Jak funguje septik?

Septiky a jímky slouží pro likvidaci odpadních vod zejména u rekreačních objektů, jako jsou chaty, chalupy, zahrádky a podobně. Rozdíl mezi jímkou a septikem tkví v tom, že jímka funguje jako nádrž pro odpadní vody, kterou je nutné pravidelně vyvážet, zatímco septiky odpadní vody zároveň čistí. Přestože jsou pořizovací náklady nepatrně vyšší, septik v konečném důsledku představuje výhodnější řešení právě díky čisticímu mechanismu.

Jak septik vypadá

V našem e-shopu pořídíte septiky vyrobené z odolného sklolaminátu, tvořené 2 nebo 3 komorami. Mezi jednotlivými komorami jsou umístěny separační překážky, které provádějí čištění vod. Zařízení je dále vybaveno otvory pro přítokové a odtokové potrubí a poklopy pro kontrolu výšky hladiny vod a odčerpávání kalu.

Septiky se dále liší dle objemu. V e-shopu mirosep.cz pořídíte septiky s objemem od 2000 do 12 000 litrů, takže si vybere opravdu každý.

co je to septik a jak septik funguje
Schéma uložení septiku v zemi

Jak probíhá čištění vody v septiku

Septik využívá technologii mechanicko-biologického čištění.

Odpadová voda nejprve přiteče přívodním potrubím do první komory septiku. Zde proběhne hrubé předčištění vody, a to spolupůsobením směsi enzymů a bakterií, které rozkládají organické látky ve vodě. Oddělený kal se usadí na dně komory, přičemž přibližně 1 x ročně je nutné ho vyvézt.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Po hrubém přečištění míří voda přes separační překážku do druhé komory, kde dojde k vyčlenění jemného kalu a jeho sedimentaci. Odtud je nakonec voda odvedena potrubím pryč ze septiku.

Kam s pročištěnou vodou?

Voda je zpravidla odváděna drenážním potrubím do povrchových vod, jako jsou potoky, řeky či rybníky, nebo do vod podzemních. Z tohoto důvodu budete potřebovat nejen stavební povolení, ale rovněž povolení k nakládání s vodami, které udělují vodoprávní úřady. Ke stavbě se ještě vyjádří hydrogeolog, který ověří, zda nebude docházet ke znehodnocení vod. Několikrát v roce je dále nutné odvádět vzorek kalu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů