Jak si poradit s velmi malým prostorem? | stavimbydlim.cz
Home Bydlení Jak si poradit s velmi malým prostorem?

Jak si poradit s velmi malým prostorem?

0

Řešit malý prostor je naprosto běžný a každodenní problém. Týká se především lidí ve městech, kteří bydlí v malých bytech (jde o malé dispozice typu 1+kk, 1+1, 2+kk nebo 2+1) nebo v garsoniéře, která naplňuje dispozici malého jednopokojového bytu.

V článku se zaměříme na typ garsoniéry a velmi malého bytu, který je vhodný pro dva lidi.

Při vchodu do bytu budeme jako první řešit nedostatek místa v chodbě. Prostor vždy dokáží ušetřit vestavěné skříně, které mají posuvné dveře, proto nezabírají další prostor. Malým prostorům vždy prospějí světlé barvy, doplněné například o drobné doplňky, které jsou sladěny barevně, nebo je prostor doplněn zajímavou dlažbou či kobercem.

V případě malých koupelen a toalet je taktéž důležitá světlá barva. Zbytečné je v tomto případě složité osvětlení, postačí jednoduchá bodová světla zabudovaná do podhledu, která prostor alespoň trochu opticky zvětší. Většinou se do koupelny vleze také vana, ale prostorově úspornější je samozřejmě sprchový kout. Vana může být zkosená, dělaná na míru tak, aby nebránila vstupu například k umyvadlu.

Set tzv. minikuchyně
Set tzv. minikuchyně (zdroj: http://www.bydleniprokazdeho.cz)

V kuchyni je třeba myslet na to, aby zde nic důležitého nechybělo. Existují například celé sety, které na naprosto minimálním místě splňují všechny praktické požadavky, a to lednici, vařič, dřez a malé úložné prostory. Místo klasického jídelního stolu lze mít třeba stůl skládací, speciálně určen do malých prostorů, nebo třeba barový stolek.

V ložnici je opět možno zbudovat vestavěné skříně, třeba i se zrcadly, aby se prostor zdál větší.

Sedačka v obýváku bohatě postačí jednostranná, záleží na intenzitě používání, mnohdy stačí i malá určená jenom pro dva, doplněna o malý konferenční stolek. Na stránkách architektonických kanceláří se můžeme inspirovat prostorovým řešením malých bytů, které působí velice čistě a útulně, přitom se často nejedná ani o 40 metrů čtverečných.

 

Řešení malé koupelny ve světlých barvách, doplněné o zajímavou dlažbu
Řešení malé koupelny ve světlých barvách, doplněné o zajímavou dlažbu (zdroj: http://homebydleni.cz/bydleni/design-interieru/i-s-omezenym-rozpoctem-zvladli-priblizit-startovaci-bydleni-svym-snum/attachment/09_nicearchitectsdsc_6509/)
Je nutno využít opravdu každý prostor
Je nutno využít opravdu každý prostor (zdroj: http://homebydleni.cz/wp-content/uploads/2013/01/06a-ikea-big-image.jpg)

I docela malá kuchyň se dá designově ztvárnit
I docela malá kuchyň se dá designově ztvárnit (zdroj: http://www.living.cz/uploads/thumbs/750x/gallery/old_gallery_16/3/15639.jpg)V malé kuchyni místo jídelního stolu poslouží barový stolek (
V malé kuchyni místo jídelního stolu poslouží barový stolek (zdroj: http://www.kouba-interier.cz/aitom/upload/rekonstrukce/obrazky_alba/rekonstrukce_garsonky/thumbs/th_121004_004_800x600.jpg)

Vestavěná skříň se zrcadlem zvětší i ten nejmenší prostor
Vestavěná skříň se zrcadlem zvětší i ten nejmenší prostor (zdroj: http://www.skrinevestavene.eu/sites/default/files/u1/rovna_skrin_1.jpg)
Dispoziční řešení malé koupelny
Dispoziční řešení malé koupelny (zdroj: http://www.bydleni-interier.cz/wp-content/uploads/2013/04/retro-ultramoderni-mala-koupelna.jpg)

Zdroj:

Autor neznámý. Jak to dělají jinde – rekonstrukce a revitalizace bytových domů. [online]. 27. 4. 2016, [27. 4. 2016]. Dostupné z ˂http://www.jaktodelaji.cz/novinka/Pri-rekonstrukci-koupelny-neni-malo-prostoru-prekazkou˃

Kateřina Mlejnková. PANELPLUS.cz. [online]. 22.1. 2016, [27. 4. 2016]. Dostupné z ˂http://www.panelplus.cz/cz/1347.maximalne-otevreny-prostor-male-garsonky˃

Obr.: http://365dnidoma.com/galerie/mv-mix/242-Sq-Ft-NYC-Apartment-decor.jpg