Jak naložit s plísní, která vám hyzdí fasádu?

Když se na fasádě domu objeví černý povlak, je jasné, že jde do tuhého. Plíseňnegativní vliv na životnost stavby, a navíc se může podepsat také na zdraví obyvatel. Proč se na fasádách objevuje a jak se proti ní bránit?

Plíseň není nic jiného než mikroskopické houby, kterým se daří na vlhkých místech. Bohužel si libuje v širokém teplotním rozmezí (od -10 °C až po + 40 °C), nejčastěji však kolem 25 °C. U nás se plísním daří v průběhu celého roku.

Biotické napadení fasád je typické pro severní, západní, severovýchodní a severozápadní strany domů. Nejzranitelnější jsou objekty, které se nachází na vlhkých a stinných místech. V takových pak nadměrná vlhkost na fasádě kondenzuje a doslova vybízí mikroorganismy k rychlému množení. V praxi může plísni sekundovat i mech či řasy.

ošetření zateplené fasády proti mechu, řasáma lišejníkům, prevence proti zelené plísni na fasádě
Protiplísňové nátěry odstraní řasy a mechy z fasády domu

Plísně si nevybírají a napadají všechny fasády, které splní výše uvedené podmínky. Může se jednat o tenkovrstvou omítku na zateplovacím systému, březolit i plastové palubky. Nejméně odolné jsou omítky a barvy na bázi akrylátových pryskyřic. Odolnější jsou vápenné, cementové a silikátové barvy a omítky. Ideálním řešením jsou protiplísňové nátěry.

Boj s plísní není snadný. Prvním krokem je lokalizace zdroje vlhkosti a učinění patřičných stavebních opatření. Může se jednat i o vykácení vysokých stromů, které fasádu stíní. Jakmile odstraníte starý nátěr či vyčistíte fasádu, aplikujte některý ze speciálních odstraňovačů plísní. Vždy striktně dodržujte pokyny dané výrobcem.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Aplikací chemického přípravku to nekončí. Nechcete-li, aby se plíseň po čase objevila znovu (což se ve většině případů děje), nezbude vám, než na fasádu opatřit protiplísňovým nátěrem. Nátěry proti plísním slouží jako účinná prevence před budoucím rozšířením mikroorganismů.

Pokud vás protiplísňové nátěry fasád zaujaly, přečtěte si o nich více na www.cisteni-fasad-ars.cz.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů