Interiérové dveře – materiál a povrchová úprava

nacenění

Vybrat vhodné interiérové dveře není jen tak. Nejenže musíte dveře sladit s interiérem, ale je třeba zaměřit se především na materiálové provedení dveří, které podstatně určuje jejich vlastnosti, jako je například zvukotěsnost, bezpečnost, protipožární odolnost, mechanická odolnost a životnost.

Kromě výše uvedeného je výběr vnitřních dveří třeba uzpůsobit dispozici a velikosti vnitřních prostor. Dveře nelze osadit jen tak bez jakéhokoli přemýšlení, avšak to již nelze ovlivnit výběrem vnitřních dveří, ale je třeba na tuto skutečnost myslet již při návrhu dispozice a osazování zárubní. V tomto článku se zaměříme pouze na to, jaké jsou možnosti při výběru vnitřních dveří z pohledu materiálového provedení a povrchové úpravy dveří.

Interiérové dveře prosklené s laminátovou povrchovou úpravou
Interiérové dveře prosklené s laminátovou povrchovou úpravou

Materiál vnitřních dveří

Jak již bylo zmíněno, volba materiálu vnitřních dveří ovlivňuje jejich mechanickou odolnost a životnost. Pokud dveře vybíráte především dle ceny, jistě u vás zvítězí dveře s dřevěným rámem, který je vyplněn voštinou. Voština je tvrzený papír ve tvaru včelí plástve, který je oboustranně pokryt tenkou dřevovláknitou deskou s finální povrchovou úpravou. Materiál je náchylný na proražení (např. při manipulaci s nábytkem), a je proto vhodný do dveří, které nejsou až tak často využívány a nehrozí u nich poškození. Navíc nesnáší vlhkost a nehodí se tak do vlhkých sklepů či do koupelny a nejsou ani příliš zvukotěsné.

MDF deska

O něco lepší, ale také dražší materiál, je odlehčená MDF deska. Jedná se o desku ze slisovaných dřevěných vláken, která je v ose dveří skrz na skrz odlehčená dutinkami. Vnitřní dveře z MDF odlehčené desky lépe tlumí hluk a jsou mechanicky odolnější.

Kdo chce mechanicky nejodolnější a zvukově izolační interiérové dveře, volí dveře z plné MDF desky. Dveře jsou robustní a také těžké. Dveře s plnou dřevotřískovou deskou se speciální úpravou se též využívají pro výrobu dveří bezpečnostních a protipožárních. Jejich největší nevýhodou je jejich vyšší cena.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Dveře z masivu

Kdo má rád přírodní materiál a nebojí se za vnitřní dveře utratit více peněz, může sáhnout po dveřích z masivu. K sehnání jsou kazetové masivní dveře z borovice, smrku, ale i dubu či buku. Pokojové dveře z masivu jsou mechanicky nejodolnější, jsou pevné a robustní. Výhodou dveří z masivu je taktéž to, že nepotřebují žádnou speciální povrchovou úpravu v podobě laminátu či fólií, ale postačí dveře nalakovat. Nevýhodou dveří z masivu, kromě vyšší ceny, je také omezená schopnost odolávat rozdílům teploty a vlhkosti uvnitř bytu.

Povrch vnitřních dveří

Úplně nejlevnější, ale také nejméně odolnou variantou je fóliová povrchová úprava vnitřních dveří. Fólie je v podstatě impregnovaný papír, který má minimální odolnost a lze jej velmi snadno porušit. Fólie je nabízená v několika barevných provedeních a hodí se na málo používané dveře, kde nehrozí jejich poškození.

CPL a HLP laminát

Standard v povrchových úpravách představuje laminát. Laminát je o něco málo dražší než fólie, na druhou stranu je však mnohem odolnější, a má tedy delší životnost. Laminát se vyrábí ve dvou základních provedeních, a to střednětlaký laminát CPL a vysokotlaký laminát HPL. Vysokotlaký laminát HPL má ještě o něco vyšší odolnost než středotlaký laminát CPL, nicméně pro využití v bytě či domě postačí bohatě laminát typu CPL. Laminát je nabízen v mnoha různých provedeních, dokonce i v imitaci kovu či dřeva.

Vnitřní dveře lakované

Další z možností povrchových úprav vnitřních dveří je lakování. Na výplňovou část pokojových dveří se nanáší speciální lak. Lakování vnitřních dveří je poměrně levnou variantou povrchové úpravy, která je mechanicky odolná a navíc v případě poškození dveří lze lak jednoduše obnovit. Lakování je také jedinou možnou povrchovou úpravou vnitřních dveří z masivu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Dveře s dýhou

Kdo si přeje mít dveře, které vypadají jako masivní dveře, ale přitom dveře z masivu nechce, může zvolit povrchovou úpravu z dýhy. Jedná se o velmi tenkou vrstvu dřeva, která se celoplošně lepí na výplňový materiál vnitřních dveří. Dýhování je nejdražší povrchovou úpravou vnitřních dveří, za to však nabízí nenahraditelný vzhled přírodního dřeva. Dýha též může časem vlivem působení slunečního záření mírně změnit odstín, pakliže není správě ošetřena povrchovou úpravou.

Prosklené či neprosklené interiérové dveře

Prosklené interiérové dveře se hodí jistě k těm místnostem, kde není možnost jiného způsobu přivedení denního světla. Často jsou to chodby v domech a bytech či schodiště, která nemají okno a přivedení světla do těchto komunikačních prostorů je možné pouze skrze prosklené interiérové dveře do obývacího pokoje, ložnice, pracovny či kuchyně. Prosklené vnitřní dveře nejsou zcela vhodné do dětských pokojů. Jak je známo, děti si velmi často hrají a některé hrátky mohou skončit rozbitou skleněnou výplní, o kterou se lze snadno pořezat. Prosklené vnitřní dveře se také nehodí na WC místnost či do koupelny.

Výběr interiérových dveří

Potřebujete poradit s výběrem interiérových dveří? Neváhejte se obrátit na odborníky z internetového obchodu www.rostradvere.cz, který má nejen širokou nabídku plných i prosklených interiérových dveří, ale i dveřního kování, zárubní a stavebních pouzder.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min