Home Bydlení Jaké rostliny se hodí do interiéru?

Jaké rostliny se hodí do interiéru?

0

Rostliny, jako živý element, dodají interiéru naprosto nový rozměr. Vnesou do něj krásu a proměnlivost rostlin, které se nám při patřičné péči odmění krásnou barvou listu, barevným květem, nebo pohltí nebezpečné látky v domácnosti.

Nejčastěji pěstované rostliny v interiérech jsou takové, které mají zároveň čistící schopnost. Jedná se o rostliny, které dokáží vstřebávat nebezpečné výpary, které se dostávají do našich domácností každý den, jsou to výpary z laků, lepidel a barev, z čisticích nebo kuchyňských prostředků, cigaretový kouř. Obsah těchto látek v domácnosti se může podepsat na našem zdraví (bolesti hlavy alergie, únava…)

Rostliny celkově vzbuzují pocit zabydleného domova, klidu a míru, což má na svědomí i samotná zelená barva.

Asi nejběžněji pěstovanou rostlinou v interiéru je fíkus (Ficus). Je velmi nenáročný, stačí mu zálivka jenom dvakrát za týden, a dokáže pohltit formaldehyd. Je dekorativní listem.

Mezi nejčastěji pěstované kvetoucí rostliny patří kolopejka (Kalanchoe) a orchidej (Phalaenopsis). Kolopejka je naprosto nenáročná, snese jen občasnou zálivku a kvete až pět týdnů. Orchidej se nezalévá jako klasické rostliny. Je to epifyt, takže ji stačí zalít jednou za týden, udržovat substrát vlhký, a bude krásně kvést i několikrát do roka.

Další kvetoucí rostlinou je gerbera (Gerbera), která je sice náročnější na zálivku, ovšem dokáže pohltit formaldehyd, benzen a trichlorethylen.

Velmi oblíbený je také břečťan (Hedera), dracéna (Dracaena), plazivý potos (Scindapsus), anturie (Anthurium) navíc dokáže pohltit amoniak a když ji dáte na světlé místo, odmění se Vám krásnými květy.

Doporučené interiérové rostliny: zamioculcas (Zamioculcas), datlovník (Phoenix) – palma pohlcující benzen a formaldehyd, lopatkovec (Spathiphyllum) zvlhčí vzduch, velice oblíbená je i pokojová kapradina (Nephrolepis), která taktéž pohlcuje formaldehyd a navíc zvlhčuje vzduch, banánovník (Musa), tlustice (Crassula) – naprosto nenáročná na jakoukoliv péči, aloe (Aloe), bromélie (Guzmania, Vriesea, Tillandsia), monstera (Monstera), šeflera (Schefflera) a mnoho dalších.

Vždy je ovšem si dát pozor na rostliny jedovaté, které v krajních případech mohou způsobit i smrt.

 

Kateřina Hradová. Abeceda zahrady a bydlení [online]. 20. 5. 2010, [20. 5. 2016]. Dostupné z <http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/14-rostlin-do-kancelare-ktere-prospeji-vasemu-zdravi>

MF DNES, Lucie Martínková. HOBBY.cz [online]. 15. 1. 2013, [20. 5. 2016]. Dostupné z <http://hobby.idnes.cz/toxicke-latky-v-byte-cistici-rostliny-dxx-/hobby-domov.aspx?c=A121214_111330_hobby-domov_mce>

Autor neznámý. Květiny pro radost [online]. 20. 5. 2010, [20. 5. 2016]. Dostupné z <http://www.kvetinyproradost.cz/pokojove-rostliny/maly-seznam-hrnkove-rostliny>

Interiérovým rostlinám se meze nekladou
Interiérovým rostlinám se meze nekladou (zdroj: https://media.novinky.cz/710/257101-original1-tp6sg.jpg)
Příklad rostlin ve velkých samozavlažovacích květináčích
Příklad rostlin ve velkých samozavlažovacích květináčích (zdroj: http://www.hydroponie.cz/gallery/5/abacie-3-.jpg)
Různé interiérové rostliny
Různé interiérové rostliny (zdroj: http://www.vkancelari.cz/wp-content/uploads/2011/11/foto-3.png)
Rostliny dodají prostoru naprosto jiný a skvělý rozměr
Rostliny dodají prostoru naprosto jiný a skvělý rozměr (zdroj: http://i3.cn.cz/1425549524_5.3.Foto_4_RuckzuginsGrune.jpg)
Fíkusy
Fíkusy (zdroj: http://zahradnickakucharka.cz/wp-content/uploads/2014/07/ficus2.jpg)
Kolopejka
Kolopejka (zdroj: http://1.bp.blogspot.com/-ajKFp6VQT98/U-uWn9GRoAI/AAAAAAAABzo/50vPgQzWg0A/s1600/Kalanchoe%2Bblossfeldiana%2B-%2Bilustrační.jpg)
Orchideje
Orchideje (zdroj: http://www.bonitoplant.nl/image/assortiment/Orchidee-Phalaenopsis-Pasadena_1.JPG)
Dracéna
Dracéna (zdroj: http://weddingflowershub.com/wp-content/uploads/2015/10/39.jpg)
Zamioculcas
Zamioculcas (zdroj: http://www.gellerts.co.nz/contentFiles/productMainImages/Cubico-50-Red-with-zz-plant.jpg)
Šeflera
Šeflera (zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/Schefflera_Actinaphylla.jpg)