leaderboard

Jaké jsou výhody LED osvětlení?

kalkulace_Porfix
kalkulace_Porfix

LED osvětlení, neboli Light-Emitting Diode, tedy světlo-vyzařující diodou, se poslední dobou dostává do našich obydlí stále častěji. Důvodem není jen klesající cena těchto diod s vzrůstajícím množstvím produkce a zlepšováním technologií, ale samozřejmě také vlastnosti samotných LED světel.

První, co každého napadne, je účinnost a z ní plynoucí úspory. Účinnost je proti klasickým žárovkám desetinásobná, oproti úsporným zářivkám dvojnásobná. Proto je využití často v zařízeních, které jsou poháněné na baterie, případně nouzové osvětlení. Ale i v budově nás úspora elektrické energie zajímá, byť světla nebývají nejdůležitějším spotřebičem.

Další ze zásadních výhod je dlouhá životnost, která se pohybuje i v stovkách tisíc hodin svitu. Pro srovnání, klasické žárovky měly životnost okolo tisíce hodin, úsporné zářivky povětšinou 8-12 tisíc. Takže i zde je podstatný rozdíl, pokud uvažujeme například s nepřetržitým svícením ( 8670 hodin ročně).

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Důležitým parametrem je také teplota chromatičnosti, která udává, jakým způsobem lidé vnímají barvu záření, jestli jim připadá namodralé, nebo bílé, případně teplé. LED diody se vyrábí s teplotou chromatičnosti  3000 – 7000 K, což je od teplého bílého tepla po namodralé bílé světlo. Byť není natolik příjemné jako denní světlo imitující záření z klasických zářivek, na druhou stranu, nejde o extrémní rozdíl, klasické žárovky mají teplotu chromatičnosti okolo 2700 K a nejbližší řada LED diod se pohybuje okolo 3000 K.

Vzhledem ke konstrukci jsou diody také méně náchylné na časté zapínání a vypínání, které může jiné zdroje poškodit. Navíc nabíhají prakticky okamžitě do plného provozu, bez jakéhokoliv rozehřívání a tím způsobené prodlevy plného výkonu.

Asi všichni známe z různých historičtějších svítidel přečnívající úsporné zářivky, nicméně i tomuto se lze využíváním LED diod vyhnout, neboť jsou vyráběny v různých tvarech, včetně klasické baňkovité žárovky z dob Thomase Alvy Edisona.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min