Jak vybrat to správné okno do duše pasivního domu

Ať už vybíráme do bytu nebo domu, volba nových oken je nesnadným rozhodnutím. Důležitými faktory pro správný výběr je dlouhá životnost oken a minimální požadavky na údržbu. Pochopitelně nemáme také zájem na tom, aby se okna někde rosila, anebo skrze ně unikalo příliš mnoho tepla. Pro výběr oken do pasivního domu jsou ale kritéria ještě přísnější. Často se dočtete, že součinitel prostupu tepla, udávaný pro okna do tohoto typu domů, by neměl přesáhnout hodnotu 0,8 W/m2K. Je to ale všechno, na co se zaměřit při výběru oken do pasivního domu?

Okna jsou vždy zdrojem přirozeného světla a v klasických domech slouží pochopitelně také k větrání. U pasivních staveb však výměnu vzduchu zajišťuje větrací systém. Přesto se doporučuje alespoň některá okna zvolit jako otvíratelná. V létě je přece jen příjemnější, aby se vzduch obměňoval přirozeně, a také se vám budou snadněji umývat.

Hliníkové oknoAť už se rozhodnete do svého pasivního domu pro hliníková nebo plastová okna, rozhodně doporučujeme takzvaná solární skla se zvýšenou energetickou propustností. Výhodné je jednoduše využít možných solárních zisků u oken s kladnou bilancí. To jsou taková, která přijmou více energie, než unikne. V takovém případě ale nesmíme opomenout řešení kvalitního stínění oken. Jinak by se nám místnosti v létě přehřívaly a náklady by se zase navýšily kvůli nutnosti používání umělého chlazení.

Izolační skla mají vždy lepší tepelně izolační vlastnosti než rámy, a tak jsou pro pasivní domy trendy hlavně okna s nízkými rámy. Rozhodně ale nikdy neuděláte chybu, pokud si vyberete okna, která jsou opatřena certifikátem Passive House Institutu v kategorii A.

Dále se při výběru okna zaměřte také na třídu průvzdušnosti, která se běžně uvádí v prohlášení o vlastnostech a certifikátu. Volte okna s dobrým těsněním skel a vnitřního těsnícího profilu křídla. Zasklívací spára i spára okna by měla být také dostatečně těsná.

Plastová okna pro pasivní dům jsou úplně stejně vhodná jako ta hliníková nebo dřevěná. Zvolený materiál není z hlediska tepelně-izolačních schopností oken rozhodující. Hliníková okna do pasivních domů se od těch plastových anebo dřevěných liší spíš po stránce vzhledu, ceny a také pochopitelně údržby.

Pokud budete pro Váš pasivní dům žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Předem si vyžádejte a prověřte si, jestli jsou okna na tento program zaregistrována (nejlépe podle SVT kódu výrobku).

Vše je završeno odbornou montáží oken. Správně by okna u pasivního domu měla být předsazené nebo částečně předsazená v rovině izolace.

Myslíte si, že faktorů, které je při výběru oken třeba ohlídat, je až příliš? Svěřte se do rukou profesionálů a kontaktujte Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. Poradí s výběrem, dodají a provedou odbornou montáž.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů