Jak odvzdušnit radiátor?

Občas se stane, že radiátor v zimě není teplý, ačkoli momentálně topíte naplno. Kde je tedy problém? Že by do radiátoru neproudila teplá topná voda z kotle?

Proč se radiátor zavzdušňuje?

Zavzdušňování radiátoru není nic neobvyklého. Na přívodu teplé vody do radiátoru se občas vytvoří vzduchová bublina, která zapříčiní to, že do radiátoru neproudí teplá voda. Vzduchové bubliny se v topném systému berou mikroskopickými netěstnostmi, ale také například během dopouštění systému vodou, kdy voda víří a vznikají tak vzduchové bubliny. Jelikož je vzduch lehčí než voda, stoupá vzhůru do nejvýše položených míst otopné soustavy. Proto zpravidla netopí radiátory v nejvyšším patře domu.

Jak se projevuje zavzdušnění radiátoru?

Zavzdušnění radiátorů se nejčastěji projevuje tak, že radiátor přestane topit zcela, či se jeho topný výkon sníží. Pokud je radiátor zavzdušněn pouze částečně, teplá voda do něj sice proudí, ale radiátor je hlučnější a voda v místě přívodu teplé vody šplouchá a žbluňká.

Kdy se radiátory odvzdušňují?

Radiátory se odvzdušňují vždy jednou ročně před začátkem topné sezóny a dále během topné sezóny vždy, když je to potřeba.

Jak správně odvzdušnit radiátor - odvzdušňovací ventil
Jak správně odvzdušnit radiátor – odvzdušňovací ventil

Jak radiátor odvzdušnit?

Odvzdušnění radiátoru je velmi jednoduché a zvládnete jej odvzdušnit během několika vteřin sami. K odvzdušnění radiátoru budete potřebovat:

-hrnek,

-hadru,

– a případně klíč na odvzdušnění radiátoru (k sehnání v železářství).

Klíč v mnoha případech nebude potřeba a vystačíte si se šroubovákem, nebo s kombinačkami. U některých radiátorů nepotřebujete žádné nářadí, jelikož odvzdušňovací ventil je opatřen šroubováním.

Odvzdušňovací ventily se nachází na radiátorech na přívodu teplé vody.

Odvzdušnění radiátoru – postup

  1. Na začátku topné sezóny zatopte v kotli na nejvyšší stupeň, a pokud je to možné, vypněte oběhové čerpadlo a počkejte cca 20 – 40 minut, než se voda v soustavě ohřeje a všechny vzduchové bubliny naakumulují v jednotlivých radiátorech.
  1. Poté vezměte hrneček a umístěte jej pod ventil. Hadru přiložte k odvzdušňovacímu ventilu a proti směru hodinových ručiček jej mírně povolte, dokud neuslyšíte syčení. V tuto chvíli z radiátoru uniká pára, tudíž si dávejte pozor, abyste si neopařili prsty. Jakmile přestane syčení a začne vytékat voda, radiátor je odvzdušněný a ventil můžete po směru hodinových ručiček nadoraz utáhnout.
  1. Při odvzdušňování se postupuje od nejníže položených radiátorů až po ty v nejvyšším patře.

Poznámka: Někdy odvzdušnění radiátorů napoprvé nepomůže a odvzdušnění se musí opakovat o den či dva později. Vzduchové bubliny se totiž mohou držet i ve vodorovných rozvodech potrubí, která mohou být místy vyboulené a vzduchové bubliny se tak drží právě v těchto místech. Proto je potřeba počkat takovou dobu, dokud oběhové čerpadlo nepřečerpá všechnu vodu v systému společně s těmito vzduchovými bublinami do nejvyšších míst otopné soustavy. Poté je možné odvzdušnění radiátorů možné opakovat.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů