Jsou kontejnerové domy opravdu levné?

Možná jste už slyšeli o kontejnerových domech. Domy z kontejnerů zažívají boom spíše v USA, u nás se moc nevyskytují. I když pro mnohé stavebníky nepřipadají kontejnerové domy v úvahu, i přesto o nich lze říci, že na první pohled zaujmou.

Kontejnerové domy však nemusí sloužit jen pro bydlení. Z kontejnerů můžou být postaveny rekreační zařízení, chalupy či chaty. Podnikatelé mohou kontejnery využít pro výstavbu provozoven a kanceláří. Zkrátka představivosti se meze nekladou.

Lodní kontejner jako základní stavební kámen

Pro stavbu kontejnerových domů, jak již název napovídá, se využívají vyřazené lodní kontejnery. Ty mají různé rozměry, jejich délka je 6 – 12 metrů, výška kontejneru je 2,6 – 2,9 metrů a jeho šířka je 2,3 – 2,5 m. Takový prázdný lodní kontejner váží 2,2 – 4,0 tuny, což zvyšuje nároky na dopravu materiálu na stavbu a na samotnou manipulaci s kontejnerem na stavbě.

Výhodou kontejnerů je to, že je lze jakkoli upravovat. Do pláště kontejneru lze vyřezat i velké otvory pro osazení oken a dveří či na stávající konstrukci přivařit či přišroubovat další konstrukci.

Jak vypadají kontejnerové domy?

To je velmi dobrá otázka. Kontejnerové domy mohou vypadat tak, že na první pohled bude jasné, že jsou postaveny z kontejnerů. Zkrátka budou vypadat neobvykle a extravagantně. Nemusí být však vždy zřetelné, že se jedná o dům postavený z kontejnerů. Množství a uspořádání kontejnerů dá stavbě tvar, avšak provedení fasády určí konečný vzhled domu. Stejně tak to nemusí být poznat uvnitř domu. Stěny lodního kontejneru se sice mohou nechat přiznané a natřené obyčejnou barvou na kov, ale na konstrukci se může zhotovit klidně sádrokartonový, dřevěný či jiný obklad, díky kterému nepůjde poznat, že se jedná o dům z kontejnerů.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jaké jsou výhody a nevýhody domů z kontejnerů

Pro některé stavebníky může být výhodou to, že jde o něco nového, u nás zatím takřka neobjeveného. Znáte snad někoho, kdo má dům z kontejnerů? Obrovskou výhodou je to například právě pro podnikatele, kteří použijí kontejnery po výstavbu kanceláře či provozovny – obchodu, kavárny, rychlého občerstvení apod. Již samotné provedení stavby může být v kombinaci s vhodně zvolenými materiály působivé.

Kontejnerové domy jsou hotovy během několika dnů

Výhodou kontejnerových domů je rychlost realizace hrubé stavby, tedy ocelové skořápky, která vytvoří tvar stavby. Lodní kontejnery se sestaví během několika málo dnů a ihned jsou připraveny na další stavební práce, jako je zhotovení střechy, osazení oken a udělání fasády. Kontejnery nejsou ovšem lehké a pro jejich dopravu a manipulaci na stavbě je vyžadována těžká technika. Pro ty, co chtějí stavět svépomocí, to tedy není optimální varianta, protože zcela svépomocí kontejnerový dům nelze postavit.

Kontejnerové domy mohou být i pasivní

I dům z kontejnerů může být nízkoenergetický či dokonce pasivní. Fasádu takového domu lze provést standardními způsoby a docílit tak velmi nízké energetické náročnosti celé stavby.

Nevýhoda domů z kontejnerů může být shledána ve vnitřním mikroklimatu. Zděné domy, ale i dřevostavby dokážou akumulovat v konstrukci teplo, ale také regulovat vlhkost vzduchu. Pokud je vlhkost vzduchu v interiéru vyšší, část této vlhkosti stěny pohltí a jakmile vlhkost vzduchu poklesne, vlhkost se z konstrukce uvolní do interiéru. Totéž platí o tepelné energii. Kontejnerové domy sice nějakou akumulační schopnost mít budou, nicméně s regulací vlhkostí vzduchu nepomůžou.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Kontejnerové domy – cena

Cena kontejnerového domu se nedá jednoznačně určit. Dodavatelé kontejnerových domů pochopitelně tvrdí, že se jedná o levný způsob bydlení. Pokud však uvažujete s mramorovými obklady, levné to nebude. Ale teď vážně.

Jeden lodní kontejner přijde na 40 – 60 tis. Kč. Pokud budeme uvažovat s cenou 60 000,-Kč za lodní kontejner o rozměru 12 x 2,5 x 2,9 m (obestavěný prostor je kontejneru je cca 87 m3), v takovém případě budeme na ceně 700,- Kč/m3 obestavěného prostoru. Jedná se však o „surový stavební materiál“, který je třeba upravit (minimálně vyřezat otvory pro okna, dveře a instalace), dopravit na stavbu, vše poskládat dohromady a řádně provázat a ukotvit. Cena se pak může vyzdvihnout klidně i na 1 500,-Kč/m3 obestavěného prostoru, což je cena srovnatelná s cenou hrubé stavby (pouze obvodové zdivo a stropy) tradičního zděného domu.

Ceny dalších položek už závisí na konkrétním přání a preferencích stavebníka. Dům z kontejnerů lze pořídit již od 650 000,-Kč, jedná se však o malý domeček s 35 – 40 m2 podlahové plochy.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů