Jaký průměr odpadního potrubí pro dřez, umyvadlo, vanu či WC mísu

Pro správnou funkci odpadů v objektu je vždy nutné, aby byly voleny odpadní trubky alespoň předepsaného průměru, aby nedocházelo k pomalému odtoku vody nebo k ucpávání odpadů. O tom, jaký průměr odpadního potrubí byste měly při renovaci nebo budování odpadů použít, si můžete přečíst v následujících řádcích.

Průměr svislého odpadního potrubí

Při výstavbě svislého odpadního potrubí neboli tzv. stoupaček v objektu se využívají různé průměry odpadního potrubí, které splňují současné normy a zároveň také vyhovují požadavkům investorů. Samozřejmě, že se do volby průměru (světlosti) odpadního potrubí také promítají i osobní zkušenosti zhotovitele díla. Obecně však můžeme říct, že je vždy lepší v případech, kdy se rozmýšlíme mezi více průměry, volit větší světlost potrubí. Průměr svislého potrubí je vždy dán množstvím protékajících odpadních vod. Průměr stoupaček tedy závisí na počtu zařizovacích předmětů.

Běžné průměry stoupacího potrubí v obytných budovách jsou 100 a 125 mm, v případě velkých rodinných domů nebo administrativních objektů je správnou volbou průměr 150 mm.

Průměr odpadního potrubí pro umyvadlo je 40 mm.
Průměr odpadního potrubí pro umyvadlo je 40 mm.

Průměry připojovacího potrubí

Průměry jednotlivých připojovacích potrubí jsou dány tím, jaké zařízení k odpadní síti připojujete. Připojovací potrubí začíná u pachové uzávěrky a končí napojením na odpadní potrubí. Na jednotlivé minimální průměry připojovacího potrubí se můžete podívat níže.

Průměr odpadního potrubíSvětlost DN (mm)
VanaDN50
Sprchový koutDN50
UmyvadloDN40
DřezDN50
WC mísaDN100 (DN110)
PračkaDN50
Průměr odpadního potrubí DN k vaně, umyvadlu, WC míse, dřezu a sprchovému koutu.

Průměr odpadní trubky WC

Toaleta patří k místům, kde je vysoký požadavek na rychlý odtok vody odpadní vody, a navíc je zde i objemnější odpad, proto je minimální požadovaný průměr odpadní trubky 100 mm, mnozí pak doporučují spíše odpadní trubku s průměrem 110 mm.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Průměr odpadního potrubí dřezu

Při připojování kuchyňského dřezu k odpadní síti, musí mít trubka světlost alespoň 50 mm, nejen proto, aby voda z dřezu rychle odtékala, ale také z důvodu zvýšeného rizika zanášení odpadu mastnotou a jinými nečistotami z kuchyně.

Průměr odpadu umyvadla

Při zapojování odpadu umyvadla byste měli použít průměr odpadní trubky nejméně 40 mm, pro malé umyvadlo, pokud máte umyvadlo s větším objemem vody, než je standardní je možné použít i odpadní trubku 50 mm.

Průměr odpadního potrubí vany

Mezi objemnější pak v obytných objektech jistě patří vany, aby voda plynule odtékala a bylo minimalizováno riziko ucpání je nutné počítat s odpadní trubkou o průměru minimálně 50 mm.

Průměr odpadu sprchového koutu

Obdobný požadavek na odtok vody je i u sprchového koutu, kdy má být odtok vody opravdu plynulý, a to 50 mm.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Průměr odpadu pro pračku

Aby byl zajištěn plynulý provoz pračky bez zpožďování programu, je nutné, aby i odpadní potrubí pro pračku mělo určitou světlost. Obecně se zde doporučuje také průměr 50 mm.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů