Jak snížit energetickou náročnost a ušetřit za energie

Teplo v zimě

Po teplém létě, a vlastně i dost dlouhé a teplé podzimu, přišlo zimní období. I přes globální oteplování se teploty stále dostávají přes den pod nulu, v noci pořádně mrzne.
Proto v tomto období topíme budovy, abychom nemrzly i my, a dosáhli jsme požadovaný tepelný komfort. Někomu stačí mít vytopené na 19 stupňů, někomu je i 23 stupňů málo. Abychom dosáhli požadovanou teplotu, i tu nižší, při venkovních teplotách pod bodem mrazu musíme zajistit vytápění. Teplo ale něco stojí. Každý typ vytápění je třeba zaplatit, a výroba tepla ovlivňuje i životní prostředí. Proto se do popředí dostávají způsoby, jak zamezit úniku tepla z interiéru, teplo udržet uvnitř a snížit tak zatížení, způsobené vytápěním.

Rekonstrukce a novostavby

Do popředí se dostávají nízkoenergetické a pasivní stavby, což znamená, že i konstrukce musí zajistit minimální tepelné ztráty. Tato potřeba s sebou přináší nové konstrukční prvky, využívání progresivních technologií, a nízko energetických řešení. Zároveň se zvyšuje využívání alternativních zdrojů energie.

Nejen novostavby se staví v co nejlepším energetickém standardu. Stačí se projít po České republice a vidíme, že mnohé starší domy procházejí rekonstrukcí a mnohé z nich jsou již na první pohled řešené tak, aby byly co nejvíce energeticky hospodárné. Zateplení, výměna starých oken za nové, které nepropouštějí teplo, vyměněny zateplené střechy, to vše svědčí o tom, že nejde jen o estetické, ale také o funkční změny.

I těsnění pomůže

těsnění do okna bílé
Těsnění do oken zabrání úniku tepla

Pokud není možné provést z různých důvodů velké úpravy domu, je možné řešit úspory na teple i jednoduššími způsoby. Nebudou to komplexní řešení, ale určitě pomohou výraznou měrou uspořit teplo, a tím i snížit výdaje za něj. Základem je zajistit, aby teplo neunikalo přes dveře a okna. Nejjednodušší a efektivně je nalepení dodatečných těsnění do dveří a oken. Obvykle se jedná o silikonové těsnění s lepicí páskou. Toto řešení je tedy naprosto jednoduché a zvládne ho každý, i bez nářadí. Na dveře je možné přidat i těsnění na dveře, které se lepí na spodní část dveří, a zabraňuje pronikání chladu pod dveře. Toto těsnění je možné montovat na vchodové, ale i interiérové dveře. Přes dveře a okna nebude táhnout studený vzduch, a získáme lepší tepelnou pohodu.

Výkonnější radiátor

Topný okruh s radiátory využívá na distribuci tepla obvykle zahřátou vodu. Přidáním přísad do vytápění můžeme zvýšit účinnost radiátorů a na udržení požadované teploty využijeme až o 15% méně energie. Podstatou takové přísady může být např. úprava struktury vody, snížení obsahu mikrobublinek vzduchu, a snížení povrchového napětí vody o více než 60% a tím zvýšení tepelného kontaktu, který zvyšuje tepelný výkon a účinnost topného systému.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Přísada Endotherm
Přísada Endotherm pro snížení povrchového napětí vody

Znamená to, že voda předá radiátoru více tepla, které se dostává do místnosti, a zároveň po uzavření průtoku vody termoregulační hlavicí zůstává radiátor déle teplý. Tyto přísady jsou vhodné zejména pro menší topné okruhy – domy nebo byty, ale je možné je využít i ve velkých systémech. Úspory nejsou zanedbatelné.

Ventilátor na radiátor

Ventilátor na radiátor
Ventilátor na radiátor

Proudění ohřátého vzduchu od radiátoru do prostoru můžeme ovlivnit i dalším způsobem. Chladný vzduch prochází radiátorem, kde se otepluje. Teplý vzduch stoupá a přechodem místností se ochlazuje a klesá. Takto cirkuluje vzduch v ohřívané místnosti. Urychlením cirkulace se zkrátí doba vytopení na požadovanou teplotu, a ušetří se energie na vytápění. Na urychlení proudění vzduchu radiátorem můžeme použít patentovaný ventilátor na radiátor. Jde o řadu malých ventilátorů, které se dají zavěsit ze spodní strany na radiátor, a urychlují proudění vzduchu radiátorem. Tím pomáhají odebírat teplo z radiátorů, zvyšují jejich účinnost, teplý vzduch se rychleji dostane do prostoru a vytopení místnosti trvá až 5x rychleji. Při použití ventilátoru, prostorového termostatu, termohlavice a při dobrém nastavení celého topného systému, je možné dosáhnout úspory nákladů za topení až o více než 50%. Návratnost investice do ventilátoru na radiátor je jedna topná sezóna.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů