Jak zařídit, aby měla vaše čalouněná sedačka dlouhou životnost?

Investice do sedací soupravy není zanedbatelná a kupujeme ji jen párkrát za život. O to více se pak o ni musíme starat, aby nám vydržela mnoho let v pěkném stavu. Co pro to můžeme podniknout?

V prvé řadě musíte vědět, kam sedačku umístíte a tomu přizpůsobit i její podobu a rozměry. Zachovejte vzdálenost sedačky od radiátorů minimálně 20 cm, aby se nepoškodil materiál teplem. Tím totiž trpí nejen povrch, ale také výplň a dřevěná kostra. Pokud chcete zabránit příliš rychlému blednutí barev, nevystavujte sedačku přímému slunečnímu záření. Materiál vybírejte s ohledem na složení a zvyklosti vaší domácnosti. Máte děti nebo domácí zvířata? Pak pro vás budou některé sedačky tabu, ale to vůbec nevadí, výběr je i tak obrovský.

K sedačce se chovejte co nejohleduplněji. Sedejte si opatrně, pozor si dejte na ostré předměty a špinavé oblečení. Povrch mohou poškodit například klíče v kapse, prstýnky i hodinky. Nesedejte na opěrky, ty k tomu nejsou stavěné. Zkuste nesedět pořád na stejném místě a povrch vždy vyhladit, když odcházíte.

Bojíte se ušpinění povrchu? Pořídit se dají sedačky z omyvatelných materiálů, které se poměrně snadno udržují, povrch stačí otřít hadříkem nebo houbičkou. Málokdo ví, že se dá sedačka naimpregnovat. Proveďte tento krok ihned po koupi a každý rok vrstvu obnovte. Čalounění bude mít delší životnost a skvrny půjdou daleko snadněji vyčistit. Pokud už se nějaká nehoda stane a vy sedačku něčím polijete nebo ušpiníte, konejte rychle a tekutinu odsajte hadrem nebo papírovými utěrkami a až poté přemýšlejte, čím flek vyčistit. Jednou ročně dopřejte sedačce větší péči a povrch vyčistěte speciálními prostředky nebo si na to pozvěte firmu.

Ať už máte povrch z jakékoliv textilie, každý týden sedačku vysajte na nižší nebo střední výkon, aby se v ní nehromadila špína. Pozor si dejte na obarvení inkoustem z časopisů nebo novin a také barvou z nových džínových kalhot. Na čištění povrchu využívejte speciální prostředky. Pozor ale, čalounění se nesmí promáčet. Některé potahy lze dokonce sejmout a prát šetrně v pračce. A pokud se poškodí, můžete je vyměnit za nové.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů