Také si marně lámete hlavu, jaká rostlina se to pod tímhle vznešeným názvem vlastně skrývá? Že už jste to určitě slyšeli, ale nemůžete si vzpomenout? Netrapte se přemýšlením, vždyť se jedná o nám všem známé kapradí! Oblíbená rostlina hlavně u dětí, které se prohánějí lesem a hledají, jestli u něj nenajdou třeba Křemílka či Vochomůrku.
Věděli jste ale, že i tahle typická lesní rostlina se stala oblíbenou i v našich domácnostech? Není totiž náročná na údržbu a snese i náročnější podmínky.
Jaké jsou tedy požadavky na pěstování ledviníku?
- Zalévání – v letních měsících je třeba ledviník vydatně zalévat, v zimě postupně omezovat za předpokladu, že rostlinu budeme mít v chladné místnosti.
- Světlo – lépe je uložit rostlinu do polostínu, než na přímé světlo, nicméně i úplnému stínu bychom se měli vyhnout, hrozilo by totiž poté opadávání jejích listů.
- Přesazení – je třeba ji přesazovat jednou ročně – a to vždy zjara.
- Hnojení – nejlépe je ji hnojit jednou za 14 dní – a to tekutým hnojivem. Na zimu hnojivo ale úplně vypustíme.
- Vlhkost – pro rostlinu je vhodná vysoká vlhkost, tudíž se doporučuje dát do květináče také kameny, které vlhkost dokážou udržet a často je rosit. Nedostatek vlhkosti nám dá ledviník najevo tím, že jí začnou hnědnout listy.
- Teplota – v letních měsících má ledviník nejraději klasické pokojové teploty v rozmezí 15 – 21 stupňů Celsia, v zimě vyžaduje teploty jen okolo 15 stupňů Celsia.
- Množení – na jejích výběžcích se na jaře tvoří výtrusy, mladé rostlinky a odnože, které slouží právě k jejímu množení.
- Škůdci – Kapradina je obecně velice citlivá na své škůdce, tudíž se doporučuje je potírat ředěným lihem. Můžou ji napadnout nejenom klasičtí červci, ale také štítěnky nebo mšice.
- Čištění – pokud ledviník často rosíme, není nutné ji již více čistit. Nicméně, není vhodné používat lesk na její listy – ty po něm mohou uvadat. Pokud je potřeba rostlinu skutečně očistit, stačí ji jemně osprchovat vodou.
Bude Vás zajímat: Víte, proč je dobré pěstovat rýmovník?
Jaký vliv má ledviník ztepilý na náš organismus?
Nejenže tato rostlina vypadá skvěle v designově moderních bytech, má také jednu nespornou výhodu – a to je její schopnost čistit vzduch. Její listy totiž dokážou zachytit nechtěné škodlivé látky, ale taktéž zvládnout zvýšit vlhkost vzduchu, čímž nám usnadní dýchání a zamezí vysychání sliznic.
Čtyřnásobné využití ledviníku:
- V kanceláři – ledviník má inspirativně zelenou barvu, která navozuje podvědomě dobrou náladu a usnadňuje práci našeho řídícího ústrojí – mozku. Takže práce v kanceláři je poté mnohem jednodušší, pokud se můžete v průběhu nechat inspirovat právě touto krásně zelenou rostlinou.
- U stolu – klidně si ji můžeme umístit i na jídelní stůl, který nám přirozeně ozdobí, a nemusíme se bát intenzivní vůně, která by nás rušila při jídle. Navíc je to nenáročný společník – ke spokojenosti jí stačí pouze miska vody.
- V kuchyni – ledviník v kombinaci s kuchyňským vybavením působí přirozeně a dodá Vaší jednotvárné kuchyni svěží nádech. Zároveň čistí vzduch od výparů z vaření.
- V obývacím pokoji – I přes její nesporné výhody ji můžeme využít čistě jako designový doplněk Vašeho obývacího pokoje, kterému bude její zelená barva jasně dominovat.
Kde si můžu ledviník pořídit?
Najdete ji nejspíše pod jejím latinským názvem „nephrolepis“ – a to v každém obchodě se zahradnickým zbožím či potřebami. Její pořízení není vůbec nákladné – jednu základní rostlinku pořídíte řádově do 100,-.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Samozřejmě existují i vyšlechtěné druhy, jako například „Green Lady“, jehož pořízení už naše peněženka pocítí, dá se sehnat totiž zhruba za 600,-.
Další z řady vyšlechtěných kapradí je například „Nephrolepis Boston“, který je k dostání za cenu okolo 300,-.
Záleží tedy pouze na Vás, jaký druh potřebujete a hlavně, který z nich si na první pohled zamilujete, aby se tak stal nedílnou součástí Vašeho domova.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.