Jak pečovat o matraci?

Pořídili jste si novou matraci, krásně se vám na ní spí a myslíte si, že tím starost o postel končí? Není tomu tak. I matraci je potřeba věnovat péči a správně s ní zacházet.

Povlak na matraci

Především si pořiďte chránič nebo povlak na matraci. K dostání jsou v nejrůznějších podobách, pratelné, snadno snímatelné a výrazně prodlouží životnost.

 Výběr roštu

Kvalita roštu je velmi důležitá, matraci může pomoci, ale i uškodit. Vybírejte rošty s co největším počtem lamel, které jsou rozmístěny přibližně 5 cm od sebe. Plný rošt není vhodný, protože nepruží a neumožňuje správné odvětrávání zespoda. To není pohodlné ani praktické.

Matraci pravidelně vysávejte

Při každé výměně ložního prádla matraci a postel vysajte, abyste odstranili usazený prach. Pokud máte přírodní matraci, jednou za čas ji proklepejte. Dejte s pozor na to, abyste s matrací manipulovali ohleduplně a neohýbali ji.

Větrání také pomůže

Nechte matraci a ložnici celkově pořádně dýchat. Proto často větrejte, snížíte tak vlhkost a bude se vám spát daleko lépe. Nestelte postel okamžitě poté, co vstanete, naopak, nechte ji odkrytou, a to minimálně hodinu. Přehoz na postel umístěte až po vyvětrání a raději volte prodyšné přírodní materiály. Nezapomeňte vyvětrat lůžkoviny, a pokud máte tu možnost, můžete je nechat vyvětrat i z okna nebo na balkoně. Samozřejmě před jejich uložením do peřiňáku postupujte stejně.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Čištění matrací

Matracím svědčí suchý způsob čištění, tomu mokrému se raději vyhněte. Pokud se chcete pustit do odstraňování špíny, nejlépe uděláte, budete-li se držet rad výrobce, protože každému materiálu může vyhovovat něco trochu jiného. Pokyny najdete v návodu k použití a řídit se můžete i štítkem na matraci, který není dobré odstraňovat.
Jelikož se při spánku rozhodně nezatěžuje matrace rovnoměrně, a to samé platí i o pocení, je vhodné ji jednou za čas otočit, a to různým směrem. Čím je člověk těžší, tím častěji by měl matraci otáčet. U přírodních matrací se doporučuje jejich otáčení až 3x za měsíc.
Samozřejmě byste na posteli neměli skákat ani vy, ani vaše děti, může se poškodit nejen matrace, ale i konstrukce postele a rošt. Důležité je vybrat si vhodnou matraci pro vaši váhovou kategorii a nepřetěžovat ji.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů