Stavíte dům nebo jen přemýšlíte o výměně starých netěsných oken, kterými fouká dovnitř, za nová? Správně zvolená okna vám nejen sníží energetickou náročnost vašeho domu, ale také poskytnou patřičný komfort a bezpečí. Otázkou však je, zda jsou lepší okna s izolačním dvojsklem, nebo okna s izolačním trojsklem. V tomto článku bychom vám chtěli pomoci s rozhodováním, zda zvolit dvojsklo, nebo trojsklo.
Okna nejsou jen výplní stavebních otvorů. Proto bychom při jejich výběru měli myslet na to, jak se jejich provedení promítne do vzhledu fasády domu, ale zároveň také do jeho interiéru. Dnešní trh je velice bohatý. Lze vybírat z velkého množství firem, materiálů, barev a provedení. Na životnost a kvalitu oken má vliv hlavně materiál, ze kterého jsou vyrobena. Volit můžeme mezi okny plastovými, dřevěnými a hliníkovými. Rozhodující vliv na výběr materiálu by měl mít typ domu, místo, kde je postaven, ale také podnebné podmínky. Svoji roli hraje však i otázka financí.
Při srovnání izolačního dvojskla a izolačního trojskla se zajímáme především o tepelně technické vlastnosti, schopnost propouštět sluneční paprsky do interiéru, schopnost tlumit hluk, ale také nás zajímá rozdíl v ceně těchto izolačních zasklení.
Tepelně-izolační vlastnosti oken
Jedním z největších problémů oken je únik tepla. K tomu dochází nejen kvůli špatnému osazení oken do stavebních otvorů, netěsnosti a malé míře izolace okenního rámu, ale především je to právě zasklení oken, které způsobuje velké tepelné ztráty. Tyto ztráty se ale dají výrazně snížit. Prostor mezi skly se napouští plynem – nejčastěji je to argon nebo krypton, který svým prouděním zabraňuje přenosu tepla. Pokud se ale ještě počet skel v okně zvýší, je tepelný přenos snížen na minimum.
Nezávazná poptávka
Tepelně izolační schopnost okna je dána součinitelem prostupu tepla Uw (W/(m2K)). Čím je tento součinitel nižší, tím lépe okno izoluje. Ovšem je potřeba vědět, že tento součinitel prostupu tepla je vypočten ze dvou dílčích součinitelů a sice součinitele prostupu tepla rámem okna Uf a součinitelem prostupu tepla sklem Ug. Mnoho výrobců udává a pyšní se nízkým součinitelem Uw, jenže ten se mění v závislosti na velikosti okna. Výrobci jej udávají pro standardní a nejčastější velikost okna 1500×1500 mm. Vzhledem k tomu, že rám okna má vždy horší vlastnosti než zasklení okna, plyne z toho, že menší okno bude vždy vykazovat horší tepelně technické vlastnosti než okno větších rozměrů.
Součinitel protupu tepla oken
- Pro srovnání uvádíme nejčastější hodnoty součinitele prostupu tepla oken.
- Okna zdvojená dřevěná – 2,4 W/(m2K)
- Okna špaletová dřevěná – 2,3 W/(m2K)
- Luxferové tvárnice – 3,3 W/(m2K)
- Okno kovové zdvojené – 3,3 W/(m2K)
- Okno dřevěné s jedním sklem – 4,0 W/(m2K)
Okno s izolačním dvojsklem dosahuje hodnot Ug = 1,0 – 1,1 W/(m2K), přičemž výsledná hodnota součinitele prostupu tepla oknem Uw = 1,2 – 1,5 W/(m2K). Oproti klasickým oknům používaným v minulosti vychází snížení prostupu tepla o 50 %.
Okno s izolačním trojsklem dosahuje ještě nižších hodnot součinitele prostupu tepla zasklením Ug = 0,5-0,8 W/(m2K) a výsledná hodnota součinitele prostupu tepla oknem je Uw = 0,7-1,0 W/(m2K). Z toho tedy vyplívá, že okna s izolačním trojsklem jsou vhodná především pro pasivní domy, které mají vysoké požadavky na tepelně technické vlastnosti oken. Pro pysivní domy musít být navrženy okna s maximálním normově stanoveným součinitelem prostupu tepla Uw = 0,8 W/(m2K), zatím co u nízkoenergetických novostaveb je to Uw = 1,2 W/(m2K). Pokud tedy stavíte pasivní dům, je použití izolačních trojskel nutné řešení. V případě rekonstrukce nebo stavby nízkoenergeitckého domu postačí okno s izolačním dvojsklem.
Distanční tepelně-izolační rámečky oken
O tom, jak okno bude ve výsledku kvalitně izolovat, rozhoduje jednak meziskelní výplň z argonu nebo kryptonu, ale také použitý distanční rámeček, který odděluje jednotlivé tabule skla. Pro vymezení vzdálenosti oken se používají hliníkové, nerezové nebo plastové distanční profily. Jednoznačně nejlepší vlastnosti má však plasotvý profil SGG SWISSSPACER, který je naplněn vysoušecím prostředkem, který absorbuje případnou vlhkost a vyrovná tak tlak v meziskelní dutině.
TIP: Kvalitní, moderní, lehce ovladatelné, posuvné balkónové dveře. Takové benefity nabízí HS portál – zdvižně pousvné velkoformátové dveře.
Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Dvojsklo nebo trojsklo – světelná propustnost a solární faktor
Světelná propustnost okna udává, kolik procent světla okno propustí do interiéru. Čím více světla přirozeného, tím méně budete muset svítit. Solární faktor g (-) zase udává, kolik procent slunečního záření okno propustí do interiéru. Sluneční záření v tomto případě nepředstavuje pouze světlo, ale sluneční energii, která je přeměněna v energii tepelnou. Čím vyšší solární faktor okno má, tím více energie okno propustí do interiéru a zejména na jaře nebo na podzim není potřeba při nízkých teplotách topit, jelikož interiér vyhřeje slunce. V některých případech to však může být nežádoucí. Například u velkých prosklených ploch orientovaných na jih může v letním období docházet k přehřívání interiéru, který je nutné posléze chladit.
Izolační dvojsklo má sluneční propustnost okolo 70 – 85 % a solární faktor dvojskla je g = 0,55 – 70. Izolační trojsklo má sluneční propustnost i solární faktor g nižší. Sluneční propustnost se pohybuje v rozmezí od 65 do 75 % a solární faktor trojskla g = 0,50 – 0,65. Lze tedy konstatovat, že okna s izolačním trojsklem oproti oknům s izolačním dvojsklem propustí méně světla a méně sluneční energie do interiéru.
Izolační dvojsklo, nebo izolační trojsklo – útlum hluku
O tom, jak okno dokáže tlumit hluk přicházející z vnějšku, vypovídá hodnota vzduchové neprůzvučnosti okna Rw (dB). Vzduchová neprůzvučnost u dvojskla je Rw = 30 – 40 dB. Vzhledem k tomu, že trojsklo je těžší, neprůzvučnost je u těchto oken cca o 2-5 dB vyšší. Okna s izolačním trojsklem tedy lépe tlumí hluk než okna s izolačním dvojsklem.
Dvojsklo nebo trojsklo – cena
Jaký je rozdíl v ceně izolačních dvojskel a trojskel. Za vyšší komfort a lepší vlastnosti okna si pochopitelně musíte připlatit. Cenový rozdíl však není propastný. Izolační trojsklo vyjde přibližně o 500 – 700 Kč/m2 dráž. Typizované okno s izolačním trojsklem 1500×1500 mm vás tak vyjde až o 1500 Kč dráž než okno s izolačním dvojsklem. Cena je jednak ovlivněna větším množstvím skleněných tabulí, ale také větší hloubkou rámu okna a odolnějším, robustnějším kováním okna, jelikož trojsklo je o 10 – 15 kg/m2 těžší než dvojsklo.
Izolační dvojsklo nebo trojsklo?
Výhodou izolačního dvojskla je, že propustí více slunečního záření do interiéru. To znamená, že v místnosti bude nejen více světla, ale zároveň i větší teplo. To se hodí například v topné sezóně, kdy si touto přirozenou cestou můžeme dům přihřívat zvenčí. Izolační trojskla zase naopak lépe izolují a propouštějí méně tepla z interiéru ven. Tyto konstrukce jsou však těžší. Proto vyžadují pevné okenní rámy, které si poradí s vyšší hmotností skel, a pevné kování, které zaručí, že se okna nebudou prověšovat a bude se s nimi dobře manipulovat. Okna s izolačním trojsklem také lépe tlumí hluk, což je vhodné zejména pro ty, co bydlí v rušné zóně. Cena oken s izolačními trojskly je sice vyšší, ale díky menším tepelným ztrátám ušetříte na tepelné energii.
Poku stále váháte, jaké okno izolační zasklení pro svoji stavbu použít, tak pro rekonstrukci domu nebo bytu stačí okno s izolačním dvojsklem. Pro novostavbu postačí taktéž okno s izolačním dvojsklem, výjimkou nejsou ani izolační trojskla. Pokud stavíte pasivní dům, izolačnímu trojsklu se nevyhnete.
Jak vybrat správné okna, které splní veškeré vaše požadavky, naleznete také v článku jak vybrat správná okna.
Kombinace dvojskel a trojskel
U pasivních domů, jakožto staveb, kde se eliminují tepelné ztráty a naopak co nejvíce zvyšují tepelné zisky se mohou okna kombinovat v závislosti na typu místnosti a orientace okna ke světovým stranám. Na jižní fasádě, kam dopadá nejvíce slunečních paprsků, se navrhují okna s dvojsklem, která mají sice vyšší tepelné ztráty, které jsou ovšem eliminovány vysokými tepelnými zisky. Naopak na severní straně objektu, kde jsou slunení energetické zisky minimální se navrhují okna s izolačním dvojsklem a lepšími tepelně technickými vlastnostmi.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.