné dřevěné domy se vyplatí připlatit (ne však nijak výrazně)
Jak už to tak ve světě bývá, každá krása má svou cenu a jinak tomu není ani v případě dřevostavby z CLT panelů. Nutno však podotknout, že oproti běžným stavbám není rozdíl v ceně zas tak markantní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud o tomto typu stavby skutečně přemýšlíte, nechte si stavbu dřevostavby z CLT panelů nacenit a ceny porovnejte s ostatními nabídkami za stavbu obdobné stavby z tvárnic.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.