Markýza výborně poslouží jako ochrana před sluncem i deštěm

Posezení na terase u rodinného domu nebo na balkoně bytu patří jistě mezi příjemně strávené chvilky. Ovšem letní sluníčko a déšť tuto pohodu dokážou zkazit. Řešením je instalace zastřešení, které zajistí potřebný komfort. Mezi oblíbené způsoby stínění terasy a balkónu patří markýzy, které mají oproti nepohyblivému zastřešení řadu výhod.

Asi největší nevýhodou pevného zastřešení terasy či pergoly je samotná konstrukce zastřešení. Ta sice přes léto stíní, a zabraňuje tak přehřívání nejen venkovního posezení, ale i interiéru, nicméně v zimě, kdy je méně světla a solárních zisků, je toto stínění kontraproduktivní. Mnohdy masivní konstrukce zastřešení, ale i samotná střešní krytina může způsobit v některých místnostech nedostatek přirozeného světla.

Konstrukce a instalace výsuvné markýzy

Markýza ve srovnání s pevným zastřešením nebrání trvale slunečním paprskům prostupovat do interiéru, a to díky svému konstrukčnímu provedení. Zároveň na terase nepřekáží žádné sloupy a instalace je výrazně jednodušší. Markýza se kotví na nosné konstrukce domu, tedy například do obvodové stěny, na trámy, stropní desky či střešní přesah. Díky široké nabídce kotevní techniky není problém dokonce ani kotvení markýzy do zateplení fasády. Nevyžaduje tak zpravidla žádnou zvláštní nosnou konstrukci pro její upevnění a bezproblémový provoz.

Venkovní výsuvná markýza
Venkovní výsuvná markýza

Provoz a údržba venkovní markýzy

Mohli byste si myslet, že markýza, která je ukotvena pouze na jedné straně a její plocha je poměrně velká, bude značně nestabilní při silnějším větru. Vichřici sice nepřečká, ale vítr do rychlosti 30 – 40 km/hod dle výrobce markýza přečká bez úhony. Rozhodující je však pevnost a tuhost kotvení, celková stabilita výsuvné markýzy se tedy odvíjí od toho, čím a do čeho je kotvena.

Nemusíte se však ničeho obávat v případě, že máte markýzu poháněnou elektrickým motorem, který je ovládán řídicím systémem s větrným čidlem. Jakmile čidlo zaznamená silnější vítr, dá povel ke srolování markýzy. V případě inteligentní instalace je markýza ovladatelná mobilním telefonem, příp. lze nastavit i režimy, podle kterých se zatáhne či vytáhne do požadované polohy.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Údržba markýzy

Údržba výsuvné markýzy není žádná věda. Pokud si vyberete luxusní markýzu od firmy T-shade, dostanete markýzu s tzv. samočistícím efektem. Nečistoty se neusazují na látce, ale hladce po ní sklouznou. Více najdete na https://www.t-shade.cz/markyzy.

Další důvody, proč vybrat markýzu

Markýza se hodí ke každému domu, každé fasádě a terase díky nepřebernému množství barevných variant nosné konstrukce i látky. V nabídce firmy T-shade jsou nejen barvy neutrální, ale i moderní křiklavé odstíny. Látka použitá pro výrobu markýzy je nejen téměř neprůsvitná, ale i nepromokavá. Díky tomu lze pod markýzou sedět i za lehkého deště. Voda po hladkém povrchu materiálu odteče, a vám tak nic nebrání v nerušeném posezení na terase.

Markýza na míru

Markýzy se vyrábí vždy na zakázku. Na místo realizace přijede technik, který terasu zaměří a doporučí podle požadavků nejvhodnější rozměry. Některé typy markýz zvládnou i šířku okolo 10 metrů a není problém zastínit jakoukoli běžnou terasu.

Dlouhá životnost venkovní markýzy a záruka 5 let

Materiálové provedení nosné konstrukce a povrchová úprava zajišťuje dlouhou životnost markýzy. Při správné údržbě markýza vydrží mnoho let. Ovšem nejvíce namáhaná část venkovní markýzy, tedy látka, má životnost kratší než je životnost konstrukce. Látka je namáhaná vysokými i nízkými teplotami, UV zářením, vlhkostí a v případě neopatrného používání také nečistotami a mechanickou zátěží. V případě, že je látka již natolik poškozená, že již markýzu nelze používat, není potřeba ji vyměňovat celou. Stačí vyměnit pouze látku a nosnou konstrukci ponechat původní.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů