Jak ušetřit při výběru stavební firmy nebo řemeslníka? | stavimbydlim.cz
Home Stavba domu Jak ušetřit při výběru stavební firmy nebo řemeslníka?

Jak ušetřit při výběru stavební firmy nebo řemeslníka?

0

Vzhledem k tomu, že v posledních letech stavebnictví „kvete“, na stavbu či rekonstrukci je třeba shánět s velkým předčasem nejen stavební materiál, kterého je nedostatek, ale také stavební firmu a řemeslníky. Jelikož minulý rok stavebnictví prosperovalo, řemeslníci a firmy měly nabídek tolik, že je mnohdy musel odmítat, případně je odkládaly i o několik měsíců. Mnoho stavebníků tak nestlihlo stavbu dokončit v plánovaném termínu.

Pokud si přejete s pracemi začít již na jaře, je potřeba začít shánět řemeslníky co nejdříve. Jak ale vybrat poctivého řemeslníka a neriskovat tak, že za vaše peníze práci odflákne? Nejlepší je se vždy spoléhat na doporučení od známých, kteří mají s danou firmou či řemeslníkem osobní zkušenost. Takové osobní doporučení má pro mnoho lidí nevyšší váhu.

Pokud však nemáte nikoho, kdo by vám řemeslníka či stavbení firmu doporuči, nabízí se druhá možnost, a sice sehnat řemeslníka online z různých internetových katalogů. Na internetu si jej můžete v různých diskuzích prověřit, zda se nejedná o nějakého podvodníka, který nedodržuje sjednané podmínky či neodvádí kvalitní práci.

Katalogů firem a diskuzí je na internetu nespočet, stačí použít vyhledávač Google. Nejpřehlednější vyhledávání v současné době nabízí portál firmy.cz provozovaný českým vyhledávačem Seznam, kde naleznete firmu či řemeslníka dle zaměření a regionu, ve kterém působí. Mnohdy se však u subjektu nenachází žádná recenze, a pokud nachází, není ještě jisté, že se nejedná o recenze sepsané „na míru“.

Hledání zabere mnoho času

Velkou nevýhodou tohoto způsobu vyhledávání řemeslníka je zdlouhavé obvolávání a obesílání e-maily, na které vám mnohdy ani neodpoví. Může se vám také stát, že ani jeden z desítek kontaktovaných nebude mít v daném období možnost pro vás práci udělat, nebo si řekne příliš vysokou cenu.

To je v dnešní době běžná praxe. Jelikož je mnoho práce a stále méně řemeslníků, poptávka převyšuje nabídku a někteří řemeslníci si neváhají říct i dvojnásobek obvyklé ceny. Jednoduše tak zkouší, zda se někdo “chytne”. Většinou jsou to stavebníci, kteří podcenili přípravu a s dostatečným předstihem si nezamluvili řemeslníka, nebo jim řemeslník zakázku na poslední chvíli odřekl.

Zkraťte dobu hledání na minimum. Využijte bezplatnou službu, pro hromadné kontaktování řemeslníků. Vyplníte jeden formulář, odešlete jej a kontaktujete prověřené řemeslníky ve vašem nejbližším okolí. Do 24 hodin obdržíte cenové nabídky, že kterých si vyberete dle libosti a pokud se vám žádná nebude zamlouvat, jednoduše odmítnete všechny. Odeslaná poptávka je nezávazná. Formulář je pro vás připraven na konci tohoto člnku.

 Vybírejte z více nabídek a ušetříte

Poptávka po pokladači zámkové dlažby ušetřila přes 13 000,-Kč
Poptávka po pokladači zámkové dlažby ušetřila přes 13 000,-Kč

Při výběru řemeslníka či stavební firmy porovnávejte vždy více cenových nabídek. Každý stavebník potvrdí, že cenové nabídky se mnohdy liší o desítky %, což při cenách stavebních prací představuje nezanedbatelnou sumu.

Osobně jsme vyzkoušeli odeslat poptávkový formulář na pokládku zámkové dlažby, a to v okolí města Brno. Kompletní znění naší poptávky je uvedeno níže:

 


Poptávám: Pokladače zámkové dlažby

Dobrý den, poptávám pokladače, který by položil zámkovou dlažbu (přírodní Parketa, výška 8 cm) na příjezdové cestě ke garáži. Délka cesty je cca 12 metrů, šířka 3,5 m. Celková výměra zámkové dlažby je tedy cca 42 m2, délka obrubníku tl. 50 mm bude cca 28 m. Podklad pro položení dlažby není připraven, poptávám kompletní práce včetně dodávky materiálu. Foto staveniště v příloze.

Místo realizace: Brno

Termín: září – listopad

Na výše uvedenou poptávku se nám během 2 dnů ozvalo celkem 8 řemeslníků a firem, které zaslaly hrubé cenové nabídky. Jejich přehled můžete vidět v tabulce.

Pořadové číslo:Cena v Kč za kompletní realizaci
145 000
246 900
354 200
442 000
548 590
651 100
755 600
849 800

Nejnižší nabídková cena za realizaci byla 42 000,-Kč a nejvyšší nabídka byla 55 600,-Kč, tedy o více jak 32 % vyšší. Odesláním nezávazné poptávky a porovnáním cenových nabídek jsme ušetřili 13 600,-Kč.

Zadejte zdarma nezávaznou poptávku a zjistěte, kolik můžete ušetřit

Jak napsat poptávku?

Poptávka by každopádně měla obsahovat co nejpodrobnější popis poptávaných prací. Vždy je dobré specifikovat, co si přejete postavit, z jakého materiálu bude stavba realizovaná a především jaké bude mít rozměry. V případě domu je také vhodné specifikovat, zda bude dům podsklepený, jak bude zastřešený, kolik pater a místností bude mít apod.

Důležité je také specifikovat zvláštní skutečnosti, které mohou mít značný vliv na cenu. Například že bude stavba realizována ve svahu, nebo že se jedná o rekonstrukci památkově chráněné stavby. Tohle vše stačí pro velmi hrubý odhad, přesnou cenu vám firma/řemeslník sdělí na základě podrobnějšího popisu či projektové dokumentace.