Mramorový koberec, to je kamínková podlaha do interiéru

Kdo chce netradiční povrch podlahy v interiéru a nelíbí se mu standardní povrchové úpravy, jako PVC podlaha, vinylová podlaha, nebo keramická dlažba, může zvolit kamenný mramorový koberec.

Kamenný koberec, kamínkový koberec, kamínková podlaha nebo kamínková dlažba, jak ji většina investorů nazývá je netradičním povrchem se zajímavým vzhledem. Mnoho lidí přitom neví, že kamenný koberec jde použít nejen v exteriéru na chodníčky, okolo bazénu nebo na terasu, ale je vhodný pro použití i v interiéru. Kamenný koberec tak může každý realizovat v chodbě, koupelně, kuchyni nebo třeba i obýváku. Problém není ani aplikovat kamenný koberec na schody.

Kamenný nebo mramorový koberec?

Kamenný koberec je možné zhotovit ze dvou základních variant a to z obyčejného říčního kameniva nebo z mramoru. Další méně častou variantou je i perleťový kamínek. Rozdíl je jednak ve vzhledu, ale také v ceně. Za mramor si připlatíte. Obě varianty nabízí nepřeberné množství barev, odstínů a struktur. Není tedy nejmenší problém zvolit konkrétní typ kameniva pro jakoukoli realizaci. Vždy se najde něco, co bude pasovat.

Výhody kamenného (kamínkového) koberce v interiéru

To, že má kamenný koberec netradiční vzhled, stačí málokomu pro rozhodování, zda si jej do bytu nebo domu pořídit. Jako další výhodu lze uvést snadnou údržbu. Kamenná podlaha nevyžaduje žádnou speciální údržbu, žádné přípravky apod. Povrch podlahy je beze spár, odpadá tedy místo, kde se hojně usazuje špína a vznikají plísně. Povrch podlahy se vyznačuje dobrou adhezí, neklouže a je možné protiskluznost zvýšit patřičnými nátěry, což je vhodné zejména pro použití na podlahy v koupelně, na chodbě nebo na schodech. Výhodou je také to, že kamínková podlaha může být dle libosti propustná, polopropustný nebo nepropustná. V případě interiérové varianty se volí nepropustná kamínková podlaha, aby voda nevnikla do skladby podlahy a nezpůsobila degradaci materiálu.

Další výhodou je cena. Kamínková dlažba je cenově srovnatelná s keramickou dlažbou, pokládka je rychlejší a na povrch se dá stoupnout již po 2 hodinách.  Přitom životnost kamenné podlahy je v řádech několika desetiletí.


Čtěte dále: Kamínková podlaha na chodník, terasu nebo k bazénu. Kamínková podlaha se hodí prakticky kamkoli.


Kamenná podlaha a podlahové vytápění

Kamenná podlaha je vhodná i pro podlahy s podlahovým vytápěním. Vzhledem k tomu, že použitý kámen je vysoce tepelně vodivý a dobře akumuluje teplo, může se tato podlahová krytina bez problému použít na podlahové vytápění.

Jaký je vhodný podklad pod kamennou podlahu?

Kamennou podlahu je vhodné pokládat nejlépe na rovný, suchý, pevný a soudržný podklad. Betonová mazanina, anhydritová deska nebo původní keramická dlažba jsou nejvhodnější povrchy pro pokládku kamenné podlahy. Méně vhodným podkladem je dřevo. Kamennou podlahu se nedoporučuje aplikovat na OSB desky, dřevovláknité a dřevotřískové desky, jelikož se jedná o materiál, který vlivem změn teploty nebo vlhkosti markantně pracuje a může způsobit rozpraskání nebo dokonce drolení podlahy.

Kamenný koberec cena za m2

Cena vnitřního mramorového koberce startuje na 300,-Kč/m2 a končí na 950,-Kč/m2. Cena kamenného koberce je určena na základě tloušťky vrstvy, které se standardně aplikuje v tloušťce 0,6-1,2 cm. Samotná pokládka nevyžaduje vyrovnání podkladu a cena zhotovení kamenné dlažby se pohybuje v rozmezí 280 – 350 Kč/m2. Práce přitom není nijak náročná a zvládne ji každý trochu zručný kutil.

Je kamenný koberec levnější než keramická dlažba?

Materiál

Jak bylo uvedeno výše, materiál potřebný pro zhotovení 1 m2 kamínkové podlahy vyjde minimálně na 300,-Kč/m2. S případným penetračním nátěrem podkladní vrstvy je cena kamenného koberce 400,-Kč/m2.

Keramická dlažba se dá pořídit již od 200,-Kč/m2, cca 50,-Kč/m2 za lepicí tmel, cca 30,-Kč/m2 za penetraci a 20 Kč/m2 za spárovací hmotu. Celková cena materiálu pro keramickou dlažbu je 300 Kč/m2.

Pokládka kamínkové podlahy

Pokládka kamenné dlažby stojí 280 –  350 Kč/m2. Cena pokládky keramické dlažby se v závislosti na velikosti dlažby pohybuje v rozmezí od 230,- do 400,-Kč/m2. K tomu je nutné připočíst nivelaci plochy za 60,-Kč/m2, penetraci za 15,-Kč/m2 a spárování 35,-Kč/m2. Celkem tedy čistě pokládka keramické dlažby vyjde na minimálně 340,-Kč/m2.

Suma sumárum, v případě volby nejlevnějšího řešení je cena za kamenný koberec srovnatelná za keramickou dlažbu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů