Jak na výběr správného osvětlení?

Výběr osvětlení není v žádném případě jednoduchou záležitostí. V tomto případě nejde pouze o správný výběr z hlediska designu tak, aby světlo do interiéru zapadlo a ladilo s barvami ostatního zařízení pokoje, ale především o to, aby byla zajištěna zraková pohoda.

Požadavky na minimální osvětlení místnosti

Každá místnost vzhledem k účelu jejího užívání má jiné minimální požadavky na osvětlení. V místnostech, kde je vykonávaná práce, tedy např. kuchyni, pracovně nebo dílně, je nutné navrhnout dostatečné osvětlení, zatímco u ložnice, která je obývána pouze přes noc stačí světlo s nižší intenzitou.

Přehled místností s minimálními hodnotami intenzity osvětlení:

  • Obývací pokoj – 200 lx
  • Kuchyň – 350 lx
  • Koupelna – 300 lx
  • Chodba, WC, úložné prostory – 80-150 lx
  • Dětský pokoj – 250-500 lx

Rozdělení místnosti na světelné zóny

Jistě není vždy potřeba mít celý prostor osvětlený rovnoměrně. Pokud si například budete v obývacím pokoji číst knihu, není potřeba svítit lustrem uprostřed místnosti. V tom případě se místnost rozděluje na tzv. světelné zóny. V obývacím pokoji se tak navrhne osvětlení místnosti lustrem pro běžné užívání, lampou v rohu pro čtení knihy a to se může doplnit o nasvícení ozdobných předmětů pro navození příjemné atmosféry. Rozhodně není vhodné nainstalovat veškerý světelný výkon do jednoho rohu a myslet si, že máte vystaráno.
Velký vliv na osvětlení prostor má taktéž způsob osvětlení. Ten může být přímý, polopřímý nebo nepřímý. Přímé osvětlení představuje například lustr, ze kterého dopadá světlo přímo na pracovní plochu, nepřímý způsob je ten, kdy světlo je vyzařováno na strop kde se odráží a poté dopadá na pracovní plochu. Pochopitelně přímý způsob má vyšší účinnost.

Funkce stmívání

Funkce stmívání světla je vhodné instalovat především v obývacím pokoji, který je nejobývanější místností. Jistě znáte situaci, kdy si chce jeden člen rodiny číst knihu a další se dívat na televizi. Jeden tak potřebuje dostatek světla pro čtení a druzí chtějí přítmí pro sledování filmu. V tom případě můžete využít možnosti setmění světla na úroveň, která každému bude vyhovovat. Čtenář bude mít dostatek světla a diváka nebude světlo oslňovat.

Světelný zdroj

Mnoho lidí se dodnes mylně domnívá, že vyšší výkon žárovky jim zaručí vyšší osvětlenost interiéru. Od doby, kdy byly k dostání pouze klasické žárovky uplynulo několik let, a na trhu jsou k dostání halogenové žárovky, LED žárovky a úsporné žárovky.

Při nákupu osvětlení je potřeba dívat se zejména na hodnotu světelného toku. Výkon nemá vliv na intenzitu osvětlení.  V tabulce můžete vidět srovnání výkonů a světelných toků běžných zdrojů světla.

Klasická žárovka                      75 W                   935 lm

Úsporná žárovka                      11 W                    900 lm

Halogenová žárovka              46 W                   920 lm

LED žárovka                                 11 W                   1050 lm

Jak je vidět, abyste osvětlily interiér stejně jako s klasickou žárovkou s příkonem 75 W, stačí k tomu LED žárovka s příkonem 7x menším. Ovšem cena oproti klasickým žárovkám je vyšší. Zatímco klasická žárovka stojí do dvaceti korun, LED žárovka stojí běžně 120 a více korun v závislosti na světelném toku, značce a patici.

Barva světla

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Při nákupu žárovky si můžete na obalu povšimnout číselného údaje s veličinou K. Jedná se o barvu světla. Klasická žárovka dosahuje hodnot 2300 K, zářivka 4200 K a denní světlo 6000 K. Na základě těchto údajů je možné vybrat zdroj světla tak, aby se barva světla hodila dle účelu osvětlení do interiéru. V obývacím pokoji, ve kterém odpočíváme a relaxujeme se bude více hodit osvětlení s teplejší barvou, tedy s nižší hodnotou barevné teploty, zatímco v pracovně, dílně nebo kuchyni se bude lépe hodit zářivka nebo úsporná žárovka s vyšší hodnotou barevné teploty.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů