Jak předcházet rosení oken

Kondenzace vlhkosti neboli rosení patří k hlavním problémům, které se řeší v souvislosti s okny.  I když jsou v dnešní době používána izolační dvojskla nebo trojskla vybavená distančním rámečkem tak, aby se kondenzaci předcházelo, někdy se stejně objeví. Jak je to možné, co je příčinou a jak tomu lze zabránit?

Proč vodní pára na okně kondenzuje?

Kondenzace vodní páry je fyzikální jev, který se projevuje tvorbou kapiček na povrchu konstrukce vlivem kondenzace vodních par, které jsou běžně obsaženy ve vzduchu. Kondenzace vodních par je také ovlivněna teplotou vzduchu v interiéru/exteriéru a povrchovou teplotou konstrukce. V normě ČSN 73 0540 je uvedena tabulka, která popisuje, při jaké povrchové teplotě konstrukce zkondenzuje voda na okně při určité vnitřní teplotě a vlhkosti vzduchu. Pokud je například pokoj vytopený na 20 °C a relativní vlhkost vzduchu v interiéru je 55 %, vodní pára bude kondenzovat na těch částech konstrukce, kde teploto poklesne pod cca 10,7 °C. Čím je teplota vzduchu a relativní vlhkost vzduchu vyšší, tím vyšší je i teplota rosného bodu. Teplota vzduchu a relativní vlhkost je totiž úměrná. Čím vyšší je teplota vzduchu, tím vyšší je i obsah vodních par ve vzduchu.

Tento jev je pozorovatelný například na láhví vína a piva, kterou vytáhnete z lednice. Láhev je studená a jelikož má okolo 4 °C, začne na ní kondenzovat vodní pára. Jakmile láhev zteplá, voda na povrchu láhve se opět vypaří.

Jak zabránit rosení oken z vnitřní strany
Jak zabránit rosení oken z vnitřní strany (zdroj: svet-oken.cz)

Příčiny kondenzování vodní páry na oknech

Z výše popsaného a z dalších konstrukčních skutečností je zřejmé, že příčiny kondenzování vodní páry na okně, mohou být celkem tři.

Příčina kondenzování vodní páry na okně:

  1. Vysoká relatiní vlhkost nebo teplota vzduchu
  2. Špatné tepelně-technické vlastnosti okna
  3. Špatně navržené topení v objektu

Vysoká relativní vlhkost vzduchu/ teplota v interiéru

K vysoké vlhkosti vzduchu v interiéru dochází zejména tehdy, když se pravidelně a intenzivně nevětrá. Vysoká relativní vlhkost je zejména tam, kde je zdroj vlhkosti. Ten je především v koupelně a v kuchyni, proto by se v těchto místnostech mělo invtenzivně a často větrat. Dalším zdrojem vlhkosti jsou lidé, kteří vodní páry vydechují, dále rostliny, které záléváme. Vlhkosti je obsažena také v novostavbě, zejména tehdy, pokud se jedná o novostavbu zděnou s mokrými procesy výstavby.

Častým problémem je například výměna oken v panelovém domě, kde není vzduchotechnické zařízení. Stará netěsná okna se vymění za nová těsná okna, která nepropustí žádnou vlhkost ven. Vlhkost se potom hromadí uvnitř interiéru, dokud nezačne kondenzovat na parapetu, zasklení nebo ostění okna.

Špatné tepelně-technické vlastnosti okna

Zejména u starších oken, která nemají dobré tepelně-technické vlastnosti, může teplota okna (rámu nebo zasklení) klesnout pod teplotu rosného bodu a dojít tak ke kondenzaci. Problém často nastává u starých dřevěných oken, ale i u novejších plastových oken, u kterých došlo k úniku meziskelního plynu a tedy i zhoršení tepelně-technických vlastností.

Špatně navržené topení v objektu

Aby vodní pára na okně nekondenzovala, je nutné zajistit, aby okolo okna dostatečně cirkuloval teplý vzduch. Proto se pod okna odjakživa instalují radiátory, které ohřejí vzduch v místnosti, který dále stoupá okolo okna a ohřívá jej tak, aby nedošlo k poklesu povrchové teploty pod úroveň teploty rosného bodu. Špatně navržené topení je takové, kdy je radiátor zapuštěn hluboko pod parapetem, výkon radiátoru není dostatečně velký nebo je radiátor umístěn zcela vedle okna.

Další příčinou kondenzace vodní páry na okně může být například:

  • stažené vnitřní žaluzie nebo dlouhé záclony bránící cirkulaci vzduchu okolo okna
  • umístění oken na sever, severovýchod, severozápad nebo na neslunečnou stranu
  • obvodová konstrukce s vysokým faktorem difúzního odporu – neprodyšná konstrukce, která neumožňuje prostup vodních par skrze konstrukci

Čtěte dál: Jak správně vybrat a osadit střešní okno?


Nejprve je třeba určit, v jakém prostoru k rosení skel dochází, zda zvenčí, zevnitř místnosti nebo uvnitř izolačního skla.

Rosení oken z vnitřní strany

Rosení oken může způsobit vznik plísní
Rosení oken může způsobit vznik plísní (zdroj: www.oknamonti.cz)

Příčinou je kondenzace vodních par na stěnách skel, z oken pak voda stéká na parapety, může vlhnout ostění, opadávat omítka a tvořit se plíseň. K tomuto jevu dochází většinou v zimě, v místnostech s vyšší vlhkostí a v těch, kde se málo topí nebo se nevětrá. K rosení uvnitř někdy dochází i u novostaveb, které ještě zcela nevyschly, a je to přechodný jev.

Rosení oken uvnitř skel

Pokud meziprostoru izolačních skel kondenzuje vlhkost, je třeba sklo vyměnit, protože netěsní. To mohlo vzniknut montážní chybou nebo přímo při výrobě, na což se vztahuje v záruční době záruka. Další variantou je poškození, které bylo zaviněno nějakým jiným způsobem.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Rosení oken z vnější strany

Tento jev nastává, když je vysoká venkovní vlhkost a zároveň teplota venku vyšší, než je teplota skla. Tento jev nastává nejvíce na jaře a na podzim, kdy se venkovní vzduch po ránu ohřívá rychleji, než konstrukce budovy.

Co je možno proti rosení dělat?

Moderní okna jsou vybavena kvalitním těsněním, které zabrání úniku tepla, na druhé straně ale z místnosti nemůže unikat vlhkost, proto je třeba větrat a využívat co nejvíce variantu mikroventilace. Měli bychom pravidelně větrat, a dům uzpůsobit tak, aby zde vysoká vlhkost zbytečně nevznikala, abychom nebránili správné cirkulaci vzduchu při topení a také se okna snažit umístit pokud možno ne na severní straně, kde jsou ochlazována nejvíce. Samozřejmě, některým faktorům vždy zabránit nejde. Pokud dům rekonstuujete, je vhodné přemýšlet o rovnotlakém systému větrání se zpětným získáním tepla (ZZT).

Jaké jsou zdroje vlhkosti v domech? Vaření, vlhkost z novostavby, koupání a mytí, další lidské činnosti, květiny, i samotná přítomnost živých bytostí, lidí i domácích zvířat. Je samozřejmé, že kvůli rosení oken se nepřestanete umývat nebo přestanete vařit. Při vaření je však důležité buď otevřít okno, nebo zapnout digestoř, aby byl zajištěn odvod vodní páry. Po vykoupání otevřete okno, nikoli dveře do interiéru. Ty nechejte vždy uzavřené, aby se vlhkost nešířila do interiéru.

K rosení přispívá především špatné větrání, nedostatečné topení, nevhodné umístění topného tělesa, dlouhá záclona, závěs nebo stažené žaluzie, neprodyšné zateplení a vnitřní parapet, který přečnívá přes topení. Proveďte tedy úpravu vnitřního parapetu, předsaďte více otopné těleso tak, aby nebylo umístěno ve výklenku, zkraťte dlouhé záclony a uvažujte o venkovní žaluziích nebo roletách.

Rosení lze, alespoň částečně, zabránit výběrem kvalitních, dobře těsnicích oken, se kterými se během montáže bude opatrně manipulovat, aby se nepoškodily, a se kterými budeme správně zacházet.Pro pasivní domy a domy s podlahovým vytápěním jsou vhodná okna s izolačním trojsklem. V ostatních případech s otopnou soustavou s radiátory u obvodových zdí postačí obyčejná okna s izolačním dvojsklem. O srovnání oken s izolačními dvojskly a izolačními trojskly si můžete přečíst v článku dvojsklo nebo trojsklo?

V mnoha případech nemusíte vyměňovat celé okno, ale postačí vyměnit výplň okna, tedy zasklení s novým izolačním dvojsklem. Často bývají dvojskla doplněna o fólii Heat Mirror, která propouští sluneční paprsky do interiéru, ale teplo z interiéru odráží zpět do interiéru a nedochází tak k velkým tepelným ztrátám.


Může Vás zajímat: HS portál – zdvižně posuvné balkónové dveře


Domácí „babské“ pomůcky proti rosení oken

Existují různé fígle, jak se s mlžením a rosením oken vypořádat po svém. Nečekejte však nic převratného a 100% účinného. Tyto rady mlžení a rosení pouze omezí, nikoli zabrání.

Vyzkoušet tak můžete například nanesení mýdla na okno. Mýdlem na okno uděláte mřížku, kterou následně rozetřete po celé ploše okna.  Další rady poukazují na použití zubní pasty nebo kalafuny, kterou nanesete na okno a také rozetřete po celé ploše. Poslední radou je smíchat 10 dávek lihu a 1 dávku glycerinu. Tuto směs nanesete na čistá a suchá okna a necháte zaschnout.

Zdroj:

Autor neznámý. Jak předcházet rosení skel a výplní [online]. [31. 3. 2016]. Dostupné z: <http://www.wdokna.cz/jak-predchazet-roseni-skel-a-vyplni/>.

Titulní obrázek: www.servis-stresnich-oken.cz

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů