Jak vyrobit vlastní prací prášek?

Každý chce čisté a voňavé prádlo. Každý tedy pere prádlo v pracím prášku nebo pracím gelu a přidává aviváž, aby bylo prádlo jemné a krásně vonělo. Prací prášky jsou složeny z mnoha chemických látek, které dle různých studií, mohou vyvolávat alergie nebo způsobit citlivost pokožky. Jak tomu předcházet? Zkuste si vyrobit vlastní domácí prací prášek.

Z čeho se prací prášky vyrábí?

Ať koupíte jakýkoli prací prášek, jakékoli značky a od jakéhokoli výrobce, složení se vždy liší, ale každý prášek obsahuje základní cca 4 látky. Jedná se o:

  • Sodium sulfate (síran sodný)
  • Sodium carbonate (prací soda)
  • Sodium carbonate peroxide (perkarbonát sodný)
  • TAED

Praní ve vodě samo o sobě dostačuje tehdy, pokud dochází při praní k mechanickému tření. Před několika lety to byla valcha, která sloužila praní, dnes máme automatické pračky, které mechanického tření při praní docílí. Aby bylo praní účinnější, přidává se do prášku saponát, který špínu odstraní snáze než samotná voda.

Prací soda neboli uhličitan sodný změkčuje vodu, neboť v tvrdé vodě saponát nefunguje. Pokud perete bílé prádlo, potřebujete bělidlo. Tím je perkarbonát sodný. Ten ovšem bělí až při 60 °C, ale díky přidání aktivátoru bělidla dochází k reakci látky již při 30 °C. Aktivátor bělidla je na obalu pracího prášku uveden nejčastěji pod názvem TAED.

Nejlepší na tom všem je, že zmíněné látky se dají bez problému běžně sehnat a prací prášek si tak můžete udělat samy a přitom ekologičtěji.

Jak homemade prací prášek vyrobit?

Je to velmi jednoduché. Pro udělání vlastního pracího prášku vám postačí prací soda a mýdlo (marseillské nebo jelen) v poměru 10:1, tedy na 100 g prací sody potřebujete 10 g mýdla. Mýdlo se najemno nastrouhá a smíchá se sodou. Aby prádlo vonělo, do směsi můžete nakapat 10-25 kapek éterického oleje v závislosti na požadované intenzitě vůně.

Abyste mohli prát i bílé prádlo, stačí ke směsi přimíchat perkarbonát sodný. Na 100 g prací sody postačí cca 20 g bělidla a 1 g aktivátoru bělidla TAED.

Kolik stojí domácí prací prášek?

Klasický prací prášek, který je možné sehnat v každém obchodě, stojí od 30 do 120,-Kč/kg. Na domácí prací prášek potřebujete:

Prací soda (uhličitan sodný) – 30,-Kč/kg

Aktivátor bělidla TAED – 200,-Kč/kg

Bělidlo (perkarbonát sodný) – 50,-Kč/kg

Mýdlo Jelen  – 100,-Kč/kg

Kilogram pracího prášku na barevné prádlo stojí celkově 35,-Kč a kilogram pracího prášku na bílé prádlo s bělidlem stojí cca 60,-Kč. Lze tedy usoudit, že domácí prací prášek není úplně nejlevnější, ale je rozhodně levnější neproklamované nejúčinnější značkové prací prostředky na trhu. Co je ovšem důležitější, je ekologie. Používáním domácího pracího prášku nepouštíte do odpadní vody tolik chemikálií.

Při dávkování 25g na jedno vyprání vystačí kilogram prášku na 40 vyprání. U barevného prádla se dostanete na cenu 90 haléřů za vyprání a u bílého prádla na cenu 1,5 Kč za vyprání.

Přejeme hodně štěstí při výrobě pracího prášku!

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů