Koupací biotopy

Takzvané bio-bazény nebo také koupací biodesignová jezírka jsou v současné době daleko oblíbenější než klasické modré bazény, které se dají koupit buď jako prefabrikát nebo se zbuduje klasický vydlážděný bazén, s upravovanou kvalitou vody pomocí chloru nebo soli.

Dalo by se říci, že se jedná o přežitek. Lidé více tíhnou k ekologii, proto se i v případě bazénů snaží využívat přírodní způsoby filtrace a čištění vody, a nepoužívat již chlor, který rozhodně není šetrný k lidskému zdraví.

Přírodní koupací jezírko s čisticí zónou s vodními rostlinami
Přírodní koupací jezírko s čisticí zónou s vodními rostlinami (zdroj: zszywka.pl)

Bio bazén nebo zahradní koupací jezírko? Co zvolit?

Bio bazén, nebo také koupací biotop, stojí na pomezí jezírka a klasického bazénu. Čistění bio bazénu je zajištěno pomocí sortimentu vodních rostlin, které jsou vysázeny v tzv. čistící zóně, ta je založena na schopnosti kořenů vodních rostlin čistit vodu. Jedná se tedy o jakýsi biotop, který má charakter přírodního jezírka, ale je primárně určen ke koupání.

Koupací jezírka se čistí pouze kořenovou čističkou rostlin, což znamená, že není za potřebí instalovat složitý systém filtračních zařízení, které nejsou levnou záležitostí, zvlášť pokud jde o bazén s větším objemem, a za druhé jezírko funguje bez chemie, použití chloru by vodním rostlinám velmi ublížilo.

Bio-bazén je naopak založen na cirkulaci vody, ale ne s přítokem. Jedná se o cirkulaci přes speciální biofiltr, který obsahuje vodní mikroorganismy, které zachytávají nečistoty. Filtr se musí pravidelně čistit, aby se vrstvou nečistot neucpal.

Tyto koupací biotopy musejí splňovat určité technické parametry, aby opravdu dokázaly plně fungovat. Má určitou hloubku koupací zóny, pro prostor kořenové čističky by měla být využita minimálně třetina plochy celého jezírka, aby rostliny stačily vodu čistit. Nutno dodat, že pro koupací biotopy je chov ryb vyloučen, z důvodu narušení pH vody a daleko většího znečištění.

Přírodní bio bazén s čisticí zónou
Přírodní bio bazén s čisticí zónou (zdroj: www.tripadvisor.fr)

Jak na koupací jezírko?

Koupací jezírko, nebo také bio bazén, může mít prakticky kdokoli, kdo má na zahradě volné místo, zahrada má vhodný výškový profil a má přísun vody. Tvar i velikost je individuální a zálěží na přání zákazníka. Umístění zahradního jezírka je vhodné konzultovat s odborníkem tak, aby poloha co nejvíce vyhovovala jak investorovi, tak přírodním rostlinám, které budou zajišťovat čištění vody v jezírku. Vhodná pozice koupacího jezírka je taková, kde se střídá sluneční svit se stínem. Příliš málo slunečních paprsků, nebo naopak stínu, nemusí rostlinám vyhovovat. Pokud máte okolo pozemku vzrůstově vyšší stromy, je ideální jezírko situovat co nejdále od těchto stromů. Napadené listí a jehličí může narušit bologickou rovnováhu biotopu tlením a rozkladem, které zvyšuje koncentraci nežádoucích látek ve vodě.

Údržba bio bazénu a koupacího jezírka

Údržba koupacího jezírka je jednoduchá a není o nic složitější, než údržba klasického zahradního bazénu. Nejintenzivnější údržby je třeba na podzim při zazimování jezírka. Z vody je třeba odstranit zbytky rostlin, napadené listí a jiný bologický materiál, který by zhoršil kvalitu vody. Pokud máte bio bazén s cirkulací vody a filtračním zařízením, je i toto filtrační zařízení a cirkulační čerpadlo nutné zazimovat dle návodu dodavetele. Udržovat jezírko je však nutné i během roku. Nevyhnete se tak čištění filtrů, udržování zeleně a čistících rostlin, případně odstraňování sedimentu ze dna jezírka. Nenechte se zmást tvrzením, že jezírka a bio bazény nepotřenují žádnou údržbu. Jistě je nutné čas od času  na koupacím jezírku krom relaxace a koupání i zapracovat, ale koupání i samotný pohled na jezírko pak stojí za to.


TIP: Po vykoupání v přírodním koupacím jezírku nebo bio bazénu je potřeba dbát na hygienu. K tomu výborně poslouží solární sprcha, která využívá sluneční energie k předehřevu vody.


Příridní koupací jezírko s terasou
Příridní koupací jezírko s terasou (zdroj: www.theswimmingpondcompany.co.uk)

Přírodní koupací jezírko a cena

Kolik bude stát zahradní koupací jezírko? Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Cena zahradního jezírka se totiž skládá z několika části, z nichž každá významně ovlivní výslednou cenu celého biotopu.

Prvním zásadním faktorem, který na na cenu jezírka vliv, je jeho tvar, hloubka a velikost. Čím větší a hlubší, tím objemnější zemní a výkopové práce, tím vyšší cena. Záleží také na terénu a přístupu ke koupacímu jezírku. Jiná cena bude při kopání bagrem, jiná při ručním kopání.

Dalčím faktorem je způsob výstavby koupací části a okrajů biotopu. U jezírek a bio bazénů s mělkým okrajem bez použití stavebních konstrukcí z železobeotnu, ztraceného bednění nebo kamnné zídky bude levnější. Pokud si přejete víceméně klasický zapuštěný bazén, akorát na přírodní bázi, jistě vyjde dráž. V opačném případě zaplatíte jen za položení geotextílie a fólie pro zahradní jezírka.

Nárok na čistotu vody je další položkou. Cenu bio bazénu ovlivní způsob filtrace. Filtraci je možné pořídit v několika modifikacích. Tou přírodní variantou jsou čistíci rostliny vysázené na břehu jezírka.

Díle cenu zahradního koupacího jezírka ovlivní nadstandarní řešení vzhledem k přání investora. K zahradnímu jezírku si můžete zhotovit kaskády, vodopád, potůček, chrliče vody, vodotrysk apod. Významonou částku v celkové ceně také tvoří osvětlení jezírka a velikost mola a dalšího příslušenství.

Výhody bio bazénu a koupacích jezírek

Tou největší  výhodou bio bazénu a koupacích jezírek je přírodní vzhled. Oproti klasickým nadzemním plastovým modrým bazénům působý esteticky, zahradu zkrášlí a dodá jí jistou míru elegance. Jako dalš výhodu se může zmínit ekologičnost bio bazénu. Nejenže se zde nemusí používat žádné chemické přípravky včetně chlóru, ale zahradní jezírka nepotřebují obměňovat vodu tak často, jako klasický bazén. Při správné údržbě a vhodném zvolení čistících rostlin a filtračního zařízení postačí vodu pouze doplňovat při nadměrném odparu. I přes tyto všechny výhody je tento zajímavý prvek zahrady na údržbu stejně náročný, jako klasický zahradní bazén.

Pokud se rozhodujete, že si u svého domu vybudujete bazén, rozhodně se ekologický způsob vyplatí. Člověk se nekoupe ve vodě obsahující chemické látky a navíc do své zahrady vnese opravdu zajímavý architektonický prvek, který má nespočet podob.

Uvažujete-li o stavbě koupacího jezírka nebo bio bazénu svépomocí, doporučujeme vám přečíst si článek Jak na koupací jezírko a bio bazén svépomocí.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů