Jak používat nahlížení do katastru nemovitostí? Hledáme stavbu…

nacenění

Kupujete, prodáváte nebo pronajímate stavbu? V tom případě jistě potřebujete získat určité informace týkající se vlastnictví nemovitostí. K tomu je určeno nahlížení do katastru nemovitostí.

Nahlížení do katastru nemovitostí Vám umožní zjisit informace o parcelách, stavbách a jednotkách, dále práva stavby a informace o stavu řízení na katastrálním pracovišti. Nahlížení do katastru je bezplatné, nevyžaduje registraci, je přístupné všem ale narozdíl od dálkového přístupu do KN je omezené.

Jak využívat nahlížení do katastru v případě hledání stavby?

Do prohlížeče zadejte adresu www.cuzk.cz


Na stráce klikněte na odkaz „Nahlížení do katastru nemovitostí“

Nahlížení do katastru nemovitostí
Katastr nemovitostí

Klikněte na tlačítko „Vyhledat stavbu“

Nahlížení do katastru nemovitostí
Katastr nemovitostí

Při vyhledávání stavby zadejte název obce, část obce, typ stavby (budova s číslem popisným nebo evidenčním) a číslo stavby. Popisné číslo mají objekty pro bydlení, evidenční číslo je použito například u chat pro rekreaci nebo neobytných staveb a garáží.

Nahlížení do katastru nemovitostí
Katastr nemovitostí

Po správném vyplnění protispamové ochrany jsou dostupné informace jako je výměru zastavěné plochy a nádvoří, druh pozemku (zastavěná plocha a nádvoří ), typ mapového listu (KMD, KM-D, analogová mapa) a výpis součástí stavby, v němž se mimo jiné dovíte, na jaké parcele stavba stojí.

Nahlížení do katastru nemovitostí
Katastr nemovitostí

Nejdůležitější informace jsou uvedeny v sekci „Vlastníci, jiní opravnění“. Jedná se o vlastníka nemovitosti včetně určení vlastnického podílu v případě více vlastníků. V případě, že kupujete stavbu, budou Vás zajímat především poznámky u sekce „Omezení vlastnického práva“. Zde můžete dohledat, zda vlastník není v exekuci či na něj není vypsáno insolvenční řízení apod.

Dalším důležitým údajem je „Způsob ochrany nemovitosti“. Zde je dohledatelné, zda není stavba například památkově či jinak chráněná.

V případě, že vlastníte stavbu a plánujete změnu, která vyžaduje obstarání souhlasu vlastníků sousedních parcel, zjistíte je jednoduše kliknutím na tlačítko „Sousední parcely“.

Při kliknutí na mapu v pravém horním rohu se mapa otevře v novém okně s funkcemi pro měření vzdálenosti a plochy, určení GPS souřadnic a tisk katastrální mapy ve Vámi zvoleném měřítku na libovolnou velikost papíru.

Na stránkách se Vám taktéž nabízí možnost zakoupit elektronickou listinu výpisu z listu vlastnictví, informace o pozemku nebo kopii katastrální mapy za poplatek 50 Kč/ A4.

 

Zdroj: www.cuzk.cz

 

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 %.
Inženýrské služby
Jaké služby poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů