Hliníková okna a dveře jsou prakticky bezúdržbové

Při výběru oken a vstupních dveří narazíte na zásadní krok, kterým je volba materiálu. Dnes jsou dostupné tři základní materiály – plast, dřevo a hliník. Každý materiál má své plusy i mínusy. Který materiál je tedy optimální?

Srovnání materiálů oken a dveří

V dnešní době jsou pro novostavby i rekonstrukce v převážně většině volené okna i dveře plastové. Je to dáno zejména nízkou cenou těchto otvorových výplní. Plastová okna jsou sice do jisté míry kvalitní, ale potýkají se i s problémy, například změnou barvy plastového profilu působením slunečního a UV záření a rizikem kroucení profilu velkoformátových oken. Nejlevnější modely plastových oken se nemůžou chlubit ani designovým řešením a vypadají tak docela lacině.

Dřevěná okna se stále častěji používají pro novostavby zejména nízkoenergetických a pasivních domů, největší uplatnění pak nachází u dřevostaveb, u kterých se koncepčně žádný jiný materiál nehodí. Největším plusem dřevěných oken a dřevěných dveří je, že jsou vyrobeny z přírodního materiálu a díky použití lepených profilů je potlačeno kroucení profilu rámu. Nevýhodou dřevěných oken je vyšší cena, vyšší nároky na údržbu a strach investorů z napadení dřeva dřevokazným hmyzem, houbou nebo plísní.

Hliníková okna mají v porovnání s plastovými a dřevěnými okny neomezenou životnost. Rám okna je velmi tuhý, pevný a prakticky bezúdržbový. Za taková okna si však musí investor připlatit. U investorů také panují ohledně hliníkových oken obavy ze špatných tepelně izolačních vlastností podložené tvrzením, že okna nemohou dostatečně izolovat za předpokladu, že jsou vyrobeny z hliníku, který velice dobře vede teplo. Ovšem tepelně izolační vlastnosti jsou stejné jako u ostatních materiálů díky důslednému přerušení tepelných mostů v rámu okna. Hliníkové okno s izolačním dvojsklem nebo trojsklem pak dosahuje parametrů, které jsou vhodné i pro použití v pasivních domech. Hliníková okna se hodí především k moderním a reprezentativním stavbám.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Stejných tepelně izolačních vlastností dosahují i hliníkové dveře. Dveře jsou používány několikrát denně a musí tedy něco vydržet. Hliníkové profily jsou tuhé a materiál je tvrdý a pevný. Okopání dveří, prohnutí profilu, vytvoření důlku nebo rýhy je tak prakticky vyloučeno.

Hliníkové profily jsou hojně využívány také pro konstruování střešních světlíků. Ty jsou extrémně namáhány a zatěžovány teplotními výkyvy a jinými povětrnostními podmínkami. Střešní světlíky proto musí být vyrobeny z odolných materiálů, které zajistí dlouhou životnost konstrukce.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů