Jak vybrat lazuru na dřevo – velké srovnání lazur

Dřevo, jakožto přírodní materiál, je náchylné na spoustu vnějších vlivů, které zhoršují jeho vlastnosti či jej dokonce zcela zničí. Proto je nutné dřevo chránit ochrannou vrstvou proti degradaci tak, aby si svoje vlastnosti a vzhled udrželo co nejdéle. Jednou z možností ochrany dřeva je lazura na dřevo.

Proč je vhodné dřevo ošetřovat?

Dřevo je náchylné na spoustu věcí a ve stavebnictví je považováno za materiál, který se musí používat s jistou opatrností. Vlhkost, sluneční záření, hmyz a houby představují největší riziko pro dřevo. Ochranné lazury na dřevo mají za úkol nejen zvýraznit texturu dřeva a co nejdéle uchovat jeho barvu, ale především jej chránit před biologickými škůdci, kteří mohou dřevo naprosto znehodnotit.

Vlhkost na neošetřeném dřevě způsobí výskyt plísní a hub, sluneční paprsky způsobí zešednutí dřeva, hmyz a dřevokazné houby dokážou narušit strukturu dřeva, které tím pádem ztratí celistvost a únosnost. Například dřevomorka domácí dokáže během pár měsíců napadnout a zlikvidovat dřevo natolik, že se samo drolí.

Lazura nebo lak? Co použít?

Rozdíl mezi lakem a lazurou je v jejich chemickém složení, ovšem lakovaný a lazurovaný povrch dřeva je velice snadné rozlišit. Zatímco se lazura vpíjí do dřeva a na povrchu nezůstane prakticky nic případně slabá vrstva filmu, lak na povrchu ošetřovaného dřeva zanechá film větší tloušťky, který tvoří vodonepropustný a paronepropustný potah.

Pokud chcete zachovat přírodní kresbu dřeva, volte lazuru. Vzhledem k tomu, že nevytváří film, kresba dřeva je i po natření viditelná, v některých případech i zvýrazněná. Lak všechno překryje. Pokud zvolíte neprůhledný lak, nepoznáte, že se jedná o dřevo. U transparentního laku sice poznáte, že se jedná o dřevo, ale povrch je zcela hladký a bez jakýchkoli zvýrazněných letokruhů.

Dalším kritériem, které rozhoduje o výběru mezi lakem a lazurou na dřevo je životnost nátěru. Lak všeobecně vydrží až o 4 roky déle. Nicméně následná rekonstrukce laku je pracnější. V případě, že lak popraskal či se místy odlupuje, bude potřeba jej odstranit všechen. To zahrnuje opálení a oškrábání starého laku špachtlí, případně ocelovým kartáčem. U lazury je renovace nátěru jednoduší. Povrch stačí očistit, případně jemně přejet smirkovým papírem a znovu natřít lazurou.

Velmi důležitým kritériem při výběru lazury nebo laku je typ podkladu, na který se lazura nebo lak bude nanášet. Lazura se volí na základě vlhkosti dřeva. Pokud je dřevo vlhké, lak ani silnovrstvá lazura není pro aplikaci vhodná. Více je popsáno níže.

Dělení lazur na dřevo

Typ lazury na dřevo

Silnovrstvá – Silnovrstvá lazura je vhodná pro aplikaci na dokonale vyschlé dřevo, které má vlhkost maximálně 12 – 17 %. Silnovsrtvá lazura se hodí na prvky konstrukce, které v průběhu životnosti razantně nemění své rozměry v závislosti na vlhkosti a teplotě. Silnovrstvá lazura je vhodná pro okenice, okna, dveře, dřevěné obložení fasády domu, podbití střechy apod. Lazura je hustší, méně se vpíjí do dřeva a obsahuje více sušiny, která po zaschnutí vytváří průhledný film na povrchu dřeva. Vrstva lazury na povrchu dřeva je však daleko menší než u laku a zůstává tak zvýrazněná přírodní kresba dřeva.

Tenkovrstvá – tenkovrstvá lazura je oproti silnovrstvé lazuře méně hustá a obsahuje méně sušiny. To znamená, že se tenkovrstvá lazura vpije do větší hloubky dřeva a na povrchu nezanechá prakticky žádný ochranný film. Je vhodná zpravidla pro aplikaci na dřevo, které není dokonale vyschlé a má tedy vyšší vlhkost. Je vhodná například na zahradní nábytek, ploty, zahradní domky a všechny ostatní konstrukce, které jsou zhotoveny z vlhkého dřeva. V případě použití silnovrstvé lazury počítejte s loupáním lazury.

Středněvrstvá – středněvrstvá lazura tvoří přechod mezi tenkovrstvou a silnovrstvou lazurou. Je vhodné ji používat spíše na vyschlé dřevo, hodí se na okna, dveře, dřevěné fasádní obklady, bednění, zahradní nábytek apod.

Hybridní – hybridní lazura je silnovrstvá lazura obsahující hybridní molekuly, které vytváří pružnou a prodyšnou membránu. Lazura se vpíjí hluboko do dřeva, chrání jej před znehodnocení, nepřízni počasí a UV zářením. Vhodná je prakticky na všechny dřevěné povrchy v exteriéru a interiéru.

Interiérová vs. exteriérová lazura na dřevo

Při výběru lazury musíme mít jasno, co budeme natírat. Většina lazur je vhodná jak pro použití v exteriéru, tak v interiéru, ovšem některé lazury nejsou pro interiérové použití vhodné.

Základ lazury

Syntetický – jedná se o standardní, dlouho používané složení lazur. Lazura nemá tak přísné požadavky na připravenost podkladu, jako lazura s vodou ředitelným základem. Lazury se v zásadě nemusí ředit, čištění štětců však již vyžaduje syntetické ředidlo.

Vodou ředitelný základ – akrylátový – jde se o ekologický typ lazury. Aplikace je velmi jednoduchá, rychleji schne, nezapáchají a nářadí se lehce čistí. Někteří odborníci se však akrylátovým lazurám vyhýbají z toho důvodu, že lazura potřebuje dokonale čistý a odmaštěný podklad. Někteří také tvrdí, že se vodou ředitelné lazury špatně slijí a nevytváří tak jednotný povrch.

Obsah sušiny

Jedná se o parametr, který je poměrně zásadní, avšak dohledatelný pouze v technickém listě výrobku. Pro laického zákazníka tento parametr nemá až takový význam. Obsah sušiny ve výrobku je uváděný v %. Čím vyšší obsah sušiny, tím po zaschnutí lazury vznikne na povrch dřeva tlustší vrstva ochranného filmu. U tenkovrstvých lazur se obsah sušiny pohybuje okolo hodnoty 20 – 30 %, u silnovrstvých lazur okolo 55 – 65 %.

Přehled lazur na dřevo – jakou vybrat?

Na trhu existuje nepřeberné množství lazur na dřevo, ať již univerzálních nebo určených ke konkrétní aplikaci. Uveďme si některé nejznámější lazury na dřevo.

Akzo Nobel Luxol Originál – Luxol je tenkovrstvá lazura pro dekorativní nátěry na dřevo s ochranou proti UV záření. Je vhodná pro nátěry v interiéru i exteriéru, snadno se aplikuje a cena výrobku je příznivá.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Lazury Remmers

Holzschutz-Creme – tenkovrstvá lazura na dřevo na bázi krému.

Technický list lazura na dřevo remmers Holzschutz Creme

Langzeit –Lasur UV– dekorativní středněvrstvá lazura pro nátěry oken, dveří, obložení.

Technický list lazura na dřevo remmeres Lanzeut-Lasur UV

HK-Lasur – tenkovrstvá impregnační lazura určená na ochranu a dekoraci venkovních povrchů.

Technický list lazura na dřevo remmers HK-Lasur

WETTERSCHUTZ-LASUR UV – lazurový gel s nanoabsorbéry UV záření na vodní bázi. Lazuru je vhodné kombinovat s výrobkem HOLZSCHUTZ-CREME a poté aplikovat dvojnásobný nátěr WETTERSCHUTZ-LASUR UV

RENOVIER-GRUND – Vodou ředitelný nátěr pro renovaci starého, zvětralého dřeva.

HOLZSCHUTZ-GRUND – Ochrana jehličnatých dřevin proti zamodrání a hnilobě. Lazura vytváří ochranu před dřevokazným hmyzem a dřevo zabarvujícíma houbama. Po zaschnutí lazury je možné provést dokončovací nátěr libovolnými dekorativními lazurami, laky nebo barvami.

IMPRÄGNIER-LASUR – Tenkovrstvá lazura na bázi rozpouštědel. Lazura je vhodná do exteriéru na konstrukce, které nejsou přímo vystaveny působení povětrnostních vlivů. U lazury může dojít k vymývání vodorozpustných látek, proto je nutné ji chránit další vrstvou silnovrstvé lazury v odpovídajícím odstínu.

Lazury Primalex

Primalex lazura tenkovrstvá – vhodná pro vnitřní i venkovní aplikaci, zvýrazňuje kresbu dřeva, zvyšuje odolnost vůči povětrnostním vlivům a UV záření

Katalogový list Primalex lazura tenkovrstvá

Technický list Primalex lazura tenkovrstvá

Primalex lazura silnovrstvá – vytváří hedvábně lesklý průhledný ochranný film, který je pružný, zachovává a zvýrazňuje kresbu dřeva

Katalogový list Primalex lazura silnovrstvá

Technický list Primalex lazura silnovrstvá

Primalex LAZURA & NAPOUŠTĚDLO 3v1 – lazura nabízí nejen dekorativní účinky, ale i ochranu dřeva před zamodráním a hnilobou. Lazura je vhodná zejména do exteriéru na prvky, které jsou ve styku s vlhkostí. Lazura proniká hluboko do struktury dřeva a chrání jej proti dřevokaznému hmyzu a houbám. Lazura plní funkci impregnační.

Katalogový list Primalex Lazura a napouštědlo 3v1

Technický list Primalex Lazura a napouštědlo 3×1

Lazura Baufix – nabízí lazuru přímo určenou pro nátěr plotu a dřeva v zahradě. Je určena tedy výhradně pro aplikaci v exteriéru.

Lazury Adler – nabízí lazury na dřevo v několika řadách – Aqua-terra, Pullex Platin, 3IN1-Lasur – tenkovrstvá impregnační lazura na dřevo na bázi rozpouštědla, aplikací získáte impregnaci, základní a konečný nátěr v jednom; Plus Lazur, Top-Lasur, High-Tech, Objekt Lasur a další.

Lazury Bondex

Bondex MATT – Tenkovrstvá lazura na dřevo se zvýšenou ochranou proti UV záření.

Technický list Bondex MATT

Bondex SATIN – Silnovrstvá lazura na dřevo, dává dřevu saténový odlesk, ponechává viditelnou kresbu dřeva.

Technický list Bondex SATIN

Bondex SUPERIOR – odolná tixotropní lazura s gelovou konzistencí.

Technický list Bondex SUPERIOR

Lazury Balakryl

Balakryl DIXOL – vodou ředitelná rychleschnoucí tenkovrstvá lazura poskytující hloubkovou ochranu dřeva před povětrnostními podmínkami a UV zářením. Vhodná do interiéru i exteriéru.

Balakryl TELUX – ředitelná rychleschnoucí silnovrstvá lazura poskytující vysoce dekorativní vzhled s dobrou barevnou stálostí. Vhodná do interiéru i exteriéru.

Colorlak PROFI LAZURA S1025 – syntetická polomatná silnovrstvá lazura určená do interiéru i exteriéru, tixotropní charakter umožňující aplikaci v silných vrstvách bez stékání lazury.

Katalogový list Colorlak Profi Lazura

Lazury Chemolux

Chemolux S1040 S Klasik – ochranná lazura na dřevo.

Technický list Chemolux S1040 S Klasik

Chemolux S10 25 S Extra – ochranná hrubovrstvá lazura na dřevo.

Technický list Chemolux S1025 Extra

Chemolux V 2071 V klasik – ochranná lazura na dřevo vodou ředitelná.

Technický list Chemolux V2071 V Klasik

Chemolux V 2071 V extra – hrubovrstvá lazura na dřevo vodou ředitelná.

Technický list Chemolux V2071 V Extra

Chemolux Lignum – prémiová ochranná lazura na dřevo.

Technický list Chemolux Lignum

Lazury Caparol

Capadur F7 – ProtectLazur – tvoří středně tlustou vrstvu krycího filmu, chrání dřevo před UV zářením.

Capadur LazurGel – tixotropní difúzně otevřená tenkovrstvá lazura.

Capadur DekorLazur – ekologická, vodou ředitelná lazura pro vnitřní i vnější použití.

Capadur Parkettlack – vodou ředitelný jednosložkový lesklý nátěr na dřevěné a laminátové podlahy pro vnitřní použití.

Capadur Grey Express – transparentní impregnace na dřevo s hydrofobními účinky.

Capadur Greywood – difúzní lazura, lazura netvoří souvislou vrstvu.

Capadur Silverstyle – difúzní lazura na dřevo s metalickým vzhledem.

Capadur Twin proof – tenkovrstvá lazura na dřevo poskytující ochranu proti UV záření.

Jak správně lazuru na dřevo aplikovat?

Prioritou číslo jedna je správně připravený podklad. Ten musí být čistý, vybroušený, odmaštěný a zbavený prachu. Pokud natíráte povrch, který již dříve natřený byl, je nutné zkontrolovat, v jakém stavu původní nátěr je. Pokud je celistvý, soudržný, neloupe se a nepraská, stačí jej očistit a jemně přebrousit smirkovým papírem. Pokud se nátěr loupe nebo praská, je třeba jej všechen důkladně odstranit. Podklad je poté potřeba přebrousit a očistit od hrubých a prachových částic. Důležité také je, aby vlhkost dřeva nebyla vyšší, než je maximální povolená hodnota. Lazura by se poté mohla loupat.

Před samotnou aplikací lazury je vhodné nanést fungicidní napouštědlo, které zabrání zamodrávání dřeva či napadení dřeva dřevokaznou houbou. Na trhu však existují i takové lazury, které mají schopnost jak dekorativní, tak ochrannou.

Před nanášením nátěrové hmoty je lazuru potřeba důkladně promíchat, aby na dně nádoby nezůstala usazenina. Nepoužitý zbytek lazury vzduchotěsně uzavřete, aby lazura nevyschla.

Lazura se na povrch dřeva nanáší pomocí měkkého štětce ve směru vláken dřeva. Optimální teplota pro aplikaci je 10 – 30 °C. Lazura se nanáší minimálně ve 2 – 3 vrstvách, přičemž interval mezi jednotlivými vrstvami je minimálně 5-7 hodin.

Není možné standardizovat přesné podmínky pro aplikaci lazury. Vždy je nutné prostudovat návod na aplikaci lazury, případně technický list výrobku, kde se dočtete vše důležité od přípravy podkladu, až po finální ošetření povrchu lazury.

Nejčastější chyby při aplikaci lazury na dřevo

Níže uvádíme, čemu je vhodné se vyvarovat při aplikaci lazury tak, aby vám nátěr co nejdéle vydržel a získal kýžené vlastnosti.

Pokud není dřevo dokonale vyschlé, není vhodné jej opatřovat silnovrstvou lazurou. Lazura se může časem sloupat. V případě nutnosti použijte tenkovrstvou lazuru, která se do dřeva vpije a nezanechá na povrchu neprodyšný film.

Pokud ošetřujete dřevo v exteriéru, ujistěte se, že je lazura k tomu určená a že má UV filtr, který zabrání zčernání nebo zešednutí dřeva. Světlejší odstíny mají nižší obsah pigmentu, který dřevo chrání před nežádoucí změnou barvy, naopak příliš tmavé odstíny lépe kumulují teplo, mění tím pádem svůj objem a mohou popraskat.

Pro aplikaci silnovrstvé lazury je vhodné hlídat i vzdušnou vlhkost. Pokud je lazura nanášena v době, kdy je vysoká vzdušná vlhkost, může se stát, že povrch lazury krátce po aplikací zmatovatí. Proto je vhodné lazuru nanášet zejména v dopoledních hodinách, kdy je vzdušná vlhkost nejnižší.

Vydatnost aneb kolik m2 dřeva lazurou natřete

Před tím, než vyrazíte do obchodu koupit lazuru, spočítejte si, jaké potřebujete množství. Eliminujete tak situaci, že vám lazura bude scházet. Na každé plechovce je uvedena vydatnost lazury, jinak řečeno na kolik m2 vystačí 1 l lazury. Hodnota je udávaná v určitém rozmezí, vždy je však vhodné držet se spíše té nižší hranice. Může se stát, že dřevo, které budete lazurou natírat, je příliš savé a spotřeba lazury bude tím pádem vyšší. Také počítejte s tím, že budete aplikovat pravděpodobně více vrstev nátěru. Pokud tedy plechovka vystačí dle výrobce na minimálně 15 m2 a budete aplikovat 3 vrstvy lazury, vystačí ve skutečnosti jen na 5 m2.

Lazura na dřevo – vzorník

Níže v galerii uvádíme vzorníky lazur na dřevo nejznámějších výrobců lazur. Vybírat můžete z desítek různých odstínů pro exteriérové i interiérové použití.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů