Lidé, v našem případě investoři, kteří si chtějí pořídit dřevostavbu, se velice často dají rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou ti, jež se doslechli, že dřevostavbu lze pořídit mnohem levněji, než klasickou zděnou stavbu. Druhá skupina si cení dřevostavby jako celku. Cení si souhrnu vlastností, které nabízí. Obě skupiny by si však měly položit dvě základní otázky, kolem kterých se jejich investice bude točit.
Dřevostavba jako investice nebo pro osobní užití?
Chci dřevostavbu pro osobní využívání nebo se jedná o investici? Pokud jste se zařadili do první skupiny, doporučuji začít tím, že si elektronicky nebo osobně prohlédnu realizace staveb, které jsou o třídu až dvě výše, než je vámi zamýšlená dřevostavba. Dají se v nich totiž najít prvky, které by se se šikovným architektem daly zakomponovat blíže k vaší cenové kategorii. Takováto inspirace je společně s rozhovorem s několikaletým majitelem dřevostavby tím nejcennějším.
Dřevostavbu konzultujte s majitelem
Dozvíte se spoustu informací, které v příručkách nenajdete. Základem je investovat, co možná nejvyšší částku do nosné konstrukce a její vnitřní vrstvy. To jsou totiž prvky, které se později nejobtížněji a nejnákladněji mění. Ostatní včetně vnějšího obalu jsou otázkou trvanlivosti a jistého módního trendu. Pokud jste pouze investor s cílem stavbu prodat či pronajmout, platí pro vás totéž jen s tím rozdílem, že budete mnohem více sledovat poměr mezi cenou a kvalitou. Obecně platí, že z hlediska dodržení všech norem v tom nejnižším kvalitativním bodě si dřevostavbu pořídíte o 10-20 % levněji a téměř o polovinu rychleji. Pak už je jen otázka, zda kupující přistoupí na nižší standard.
Kolik stojí dřevostavba
Druhou otázkou je výše zamýšlené investice. Ta se vždy konzultuje s architekty. Z jejich zkušeností je známo, že před provedením architektonické studie se dá výše investice u kvalitních dřevostaveb určit s tolerancí 15%. Tudíž je z pozice investora vhodné zapojit architekta do stavby co nejvíce, tedy aby nevytvořil pouze návrh, ale stal se přímo partnerem po dobu výstavby zodpovědným za dodržování cenových relací materiálů i práce. Samozřejmě pak za jeho služby zaplatíte více, ale budete mít o svých penězích přehled.
Pokud z nějakého důvodu chcete náklady snížit, máte v podstatě tři možnosti. Obvykle se přistoupí k rozumné kombinaci všech. Tou první je odložení postradatelných konstrukcí na později, druhou je zmenšení zastavěné plochy a třetí, zároveň nejcitlivější je snížení standardu domu. To doporučuji až jako poslední možné řešení, protože jde přeci o naše sny.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Rada na závěr. Pokuste si vyhradit alespoň 5% z celkového rozpočtu „bokem“ pro případné investice navíc. Kdykoli se může objevit nápad, který budete vyloženě chtít. O těchto financích se nemusíte architektovi svěřovat, mohl by je pak „zneužít“.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.