Jaké jsou výhody LED osvětlení?

LED osvětlení, neboli Light-Emitting Diode, tedy světlo-vyzařující diodou, se poslední dobou dostává do našich obydlí stále častěji. Důvodem není jen klesající cena těchto diod s vzrůstajícím množstvím produkce a zlepšováním technologií, ale samozřejmě také vlastnosti samotných LED světel.

První, co každého napadne, je účinnost a z ní plynoucí úspory. Účinnost je proti klasickým žárovkám desetinásobná, oproti úsporným zářivkám dvojnásobná. Proto je využití často v zařízeních, které jsou poháněné na baterie, případně nouzové osvětlení. Ale i v budově nás úspora elektrické energie zajímá, byť světla nebývají nejdůležitějším spotřebičem.

Další ze zásadních výhod je dlouhá životnost, která se pohybuje i v stovkách tisíc hodin svitu. Pro srovnání, klasické žárovky měly životnost okolo tisíce hodin, úsporné zářivky povětšinou 8-12 tisíc. Takže i zde je podstatný rozdíl, pokud uvažujeme například s nepřetržitým svícením ( 8670 hodin ročně).

Důležitým parametrem je také teplota chromatičnosti, která udává, jakým způsobem lidé vnímají barvu záření, jestli jim připadá namodralé, nebo bílé, případně teplé. LED diody se vyrábí s teplotou chromatičnosti  3000 – 7000 K, což je od teplého bílého tepla po namodralé bílé světlo. Byť není natolik příjemné jako denní světlo imitující záření z klasických zářivek, na druhou stranu, nejde o extrémní rozdíl, klasické žárovky mají teplotu chromatičnosti okolo 2700 K a nejbližší řada LED diod se pohybuje okolo 3000 K.

Vzhledem ke konstrukci jsou diody také méně náchylné na časté zapínání a vypínání, které může jiné zdroje poškodit. Navíc nabíhají prakticky okamžitě do plného provozu, bez jakéhokoliv rozehřívání a tím způsobené prodlevy plného výkonu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Asi všichni známe z různých historičtějších svítidel přečnívající úsporné zářivky, nicméně i tomuto se lze využíváním LED diod vyhnout, neboť jsou vyráběny v různých tvarech, včetně klasické baňkovité žárovky z dob Thomase Alvy Edisona.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů