Home Zahrada Příslušenství Jak správně udržovat a pečovat o venkovní bazén

Jak správně udržovat a pečovat o venkovní bazén

0

Koupací sezóna se nezadržitelně blíží, teplých dní nezadržitelně přibývá. S ní přichází na řadu i úklid bazénu a jeho napuštění vodou, či výměna vody po zimě.

Prvním krokem při čištění bazénu je odstranění nečistot, které jsou vidět pouhým okem, jako napadané listí, trávu a jiné zbytky, které sem napadaly nebo je sem zavál vítr. Dalším krokem je vyčištění stěn bazénu. To provedeme pomocí speciální chemie, která je přímo určená k čištění stěn bazénu. Přípravek se nanese na stěny a nechá působit, poté se proudem vody opláchne.

Dno bazénu nejlépe vyčistíme bazénovým vysavačem. Poté můžeme zapojit bazén na filtrační zařízení. Je důležité zkontrolovat stav pískového filtru, pokud je zanesený, je nutné ho vyměnit.

Pokud máme tyto kroky splněny, můžeme se pustit do napouštění bazénu vodou. Nejdůležitějšími faktory, které určují kvalitu vody, jsou hodnota pH a obsah chloru ve vodě.

Mechanický vysavač nečistoty v bazénu
Mechanický vysavač nečistot pro udržení čisté bazénové vody(zdroj: http://img1.mountfield.sxcdn.net/cs/stranky/bazenove-vysavace/mechanicky.jpg)

Voda by měla mít hodnotu pH v rozmezí od 7,2 do 7,6. Pokud je pH kyselé, tedy nižší než 6,5, voda může způsobit korozi kovových částí bazénu, může způsobit blednutí bazénu, nebo může způsobit podráždění kůže či očí. Pokud se hodnota vyšplhá nad 7,8 a pH začne být zásadité, může dojít k zakalení vody, také účinnost bazénové chemie se snižuje.

Hodnotu pH je vhodné měřit každý týden. Pokud bazén napouštíme vodou měkkou, pH klesá, pokud vodou tvrdou, pH naopak stoupá. Problémy s pH jednoduše vyřeší přípravky k tomu připravené (pH plus, pH minus).

Podobně se měří i tvrdost vody. Problémem je velmi tvrdá voda, ve které se tvoří vodní kámen.

Chlor slouží k dezinfekci vody. V přiměřeném množství pro člověka není nijak škodlivý. V maximálním množství do 3 mg chloru na 1 litr voda nezpůsobuje dermatologické problémy, ani nejde chlorem cítit. Jedná se o tzv. chlor volný. Chlor vázaný vzniká v okamžiku, kdy volný chlor začne reagovat s nečistotami. Jeho nedostatek ve vodě způsobí výskyt řas, které znehodnotí vodu. Naopak jeho vysoký obsah způsobí podráždění kůže a očí.

Velmi důležitá je filtrace. Záleží na velikosti bazénu a také na tom, jestli je venkovní nebo vnitřní.

Filtrů je mnoho druhů, nejčastějšími jsou filtry pískové, kartušové, molitanové nebo s látkovými vaky.

Za nejkvalitnější filtraci je považována filtrace písková. Používá se křemičitý písek frakce 0,37 – 1,2 mm. Funguje na principu filtrování částic přes písek. Skimmer (část filtru umístěna na hladině vody, která nasává vodu), saje znečištěnou vodu, v koši se zachycují nejhrubší nečistoty, jemné jsou hnány dále přes písek. Čistá voda se vrací zpět do bazénu. Filtrační písek je nezbytné asi po dvou letech zcela vyměnit za nový, čistý. Pokud je filtr hodně zanesený, zbytečně tak namáhá čerpadlo. Košík s nečistotami je nutné čistit pokaždé, když je plný.

Poloautomatické vysavače
Poloautomatické vysavače (zdroj: http://www.itest.cz/wp-content/uploads/2014/08/bazenove_vysavace_velky.jpg)

Praktickým pomocníkem je při čištění bazénu je samozřejmě vysavač. Existují tři typy – mechanické, poloautomatické a plně automatické.

Mechanický vysavač se napojí na filtrační systém, ale je ovládán pomocí teleskopické tyče z břehu, která svou hlavou nasává nečistoty, které jsou dále zpracovány filtrem.

Poloautomatické vysavače se také napojí na filtrační systém, s tím rozdílem, že odstranit nečistoty jsou schopné bez ovládání člověkem. Jsou schopny vyčistit i stěny.

Automatické vysavače fungují jako samostatná čistící jednotka. Našim úkolem je proto jenom je spustit do bazénu, dále se nemusíme o nic starat. Můžeme si zvolit například noční program, abychom ráno přicházeli k čistému bazénu.

Pokud zvolíme vysavač automatický, je potřeba se připravit na větší investici, automatický vysavač může stát až 50 tisíc korun.

Co se týče bazénové chemie, nejčastěji používané přípravky jsou pro úpravu pH vody a chlor sloužící k dezinfekci. Dají se zakoupit i přípravky přímo určené k prvnímu napuštění bazénu vodou.

 

Automatický vysavač
Automatický vysavač (zdroj: http://img1.mountfield.sxcdn.net/files/ff/ff3b3242-0be5-4a09-bee7-ce1224619d59_800_600_fit.jpg)
Pomůcka k měření pH vody a obsahu chloru v bazénu
Pomůcka k měření pH vody a obsahu chloru v bazénu (zdroj: http://www.ghcinvest.cz/files/uploaded/UserFiles/Image/ilustrace/soukrome/ME/pooltestervevode.jpg)
Ukázka bazénové chemie
Ukázka bazénové chemie (zdroj: http://mujdum.dumabyt.cz/obrazek/4f573e17617cf/bazenovachemie-ilustracnifoto_595x289.jpg)
Ukázka bazénové chemie
Ukázka bazénové chemie (zdroj: http://www.ekocis.cz/editor/filestore/Image/bazenova_chemie.jpg)
Voda se kvůli řasám zbarvila do zelena
Voda se kvůli řasám zbarvila do zelena (zdroj: http://s646.photobucket.com/user/wildturkey101/media/POOL2012008.jpg.html)

Autor neznámý. Svět bydlení [online]. 29.4. 2013, [29.5. 2016]. Dostupné z <http://www.svet-bydleni.cz/zahrada/jarni-cisteni-bazenu>

Jaromír Malich. iReceptář.cz [online]. 21.4. 2015, [29.5. 2016]. Dostupné z <http://www.ireceptar.cz/zahrada/zahradni-stavby/jarni-udrzba-bazenu/>

Autor neznámý. Piskovafiltracebazenu.cz [online]. 29.5. 2016, [29.5. 2016]. Dostupné z <http://www.piskovafiltracebazenu.cz>

Ondřej Vaněček. Dům a byt – internetový časopis o bydlení [online]. 31.7. 2006, [29.5. 2016]. Dostupné z <http://www.dumabyt.cz/rubriky/interier/bydlime/bazenove-filtry_17983.html>

Autor neznámý. Mountfield [online]. 29.5. 2016, [29.5. 2016]. Dostupné z <http://www.mountfield.cz/bazenove-vysavace>