Pískovačka najde využití v uměleckém ateliéru i autoservisu

Domácí kutilové i profesionální firmy. Pískovačky se dají koupit v mnoha podobách, aby vyhovovaly všem. Ony mají totiž daleko více využití, než byste čekali. Používají se na stavbách, v autoservisech i uměleckých ateliérech.
Pískování není žádnou novinkou. Tato technika úpravy povrchu se používá už nějaký ten čas. Dřív se jako abrazivum zdrsňující povrch využíval zejména písek, jelikož byl levný a snadno dostupný. Dnes už máme i jiné varianty (vybírají se dle materiálu), název pískování však zůstal. Nicméně setkáte se také s odborným termínem tryskání. A v jakých všech oblastech se s ním lze potkat? Budete koukat!

Renovujte starý dřevěný nábytek, nebo rovnou celý dřevěný srub

Velmi dobře technika pískování funguje na dřevu. Dokáže zvýraznit jeho přirozenou strukturu a na rozdíl od jiných postupů jej nepoškozuje. Na dřevo se jako abraziva používají zejména jedlá soda, přírodní granát či drcené ořechové skořápky. Ta jsou totiž k povrchu šetrná.

Obyčejně by člověk brousil starou židli úhlovou bruskou, brusnou rašplí nebo vrtačkou se speciálním kartáčem. U všech těchto variant se však snadno stane, že zajedete trochu hlouběji a je vymalováno. Poškození dřeva už nejde zvrátit. Mobilní tryskací zařízení tohle nedovolí. Abrazivum stříkáte pistolí, takže nikdy nezajdete příliš hluboko, metoda je navíc šetrná.

Mobilní proMobilní profi tryskací zařízení (pískovačka)fi pískovačka
Mobilní profi tryskací zařízení (pískovačka)

Zašlé autodíly budou zase jako nablýskané

Tryskání najde své využití i u automobilů, mnohé autoservisy mají ve své výbavě také tryskací box. Pískování totiž dokáže očistit alu disky špinavé od soli, rezavé pružiny a zašlé součástky. Výsledky jsou až zázračné, ale pouze v případě, že dodržíte jasný postup a vyberete správné abrazivum. Je důležité součástky očistit od oleje, tryskat pod úhlem a nepracovat při velké vlhkosti. Abrazivum potřebuje sucho.
Volba abraziva má na výsledek obrovský vliv. Chcete-li díl skutečně očistit, musíte vybrat to nejtvrdší, které je pro daný materiál doporučováno. Pro železo jde například o korund, pro hliníkové disky o balotinu. S profi tryskacími zařízeními lze renovovat i celou karoserii, pro jednotlivé díly se hodí spíše pískovací kabina, domácím nadšencům postačí mobilní pískováčka.

Nápisy se tryskají nejen do náhrobního kamene

Pokud abrazivum tryskáte pod velkým tlakem, dokážete s ním dokonce vyrývat rýhy do kamene. A právě toho se často využívá v pohřebnictví a kamenictví. Nápisy se na náhrobní kámen mohou tesat, což je ale dost pomalé. Další variantou je gravírování, kterým ovšem nelze provádět hluboké rytí. Pak je tu ještě tryskání.
Vytvoříte si plastovou šablonu, vyberete vhodné abrazivum (často korund hnědý, přírodní granát nebo drcené sklo) a pod velkým tlakem začnete tryskou stříkat nápis podle šablony. Nevytvoříte žádné malé detaily, nicméně nápis zhotovíte rychle. Výhodou je i to, že můžete kdykoliv připisovat další položky, všechny budou vypadat jednotně, pokud použijete šablonu se stejným písmem a stejné abrazivum. Výborných výsledků dosáhnete pískováním například na žulovém kameni.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Vyčistíte staré cihly i špinavý beton

Mobilní pískováčka se doma hodí ve chvíli, kdy se jednou za pár let rozhodnete pro opravdu generální úklid exteriéru. I ten nejnovější dům totiž časem zajde. Omítka přestane být tak bílá, na cihlách roste mech a na betonové příjezdové cestě jsou kapky oleje. Co kdybyste všechno vzali jednou ranou a očistili to technologií pískování?
Pískovačka je opravdu výborný nástroj k vyčištění betonu, cihel, kamenů na skalce a dalších kovových či dřevěných povrchů, které venku dostávají zabrat. Velmi důležité je vybrat správné abrazivum, pak už je ovšem postup stále stejný. Tryskou stříkáte a sledujete, jak se vám před očima mění svět k lepšímu. Čistějšímu.
Jak vidíte, tryskání se zdaleka nevyužívá pouze ve stavebnictví. Svým způsobem může jít i o umění. Mnozí umělci vytvářejí touto technikou vzory na skle i dalších površích. Není na tom nic těžkého ani finančně náročného. Některá abraziva jsou levná a domácí mobilní pískováčka se dá sehnat do pěti tisíc korun.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů