Jak se zbavit vlhkosti zdiva – metody, jejich výhody a nevýhody

Vlhkost ve zdech je postrachem každého majitele. Všude přítomná voda postupně promoří zdivo, vyvolá estetické vady, podporuje vznik plísní a postupem času vážně narušuje stabilitu celé stavby. Její oprava, a především prevence, přitom nemusí být obtížné a někdy je zvládnete i sami, bez odborné pomoci.

Prevence vlhkosti

Jelikož nejlepším způsobem, jak něco opravit, je vůbec to nerozbít

  • Pravidelně větrejte. Tuto metodu můžeme doporučit více než topení, které Vás asi napadne jako první. Cirkulace vzduchu je totiž více účinná, prakticky bez práce, a navíc nechá v klidu i Vaši peněženku.
  • Sežeňte si ukazatel vlhkosti (papírový Vás vyjde zhruba na šedesát korun, elektrický pak kolem pětistovky) a snažte se hodnotu udržet mezi čtyřiceti a šedesáti procenty. Tím dokážete případné potíže vždy včas odhalit a zarazit.
  • Vysoušeče. Pokud věříte technice, nebo je venku na otevírání oken příliš chladno, probrouzdejte internet a kupte si jeden z mnoha dostupných vysoušečů (cena za nejlevnější model se pohybuje okolo dvou tisíc). Vlhkosti zbavují poměrně rychle a jedinou nutnou obsluhou často bývá pouhé stisknutí tlačítka.
  • Speciální prostředky. Na internetu se kromě přístrojů můžete setkat i s jinými vysoušecími prostředky. Jde často o různé pytlíčky a tabletky, které vlhkost přeměňují na vodu. Jejich použití se ale hodí spíše na silně postižená místa a vodu je nutné pravidelně vylévat.

Oprava poškozeného zdiva

Že na prevenci už je pozdě? Nezoufejte!

  • Podřezání/Podsekání zdiva:

Podřezání pomocí řetězové/lanové pily bude pravděpodobně první věcí, kterou Vám kamarád na pivu doporučí. U kamenné a smíšené omítky se musí část dokonce zcela vybourat. Do zarovnané spáry se vkládá izolace a zbytek se pak znovu zazdí. U ostatních typů staveb, je možné po oloupání omítky zeď doslova podříznout a do vzniklé mezery postupně aplikovat izolaci. Obě tyto metody by ale měly být brány, jako poslední možnost. Jsou totiž hodně invazivní, pracné a někdy mohou narušit stabilitu celého objektu. Kvůli tomu je často lepší využít služeb profesionála s čímž se ale zase táhnou určité finanční náklady.

  • Sanace:

Pokud situace ještě není tak hrozná, může pro Vás být sanace poměrně jednoduchou a levnou možností, jak vše napravit. Proces většinou spočívá v odstranění omítky a vyvrtání otvorů do spár mezi cihlami. Do děr pak aplikujete speciální injektážní hmoty (např. SikaMur® InjectoCream-100), znovu nanesete omítku a máte hotovo. Sanaci tedy zvládnete sami a často i výrazně ušetříte (cena hmot se pohybuje okolo tisíce korun za balení).

  • Izolace plechem

Další možností hydroizolace je zarazit mezi spáry v maltě kusy vlnitého plechu. Akce probíhá za použití speciálního stroje, takže budete opět potřebovat profesionální pomoc. Výhodou této techniky je mnohem menší invazivnost a prakticky nulová šance „sesedání“ zdí, čímž neriskujete narušení stability objektu.

  • Elektroosmóza

Tento zvláštní název označuje přístup, který umožňuje zeď vysušit bez mechanických zásahů. Je velmi účinná a využívá se proto například i na stavbách. Celé to funguje tak, že speciální přístroj změní polaritu zdi, která následně, místo nasávání, začne vodu odpuzovat. A pak máte vyhráno. Nevýhodou může být, že celý proces vyžaduje práci profesionála. Nepotěší ani cena, která se bohužel pohybuje v řádech desítek tisíc korun.

Držíme Vám palce!