Na co se zaměřit při výběru vchodových dveří?

http://stavimbydlim.cz/wp-admin/post.php?post=572&action=editVstup do domu je vizitkou majitele domu. A jelikož vstupu dominují vchodové dveře do domu, výběr dveří by se měl pečlivě zvážit. Dveře by měly architektonicky zapadat do celkové koncepce. Při výběru dveří nejde ovšem pouze o vzhled, ale také o funkčnost, kvalitu a bezpečnost.

Plastové, hliníkové nebo dřevěné dveře?

První otázkou, která při výběru vchodových dveří zazní, je z jakého materiálu budou vchodové dveře vyrobeny? Standardně se nabízí nejrozšířenější plast, dřevo, ale oblíbené jsou i hliníkové dveře.

Dřevěné vchodové dveře

Dřevo jako přírodní materiál je oblíbený zejména u lidí, kteří staví ekologicky nebo se jim jednoduše líbí textura a vůně dřeva. Plastové dveře se dnes sice prodávají v různých texturách a napodobeninách dřeva, nicméně rozdíl mezi plastem a dřevem je vždy rozeznatelný. Vzhled a design dřevěných dveří mnohdy převládá nad těmi plastovými.

Je nutné brát ale v potaz to, že se o dřevěné dveře musí občas někdo postarat. Obdobně jako u oken je dřevěné dveře vhodné jednou za čas omýt mýdlovou vodou a ošetřit vhodnými prostředky, které dodají dveřím nádech novoty a oživí je. Do budoucna je také dobré počítat s tím, že se budou muset dveře přelakovat, pokud krycí lak začne praskat. V opačném případě do sebe dřevo natáhne vlhkost a dveře začnou pomalu ale jistě degradovat.

Díky technologii výroby jsou dřevěné dveře stabilní a i při velkých výkyvech teploty a vlhkosti by se neměly kroutit. Dveře jsou opatřeny lakem, který brání průniku vlhkosti do konstrukce dveří a nedochází tak k bobtnání a vysychání dřeva vlivem změny vlhkosti. Dřevěné dveře mají dobré tepelně-izolační schopnosti, některé v sobě mají dokonce zabudovanou tepelnou izolaci, která zabraňuje prostupu tepla. Tyto dveře jsou vhodné zejména pro pasivní a nízkoenergetické domy. Pro výrobu se používá nejčastěji smrk, borovice, modřín, meranti a dub.

Údržba dřevěných dveří

Údržba povrchové úpravy dřevěných dveří je volena na základě způsobu provedení této úpravy. Je vhodné se poradit přímo s výrobcem dveří, aby nám doporučil, co lze na ošetření laku použít a co nikoliv. Na ošetření dřeva totiž existuje mnoho přípravků od sprejů, přes vosky, oleje, lazury až po laky. Ne vše je ale v daném případě pro ošetření možné použít. Základní údržba se však sestává s pravidelným umýváním dveří vlhkým hadrem se saponátem.

Plastové vchodové dveře

Plastové dveře jsou jedny z nejrozšířenějších zejména pro svoji nízkou cenu a výrobcem slibovanou bezúdržbovost. Ovšem zcela bezúdržbové nejsou. Stejně jako dřevěné dveře je vhodné je párkrát do roka omýt mýdlovou vodou, navíc je třeba jednou za čas provést seřízení kování. Pokud se plastová okna neumyjí, ulpí na nich časem nerovnoměrný nános špíny. Dopadajícím UV zářením na plastová okna pak vznikne rozdílná textura vlivem změny barvy. To je jednou z nevýhod oproti dřevěným dveřím. Zatímco dřevěná okna jednou za 5 – 10 let přelakujete a okna máte jako nová, u plastových oken tak možnost není. Pokud plastová okna ztratí svůj původní vzhled kvůli nesprávné údržbě, již jej není možné navrátit.

Velkou nevýhodou plastu jako materiálu je velká teplotní roztažnost, což může způsobit prohýbání profilů dveří, ať jsou jakkoli vyztuženy. Pokud venku mrze a uvnitř je 20 °C, profily jsou vystaveny teplotnímu rozdílu, který způsobí prohnutí dveří do „luku“. To může na nějakou dobu způsobit zhoršenou těsnost dveří, které nedoléhají k dveřním zárubním.

Tepelně-izolační schopnosti plastových dveří jsou dobré úrovni, snadno se udržují a vybrat si můžete z desítky designových řešení. Nejzákladnější plastové a dřevěné dveře se dají pořídit už od 8000 Kč.

Hliníkové vchodové dveře

Hliníkové dveře mají ze zmíněných materiálových možností nejvíce předností. Dveře z hliníku mají velice dlouhou životnost, odolnost, stabilitu, snadno se udržují a jejich design je nadčasový. Někteří by si mohli myslet, že hliník má daleko horší tepelně technické vlastnosti než dřevo a plast a tudíž nebudou dobře izolovat. Hliník má sice horší izolační vlastnosti, ale díky technologii přerušení tepelných mostů a vyplnění hliníkového rámu izolantem má tepelně-izolační vlastnosti obdobné jako plastové a dřevěné profily. Bohužel k tolika výhodám patří i nevýhoda a tou je vyšší cena. Za hliníkové dveře zaplatíte 40 – 100,- tis. Kč. Ovšem investice se časem vrátí díky méně vynaložených finančních prostředků na údržbu a renovaci.

Prosvětlení interiéru dveřními bočními světlíky a nadsvětlíky

Pokud není zádveří, nebo chodba prosvětlena okny, jistě bude vhodné pořídit vchodové dveře s prosklením. To je možné realizovat u všech modelů vchodových dveří. Výrobci nabízí širokou škálu tvarů a velikostí prosklení. V nabídce jsou i zvukově izolační, samočisticí, protisluneční a ornamentní skla. Stačí si jen vybrat. Zasklení by ovšem mělo být minimálně dvojité, lépe však trojité. Pokud je prosklená plocha větší, jistě bude vhodné bezpečností sklo, které se při rozbití neroztříští na ostré kousky. Případně jej stačí polepit bezpečnostní fólií. Taktéž je možné pořídit dveře s bočními nebo horními světlíky, které zvětší průsvitnou plochu a osvětlí tak případně větší prostor za dveřmi.


Čtěte dále: S výběrem vchodových dveří vám podrobně poradíme v článku Jak postavit dům – výběr vchodových dveří.


Bezpečnostní vchodové dveře

Kdo staví či bydlí v lokalitě se zvýšenou kriminalitou, ocení bezpečností dveře, příp. alespoň bezpečnostní kování a zámky.

Při výběru bezpečnostních prvků je dobré vybírat pouze ty certifikované. Bezpečnostní vchodové dveře mají v základu 3 – 5 bodový rozvorový bezpečnostní zámek, který brání vysazení dveří z pantu. K takovému systému je potřeba vybrat vhodnou bezpečnostní vložku. K dostání jsou taktéž dveře s ocelovými výztuhami v křídle dveří, které brání průniku pachatele skrze dveře. Takové dveře nejsou již moc designově zdařilé, nicméně jsou pro zloděje prakticky nepřekonatelné.

Dveře pravé, nebo levé?

Jakým směrem dveře otevírat? U rodinných domků se otevírání vchodových dveří navrhuje dovnitř. Pokud váháte, zda dveře budou levé nebo pravé, rozhodne za vás vnitřní dispozice domu. Dveře by se měli otevírat pokud možno ke zdi tak, abyste měli při vstupu do zádveří výhled na celou místnost a dveře vám tak nebránili v manipulaci např. s kočárkem.

Rada na závěr: Vždy výběr vchodových dveří prokonzultujte s odborníkem. Nejenže Vám dokáže poradit, může vás taktéž přivést na nové myšlenky.

Nevybírejte dveře zásadně dle ceny. Pokud dnes na dveřích ušetříte, za pár let Vás to může vyjít nakonec dráž.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů